Portugalin kysymyksessä on tullut esiin uhkaus että maataloustukiamme leikataan jos Suomi ei maksa lunnaita. Tämä juttu on tullut suomalaisten virkamiesagronomien päästä. Nuo samat petturit jotka liittivät Suomen EU:hun ja haalivat itselleen suojatyöpaikkoja,koilottavat nyt EU:n suulla jotta voisivat säilyttää turhat ja meille kalliit työpaikkansa.
Asfalttiagronomit uhkailee
tarkkana jussit
18237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hitaat härmäläiset onkin euroopan nopeimpia ponjaan , missä mennään.
Kyllä ne muut perässä tulee , vaikkei sitä vielä uskokkaan.
Routa porsaat kotiin ajaa.!
Siitä vain leikkaamaan.SItä myöten loppuu liike maatailoilla.Tyhjän reuhtominen
ei nappaa kovin monella muutenkaan.
Nopeampi loppu. Kuollaan nälkään ennen muita. Ei tarvi pelätä ruuan ryöstäjiä kaupungeista. Kepun tie on meidänkin polku.
kansa itseään kun kannatti EU:hun liittymistä vai mistä pettämisestä on kyse. Suomalaisten olisi syytä olla nöyrää poikaa, elämmehän nyt jo velaksi ja korkojen nousu romauttaisi koko kansantalouden, maataloustuki on siinä vain pieni sivujuonne.
Viimeksi kun vuonna 2007 neuvoteltiin 141 tuen jatkosta moni kehoitti sen aikaista pääministeri Vanhasta koplaamaan EU,n perussopimuksen hyväksymisen 141 kanssa. Vanhanen ei halunnut niin tehdä, vaan väitti, että Suomen tapa toimia ei ole koplaaminen vaan neuvotteleminen.
Kuinka sitten kävi kun neuvoteltiin? 141 tuki mitä todennäköisimmin loppuu vuoden 2013 jälkeen. Sika ja siipikarjan tuki laskee rajusti jo ensi vuonna, ja putoaa lähes olemattomiin v.2013. Eli mitä voidaan sanoa kelvottoman pääministerimme neuvottelutaktiikasta? Vanhanen ja hallitus ovat näillä toimilla upottamassa maatalouttamme, ja varsinkin kotieläintiloja kun eivät koplanneet näitä kahta asiaa yhteen.
Eli on aivan turha pelätä miten maataloustukien käy jos emme ole hyväksymässä Portugali pakettia. Kilttinä mallioppilaana olo ei ainakaan paranna Suomen neuvotteluasemaa.
mikä olisi ollut koplaamisen lopputulos, Suomi olisi ehkä vain jätetty pois pöydistä missä asioista päätetään ja lopputulos olisi saattanut olla vielä surkeampi kuin nyt. Portugali paketti on hyväksyttävä, vaihtoehtoa ei ole, tuhannen taalan paikka tyriä oikein kunnolla.
VANHANEN ja keskusta koplasivat itsensä nyt jonnekin syvälle mistä on nyt hyvä
kantaa vastuuta ja huolta. Silloin jos ei osaa tai kykene tai kiinnosta hoitamaan
asioita HALLITUKSESTA käsin niin kait se alkaa kiinnostamaan oppositiossa.
Nytkö sitten lopputulos oli hyvä? Ei paljon surkeampaa tulosta olisi voinut tulla kuin viimeksi tuli 141 tuesta. Vai pidätkö itse sitä hyvänä tuloksena kun tämä tuki nyt loppuu? Kysy kuule tuota viime kertaista tukipäätöstä Etelä-Suomen kotieläintiloilta. Tuottajat taputtavat sille tuelle, ainoa asia vaan on se, että kun he taputtavat niin heidän käsien välissä on ex-pääministeri.
mutta tuki on siirtymäkauden tuki jonka jatkolle ei ole perusteita, muistaa sopii että tuki oli tarkoitettu viideksi vuodeksi ja mitään varmuutta ei ole että se loppuu 2013, kannatta kuunnella Anttilan sanomisia.
Se sinun käsien välissä oleva pääministeri kuka siten
lieneekin on seuraava pääministeri jonka hallituksen
mm-ministri voi neuvotlla 141-tuen pysyväksi,jos pystyy.
Se mikä vaikuttaa selvältä on että edes jonkinlainen
ennustettavuus ja luotto asioiden vaikka huonoonkin
tolaan päättyy ministeri Anttilan kauteen.
Luvassa on vain ja ainosataan totaalista kriisiä.
Ainkin täällä suunalla epävarmuus on sitä
luokkaa että ainoa ajatus on pelastukoon ken voi.
Pysyvä tuki? 141 on AINA tähän asti ollut LASKEVA tuki. Se mitä siitä on jäljellä vuoden 2013 jälkeen on enää rippeet, siitä mitä se oli 1995 kun se tukimuoto otettiin käyttöön. Jos 141 halutaan auttaa kotieläintiloja, se pitää avata uudelleen ja tuki nostaa vuoden 1995 tasolle.
EU ei tule koskaan hyväksymään sitä. Ei tuossa asiassa tarvitse paljoakaan olla ennustajan lahjoja kun tietää miten se menee. Vanhanen oli se pääministeri joka teki sarjan kelvottomia ratkaisuja niin, että koko maataloutemme on nykyään henkitoreissaan. Ei ole ihme, että kepu on menettänyt kannatustaan.
>mm-ministri voi neuvotlla 141-tuen pysyväksi,jos pystyy
Vittuvako sillä 141-tuella enää tekee kun elukat lähti pois 4 vuotta sitten.12 v kesti sitä vitutusta ja sataan vúoteen ei paskaperseitä tällä mäellä hyystä.
Ja sama kaiku on askelten
Nomutta, nythän on mainio mahdollisuus kunnon koplaukseen. Soinille vaan terveisiä, että Porrtukalin tuki hyväksytään vain jos 141-tuki palautetaan muutaman vuoden takaiseen arvoon ja korkojen kanssa.
mitään muutakaan kannattamatonta toimintaa saisi verovaroin tukea.
Tuki vain opettaa jussit laiskoiksi. Saisivat taas oppia tekemään jotain itsekin rahansa eteen.
Syödä ei kannata. Sehän on kertakäyttötuhlaustakin. Lopettakaa jo kaupunkilaiset syöminen. Vain lihotte ja tulee läskiaivot. Kohta loppuu se ulkomainen halpa ruokakin. Nyt kannattaa harjoitella fakiirin hommaa.
Lyöhän pöytään mitä itse palkkasi eteen teet.Aika matala tuotto arvo taitaa olla.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/maatilojen-tukivalvonnan-sakot-tiukentuvat-aiemmasta-1.1007544
Pellot on digitoitu jo niiin moneen kertaan, että luulis ettei ketään koske , mutta kiusa se on pienikin kiusa. Ihan niinku maanviljelijöiksi olis hirviä tunku, että pitää kaikkia tiukennuksia tehdä, että into laantuisi. Onkohan Portugalissa kuinka isännät kireellä?
Lehressä on enemmänkin tiukennuksia luvassa kun halutaan olla niin mallioppilaita. Olis ny tääkin tieto tullu ennen vaaleja!