Onko rikoksista tarpeeksi kovat tuomiot Suomessa? Saa kommentoida myös ex-vangit..
Jepjep
Pete666
10477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En ole ex enkä nykyinenkään vanki ja päätin kommentoida aiheeseesi.
Mielestäni eräistä rikoksista on liiankin kovat tuomiot, mikä luonnollisesti herättää paheksuntaa ja on epäinhimillistä.
Minkä me mahdamme? Meitä vastassa on suuri organisaatio, jonka pelinappuloina me toimimme. Adressien tekeminen on typerää ajanhaaskausta. Olisi keksittävä älykkäämpi toimenpide saadaksemme tahtomme läpi, mutta tämän toimenpiteen tulisi myös täyttää järkevät kriteerit, koska emmehän me halua elää maailmassa, josta järjestys puuttuisi?
Ei lähellekään tarpeeksi kovat!!!! Ja kaiken lisäksi nykyvankilat ovat homoseksuaalivajakkien lomakoteja!!!!!
Elämä kun on valintojen tekoja ja vankilaan menee vain ne jotka sinne haluavat.
Mielestäni heteroseksuaalien paikka ei ole vankilassa. Tuomiota annettaessa tulisi selvittää ihan perinteisellä erektiotestillä, että kuuluuko tuomittava vankilaan vai ei. Tämä toteutettaisiin siten, että tuomittava pyydettäisiin riisuutumaan alasti, jonka jälkeen hänelle näytettäisiin oikeussalin suurelta plasmanäytöltä homoseksuaalien penetraatioita. Mikäli "viisari värähtää", voitaisiin vankeutta määrätä. Mikäli viisari ei värähtäisi, voitaisiin henkilöä pitää suurella todennäköisyydellä heteroseksuaalina, jota ei tulisi vankilaan lähettää. Tämä johtuu siitä, että tiukan heteroseksuaalit aiheuttavat vankiloissa tunteiden kiristymistä siksi, että he eivät vapaaehtoisesti suostu ottamaan siitintä suuhun tai peräsuoleen. Juuri tämä johtaa väkisinmakaamisiin. Jos kaikki olisivat homoseksuaalisuuteen taipuvaisia, ei tällaista ongelmaa vankiloissa olisi. Toisaalta tämä ehdotus tarjoaisi myös mahdollisuuden vähentää ylikansoitusta. Vaikkakin on niin, että heteroseksuaaleja ja/tai homopornosta kiinnostumattomia onkin vain murto-osa suomalaisista tuomituista.
Kenellekään "Torin" juttuja lukeneelle ei liene epäselvää mikä hänen oma seksuaalinen suuntautumisensa on.
Ben jij homo?
Vieläkö sinulla on Juha luomi vasemmassa pakarassa, tuuman verran persereiästä kello 10 suuntaan? Kaveri pyysi kysymään uteliaisuuttaan, että oletko leikkauttanut pois, kun siinähän oli se ongelma, että se hiertyi mm. kävellessä.
ToriJarvinen oot kyl nii hyvä trolli et ihmetyttää miten ees keksin noin sakeita juttuja? :D:D nooh oon jokatapaukses sun fani, koska aiot tehdä facebookkiin fanisivut?
Facebook on Suomen ja maailman suosituin juttu. Käyttäjiä jo miljoonia.
Tori on joku sanavirtuloosi. Kyllähän tänne joukkoon kaikenlaista
kävijää mahtuu. Huvittavia noi Torin jotkut jutut. Liekkö totta vai tarua.
Esimerkiksi henkirikoksista tulee nykyisin helpommin elinkautinen, kuin vielä 20 vuotta sitten. Siksi Suomen vankiloissa istuu nyt ennätysmäärä elinkautisvankeja.
Myös nais elinkautisvangit ovat lisääntyneet.
Varkauksista ja törkeistä varkauksista on tuomiot hiukan tulleet alas sitten 70-80 luvun. Vangita heti, ei ainakaan niin helposti kuin vielä 70 luvulla.
Tämä vastaus oli keskustelun avaajalle. Jotta näin noin suunnilleen näinä aikoina ja eri vuosituhannella.