Hesburgerin pihassa kun olin hakemassa pirtelöä kuulu lievä/pehmeä (klonks) Tjsp. Tyttöystävä ajo ( Sai paripv sit kortin) Ilme meni vaikeeks ja sano et kytkin jäi pohjaan, ilme se vaa kasvo ja kasvo ja huuto koveni siis tyttöystäväs xD Noh siihe sitte stumppas Ooppelin ja ajattelin itse amatööritietämykselläni että vaijeri poikkes.
Ongelma : Poljin on pohjassa eikä palaudu (Liikkuu kyllä edes takas kun kädellä koittaa)
Tämänhetkiset tutkaukset : Vaijeri on kyllä kiinni polkimessa että ei sieltä ole ainakaa irronnut. Polkimien takana olevassa "seinässä" Oli jonkunlaista nestettä sellasta hikoilua, en tiedä sitte että mitä nestettä onko tehostimen vai kytkimen.
Mieltä askarruttavia asiota jotka vavisuttavat planeettojen kiertoratoja :
- Minne tämä kytkimen vaijeri menee polkimesta ja miten paikallistan sen.
- Jos kytkin päästää nesteet, missä neste näkyy.
- Olenko järkevällä polulla kun päätin ostaa vuoden -89 2.0 A Vectran (Etuveto)
T: Parikymppinen Opel kuski joka janoaa asfalttia.
Ps. En saanut edes sitä prkl pirtelöä.
A vectra (Kytkin jää pohjaan)
4
670
Vastaukset
- A Luokan Vectra
Haluan tarkentaa että kytkin siis ei irroita.
- ennen A- nykyää b-96
kokeileppa vaikka katsoa vaihdelaatikon päältä? saattas ehkä löytyä. jos et tiedä missä laatikko on seuraa kabiinista tulevia vaijereita ja katso mihin ne menee? yksi pitäisi mennä sihen akun ja venttiilikopan väliin (SUUNNILLEEN)
jos ei löydy unohda koko homma ja vie korjaamolle.
ihan hyvä autohan tuo A-vectra on. 8V konetta ei ajamalla paskaks saa jos öljyt muistaa vaihtaa ja jäähd. nesteet tarkistaa/lisätä.. helpsti menee sen 500tkm ainakin. eikä haittaa vaikka jakopään hihna napsahtaa poikki. matka tyssää kyl siihe mutta eí hajota mitää muuta. - A Luokan Vectra
Vaijerin kun paikallistin niin homma oli suht simppeliä, olihan se kyllä vittumainen 15minuuttinen laittaa se siihen polkimeen kiinni ja leikkiä sen jousen kanssa hippaa mut mut put put eteepäi.
@ ennen A- nykyää b-96
Juu, kiitos neuvoista vaikka sainkin jo päivällä puhelimen välityksellä neuvon missä vaijeri sijaitsee, jep juuri tuo 8V Malli.
VECTRA FOR LIFE - jouko8657
Se on paras malli Opel Vectroista moottori 8venttiilinen ja toiminta varma. Teillä on ehkä löysännyt kytkinvaijeri konehuoneen puolelta tai sitten se on katkennut.
Kytkimessä ei ole nesteitä. Osta vaijeri ja säädä se oikein myös että se ei ole koko ajan päällä. Menee kytkimen painelaakeri nopeasti jos sen kiristää liian kireälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1298275Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1322624Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592495Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531319