milloin ei enää maitoa?

ihanymmällään

Minua on jo pitkään askarruttanut tämä asia, enkä oikein ole löytänyt vastausta kysymykseeni.

Esikoiseni on kohta 7 kk ikäinen, 6kk asti mentiin rintamaidolla, mutta jouduin siirtymään korvikkeisiin erinäisistä syistä. 4kk ikäisenä alettiin vähän maistelemaan kiinteitä, kerran päivään ja lähemmäs puolta vuotta lisäsin iltapuuron. Nyt mennään suurinpiirtein näin: aamulla maitoa, lounas lihasosetta n purkki ja maitoa pari desiä päälle, välipala n purkki hedelmäsosetta ja maitoa taas päälle, päivällinen aksvissosetta n purkillinen ja taas maitoa varmaan se pari desiä, illasta ehkä hedelmäsosetta (riippuu, mihin aikaan päviällinen on ollut) maitoa jokatapauksessa ja iltapuuro n desi ja iltamaidot taas sen paridesiä. Väliin saattaa tiettyinä päivinä mahtua lisääkin maitoa, tuossa ei siis ole kaikki maitokerrat.
Kysymykseni siis koskee sitä, milloin tuota maidon (siis korvikkeen) antamista pitäisi vähentää, siis silleen, että kiinteät korvaa pitkälti, jopa aina kaikki maitoateriat? Tottakai sitten ennen vuodenikää opetellaan lehmänmaitoa, jota saa ruokajuomaksi. Nyt tässävaiheessahan tuo maito on myös ruokaa. Miten sitä pitäisi alkaa vähentämään ja miilloin? Onko jotain takarajaa, milloin ei enää pitäisi olla maitoaterioita?

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2345678

      Suositushan on, että vuoden ikäiseksi asti vauva saisi vähintään 600 ml korviketta (tai rintamaitoa), tämä määrä sisältää esim. puurojen ja vellien sisältämät maidot.

      Sosiaali- ja terveysministeriön oppaasta:
      "Äidinmaidossa ja äidinmaidonkorvikkeissa on huomattavasti vähemmän
      proteiinia kuin lehmänmaidossa. Äidinmaidonkorvikkeen valmistuksessa
      lehmänmaidon proteiinia vähennetään ja laatua muutetaan imeväiselle sopivaksi.
      Lehmänmaidon proteiinipitoisuus kuten sen aiheuttama munuaiskuormituskin on kolminkertainen verrattuna äidinmaitoon. Lehmänmaidon ravintosisältö on muutoinkin puutteellinen. Siksi sitä sellaisenaan tai vedellä laimennettuna ei käytetä. Tämä koskee myös homogenoimatonta luomumaitoa.
      Soijasta, kaurasta, riisistä, seesaminsiemenistä tai manteleista valmistetut,
      maitoa muistuttavat juomat eivät myöskään korvaa äidinmaidonkorviketta.
      Ne ovat ravintosisällöltään puutteellisia ja huonosti sulavia. Apteekista ostettavat soijapohjaiset imeväisten erityisvalmisteet sen sijaan vastaavat ravintosisällöltään äidinmaidonkorvikkeita.
      Maidon ja hapanmaitovalmisteiden kokeilu aloitetaan noin 10 kuukauden
      iässä ja vuoden ikään saakka äidinmaito tai korvike on lapsen pääasiallinen
      maito."

      Mut joo, aamuksi kannattaa myös ottaa puuro, sitten lihalounas, välipala, liha/kasvispäivällinen ja iltapuuro. Ja vuoden ikään asti korviketta tuo 600 ml/pvä :)

      • Ja vuoden iän

        jälkeen myös se n. 6dl maitoa/maitotuotteita päivässä on ihan hyvä määrä.

        Meillä alettiin antamaan maito ruoan yhteydessä 6kk iässä kun alettiin syömään 5 ateriaa päivässä. Eli ruoan jälkeen juotiin maito. Vuoden iän jälkeen jätettiin tuttipullo pois ja alettiin antamaan maito yhdessä ruoan kanssa nokkamukista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4178
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3408
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1777
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1634
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1413
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      919
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      817
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      780
    Aihe