Ongelmia AVOlesken kanssa

Ongelma avokki

Veljeni kuoli vuodenvaihteessa, nyt on tähän liittyvät paperityöt kasassa ja hänen omaisuutensa siirtynyt minulle. Ongelmana on hänen avopuolisonsa joka omisti puolet heidän yhteisestä asunnosta. Hänen vaatimuksensa tuosta talon puolikkaasta on noin tuplat käyvästä arvosta, mutta toisaalta hän ei ole halukas ostamaan minun omistamaa puolikasta edes tuosta välittäjän arvioimasta arvosta mitä käytimme perunkirjoituksessa. Asunnon myyntiin laitto mahdotonta tuon hänen hintapyyntinsä takia, eikä hän taitaisi muutenkaan laittaa nimeää myyntitoimeksiantoon. Hän myös asuu asunnossa, mutta ei ole kuitenkaan halukas maksamaan vuokraa minun puolikkaasta. Miten tämän kanssa kannattaisi toimia?

6

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naapurin sika

      Kun kerran omistat puolet, niin muuta sinäkin kämppään asumaan, luulisi että sinullakin on tuohon oikeus kun kerran saman verran omistat. Tai vuokraa puolet kämpästä jollekkin alkoholistille tai mustalaiselle, luulisi tämän saavan vauhtia ongelman ratkaisemiseen toisellekkin omistajalle.

    • 8+5

      Hae Käräjäoikeudesta yhteisomiostuksen purkua. KO määrää hommaan juristin. Jos purku ei oonistu siten että jompi kumpi ostaa toisen osuuden jiin sitten purkaja myy koko asunnon. Juristi ottaa palkkion päältä enne rahojen jakoa, eli myös avoleski joutuu maksamaan.

      Usein jo tieto siitä että osakas aikoo hakea purkua saa muut osakkaat neuvotteluhaluisiksi, se juristi ei ole ilmainen, eli kaikki häviävät.

    • laki on laki ja sinä perit. mutta.... miks ett luovu perinnöstä ? mitä luulet että velisi olisi toivonut ? mikä oli hänen viimmeinen tahto ?

      • toinen näkökulma

        Aloittajan tapausta lainkaan tuntematta - näyttäisi olleen kuolleen veljen tahto, että veli/sisar perii. Lähtökohtana voidaan pitää, että aikuisten ihmisten tulee tietää, mitä tapahtuu erilaisissa vaihtoehdoissa heidän jälkeensä. Tai jos eivät tiedä, heidän tulee ottaa selvää. Tai jos eivät tee sitäkään, on oletettava, että heitä ei ole nämä omaisuusasiat oman kuolemansa jälkeen vähääkään kiinnostaneet - siihenkin heillä on oikeus, koska kaikki eivät vaan ajattele näitä raha-asioita.

        Mutta aloittajan tapauksessa on aivan mahdollista, että veli ei mennyt naimisiin eikä ilmeisesti myöskään tehnyt testamenttia avokkinsa hyväksi - koska halusi omaisuutensa kuolemansa jälkeen päätyvän veljelleen/sisarelleen. Miksipä siis aloittajan pitäisi luopua perinnöstä vain, jotta avokki saisi pyytää omasta osuudestaan sellaista hintaa, jota ei kuitenkaan itse ole toisesta puolikkaasta valmis maksamaan.


      • 22

        Mitä luopuminen ratkaisisi? Jos aloittaja olisi luopunut, niin perintö menisi sitten luopujan perillisille tai jollekkin muulle sukulaiselle. Avopuoliso ei olisi ilman testamenttia missään vaihtoehdossa perijä.


    • Huvi kaukana

      Jossakin on ihan oikea hinta asunnolle.Kumpi sen pitää ja maksaa on sitten eri asia. Vaikuttaa siltä, että lesket ovat aina vahvoilla kun asuvat jo valmiiksi asunnoissa ja kaikki muut ovat hirviöitä, jotka vievät leskeltä kodin ja tavaroita, joihin ovat tottuneet. On todella raskasta menettää sekä puoliso että asunto, tai muuta omaisuutta, mutta ei rintaperillisilläkään tai muilla läheisillä aina ole helppoa. Avioerotkin ovat juuri siksi vaikeita, että molemmat ajattelevat koko liiton ajan, että omistavat 3h ja keittiön, mökin ja auton ja lomaosakkeen. Todellisuudessa he omistavat kaiken aikaa yleensä vain puolet. pahinta kaikessa on juuri nuo hintamuutokset riippuen siitä kumpiko luastaa tai myy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      395
      5923
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      80
      5298
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4326
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3921
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3709
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      162
      3400
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3164
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      51
      3158
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2269
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2195
    Aihe