Kela osoittaa sinänsä joustavuutta, kun antaa neljä kuukautta aikaa hakea sairauspäivärahaa - ja perustellusti voi tähänkin saada vielä lisäaikaa.
Mutta voi kurimusten kurimus, kun sitten vetoavat asetukseen sairausvakuutuslain toimeenpanemisesta: "Sairauspäivärahan maksamisen edellytyksenä on, että vakuutettu esittää pyydettäessä tarpeellisen ja luotettavan selvityksen työkyvyttömyyden jatkumisesta."
Jos siis lääkäri on kirjoittanut A-todistuksia odotellen esim. sopivan lääkityksen löytymistä vaikkapa neljän kuukauden ajan, ei Kelan asiakas saa yhtään mitään korvauksia ennen kuin on toimittanut B-lausunnon.
Täytyy sanoa, että on aivan turhaa maksaa tässä vaiheessa enää ns. terveen papereista ... mutta pakko kai se on, jotta saisi oikeudenmukaisen korvauksen sairausajalta.
Hölmöläisten hommaa
4
192
Vastaukset
- Terveen paperit
Yksityislääkärillä tuo B-lausunto tuli maksamaan 250 €. Sehän tarkoittaa tuloista riippuen jopa - arpoisiko keskimäärin - 6 000 €:n "bonusta", kun voi jatkaa sairastelua 4 kk.
Nyt ei olekaan kyse siitä, etteivätkö jotkut ihmiset ole tarpeeksi anarkistisia tähän, vaan siitä, että miten rakenteet kaiken kaikkiaan kestävät tämän.- Kedoko?
Yhteiskunnallisesti ottaen on kestämätöntä, että joku esim. onnenonkija, välivuoden (-vuosien pitäjä) käyttää tätä kaikenkaikkista systeemiä hyväkseen.
On näyttöä siitä, että kuntouskierteeseen päästyään on ihminen taas kuin ihmeen kaupalla palannut takaisin samaan työhön, josta oikeutettuna tähän rumbaan, jäänyt kuntoutuskirteeseen.
Jos me naapurit kyseenalaistetaan, että miksi selkävaivainen vaatii nimenomaan oman mattopiiskansa pystyäkseen siivoamaan kahdella kädellä, saamme vastaukseksi, että emme ymmärrä.
Tekopeliä! Puuttuu todellista itsetuntoa, jota ei tälle perijätär-kuningattarelle edes anoppi pysty antamaan. Väitti, että kaikki asiakkaat odottavat ja kaipaavat ... aivotonta kanankaakatusta ja perseennuolentaa! - Vanha lihava kääkkä
Kedoko? kirjoitti:
Yhteiskunnallisesti ottaen on kestämätöntä, että joku esim. onnenonkija, välivuoden (-vuosien pitäjä) käyttää tätä kaikenkaikkista systeemiä hyväkseen.
On näyttöä siitä, että kuntouskierteeseen päästyään on ihminen taas kuin ihmeen kaupalla palannut takaisin samaan työhön, josta oikeutettuna tähän rumbaan, jäänyt kuntoutuskirteeseen.
Jos me naapurit kyseenalaistetaan, että miksi selkävaivainen vaatii nimenomaan oman mattopiiskansa pystyäkseen siivoamaan kahdella kädellä, saamme vastaukseksi, että emme ymmärrä.
Tekopeliä! Puuttuu todellista itsetuntoa, jota ei tälle perijätär-kuningattarelle edes anoppi pysty antamaan. Väitti, että kaikki asiakkaat odottavat ja kaipaavat ... aivotonta kanankaakatusta ja perseennuolentaa!Toisenko kerran jo kuntoutettavana ... ja ihan ihan putkeenko samasta työstä ja samoista olosuhteista? Nyt menee kyllä jo lääkärinkin uskottavuus harkintaan, joten perinnön on syytä olla sen verran suuri, että sillä sitten pärjäilee. LUIN KUITENKIN RIVIEN VÄLISTÄ, ETTÄ ANOPPI LUPAUTUU HUOLEHTIMAAN KOKO PAKETISTA.
Huh, huh, mihin tämän nuorison (?) kanssa vielä joudutaan? - Terveen paperit
Vanha lihava kääkkä kirjoitti:
Toisenko kerran jo kuntoutettavana ... ja ihan ihan putkeenko samasta työstä ja samoista olosuhteista? Nyt menee kyllä jo lääkärinkin uskottavuus harkintaan, joten perinnön on syytä olla sen verran suuri, että sillä sitten pärjäilee. LUIN KUITENKIN RIVIEN VÄLISTÄ, ETTÄ ANOPPI LUPAUTUU HUOLEHTIMAAN KOKO PAKETISTA.
Huh, huh, mihin tämän nuorison (?) kanssa vielä joudutaan?Suokaa anteeksi, mutta minä puhun nyt ihmisestä, joka ei pidä hallussaan kenenkään työpaikkaa, ei aiheuta sijaiskustannuksia, mutta jonka toimeentulo olisi muuten perusturvan varassa. Tarkoitan sitä, että kyllä kannattaa sijoittaa vaikka ykstityislääkärin palkkioon tuo 250 € joissain tapauksissa, jos sen turvin saa rauhassa etsiskellä työpaikkaa, joka kenties vastaisi hakijan tarpeitsiin. Pääsee kuntoutuksen kurimuksesta, jos se kerran tuollaista on eikä johda mihinkään.
Sanoisin, että huononpaankin on rahaa mennyt. Lisäksi lääkäri on lupautunut kirjoittamaan sairausloman poikki heti, kun tilanne ratkeaa. Tämä ei varmaan koske naapuruasi niin kauan kuin hän ei itse havaitse tilannettaan tai kun nuo toiset syystä tai toisesta "pönkittävät" häntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3381376Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941335- 1581218
- 681041
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31919Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos60897Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27852Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46829