Rosenlew Passeli-liesi

Sattuisiko kukaan tietämään saako kyseisen laitteen käyttöohjetta mistään? Se on ikivanha laite, tarkempia tietoja (malli jne.) en löytänyt. Tämän linkin takaa löytyy siitä kuva:
http://kuvat2.huuto.net/1/33/5f26a75b89e84e9fb03e6be582aec-orig.jpg

Lähinnä haluaisin tietää, saako sen etulasin jotenkin irti? Olisi kiva päästä pesemään se, sinne väliin kun on kertynyt erinäisiä tahroja.
3799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Morjesta, näin asiasta tietävänä.... voin sanoa että kyllä sen irti saa. Ei vain ole niitä kaikkein helpoimpia 80-luvun liesimalleja, jos haluaa sen luukun lasien välin pestä. Kokemuksia on...

Käyttöohjeen hankintaan voisin ehdottaa että otat yhteyttä Upo liesien valmistajaan, Asko Kodinkoneelle lahteen. Kyseinen yritys on valmistanut Rosenlew passeli liedet. Yhteyden otto lomakkeen löydät www.upo.fi ,sieltä löytyy myös muut yhteystiedot.

Äänestä

Unohda koko asia.

Kyllä sä varmastikkin saat irrotettua lasit, takaisin asentaminen eri juttu. Käytä liettä niin kauna kuin se toimii. Se ja sama luukulle, ei toi liesi ole mikään silmänilo, oli puhdas lasi eli ei.

Helpolla säret lasin ja tiivisteetkin maksaa. Joudut ehkä, luultavimmin ostamaan joka tapauksessa uuden lieden.

Äänestä
  • Äläs nyt, hieno liesi se on. :) Aikani luukkua tuijotettuani otin ruuvimeisselin käteen ja siitä se sitten lähti. Nyt on lasit pesty. Takaisin kiinnittäminen oli joo vaikeampi nakki, mutta kirjapinon avulla sekin onnistui. Vähän kyllä pelotti että näinköhän onnistun, rikki menee kuitenkin. Mutta hitaasti ja varmasti kun tein niin ehjänä säilyivät, ja ai että kun tuli voittajaolo kun ne lasit sai viimein pestyä! :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uunini mun kirjoitti:

Sattuisiko kukaan tietämään saako kyseisen laitteen käyttöohjetta mistään? Se on ikivanha laite, tarkempia tietoja (malli jne.) en löytänyt. Tämän linkin takaa löytyy siitä kuva:
http://kuvat2.huuto.net/1/33/5f26a75b89e84e9fb03e6be582aec-orig.jpg

Lähinnä haluaisin tietää, saako sen etulasin jotenkin irti? Olisi kiva päästä pesemään se, sinne väliin kun on kertynyt erinäisiä tahroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu