Aiheeton karenssi?

pp

Vaihdoin osa-aikatyöstä toiseen, isompipalkkaiseen,enemmän työtunteja sisältävään osa-aikatyöhön. Erehdyin pitämään kahden viikon loman näiden työsuhteiden välissä. Sain siitä hyvästä 3kk karenssin, syynä "eronnut työstään ilman pätevää syytä" , vaikka olin jo allekirjoittanut uuden työsopimuksen, ennen kuin irtisanouduin vanhasta työstä. Valitin työttömyysturvalautakuntaan, ei mennyt läpi! Oikeudentajuuni ei uppoa tällainen toiminta. Miksi karenssi?

4

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • **********

      Olisit pitänyt loman ns. omaan piikkiin, et olisi saanut karenssia. Itse olen kerran näin tehnyt, mutta en hakunut päivärahoja "loma-ajalta".

    • VeikkaanVaan

      "Oikeudentajuuni ei uppoa tällainen toiminta. Miksi karenssi? "

      Veikkaan, että työ on taas työvoimaviranomaisen erityisessä suojeluksessa.

    • vaan n

      Ajatuskuvio on työllistyminen ei yhteiskunnan tukien saaminen. Lomaakin saa pitää viikon päivärahoilla kun ilmoittelee siitä etukäteen.

      Todennäköisesti tuossa ei olisi selvinny etukäteen miten käy kun vaihtaa hommia. Tarjottu jotain lakipykäläviitettä jne... Työttömyysturvalautakunnan päätöksistä voi valittaa vakuutusoikeuteen http://www.oikeus.fi/vakuutusoikeus/index.htm

      Järjettömiä kuvioita joka tapauksessa.

    • tyokkari

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi.

      Työ- ja elinkeinotoimisto on antanut työvoimapoliittisen lausunnon ottaen huomioon antamasi kirjallisen selvityksen. Viestisi mukaan TE-toimisto on katsonut, että työstä irtisanoutumiseesi ei ole ollut pätevää syytä ja olet saanut karenssin.

      Työstä erottaessa toisen työn johdosta yleensä edellytetään muun muassa, että toinen työpaikka on ollut varma. Samoin edellytetään, että uusi työ alkaa melko välittömästi työstä eroamisen jälkeen. Lisäksi uuden työpaikan tulee työllistää paremmin tai olla ainakin yhtä vakinaista kuin työ, josta eroat.

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1083
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe