Nyt ei Portugali kättele

Samppa U

Suomen olis pitänyt hyväksyä paketti ilman murinoita. Katainen ei saa yhtään
kädenpuristusta EU:n herroilta.

12

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Englanti, Ruotsi, Sv

      Britannian valtiovarainministeri George Osbornen mukaan Kreikka saattaa tarvita vielä lisää talousapua euromailta.

      LONTOO. Britannian valtiovarainministeri George Osborne arvelee, että Kreikka saattaa tarvita vielä lisää talousapua euroalueen mailta. Britannia ei kuitenkaan ole halukas liittymään mahdolliseen uuteen pakettiin.

      "Emme todellakaan emme halua olla osa mitään Kreikan apupakettia, siis toista Kreikan apupakettia", Osborne sanoi sunnuntaina BBC:lle.

      Osbornen mukaan on ongelmallista, ettei Kreikka ole kyennyt edelleenkään hakemaan rahoitusta kansainvälisiltä rahoitusmarkkinoilta.

      Hän muistuttaa, että Kreikan viimevuotisen paketin taustalla oli oletus siitä, että maa pystyy jo seuraavana vuonna hankkimaan uutta lainaa markkinoilta.

      Ministerin mukaan ei ole väistämätöntä, että Kreikka ajautuu velkasaneeraukseen.

      "Luulenpa että väistämätöntä on, että joudumme tarkastelemaan Kreikan pakettia ja katsomaan, mitä heidän on tehtävä selvitäkseen ensi vuodesta. Siihen taas saatetaan tarvita lisäapua esimerkiksi euroalueelta", Osborne arvioi.

      • ihanaa..............

        IHANAA IHaNAA IHANAA MAALI TULI !


      • Wäinö Läskinen

        Nyt on kuulemma saatu tietää, että Suomesta tulee apua Kreikalle. Suomessa on kuulemma lapsellinen Katainen, joka myy vaikka maansa, että Kreikka saa
        rahansa. Eu-herrat naureksivat, että Katainen pelkää, etteivät he enää kättele.


    • Täytyy sanoa:

      EI tukipaketeille!9.5.2011 12:09 0 Avaa
      Sulje Katainen ja edellisen hallituksen muutkaan ministerit eivät ole tainneet ymmärtää vaikeita EU´n vaikeita talouskiemuroita eivätkä vieläkään kehtaa sitä tunnustaa.

      Saisivat kiittää Timo Soinia ja ja näitä TV´ssä esiintyneitä talousguruja asian selvittämisestä. Poliitikot ja poliittiset suojatyöläiset vakuuttavat silmät pyöreinä, että siitä ei hyvää seuraa, jos Suomi ei ole mukana Pönkittämässä Portugalin ja Kreikan taloutta.

      Mitä hyvää sitten seuraa, jos olemme takaamassa tai maksamassa tukirahoja.

      Jos ryhtyy lampaaksi, joutuu kerittäväksi.

    • Huom.! Tal.san.:

      "Kreikkaa voidaan tukea kahdenvälisin lainoin"
      EPA

      Ranskan valtiovarainministerin Christine Lagarden mukaan Kreikan mahdollisesti tarvitsema lisätuki annettaisiin lähinnä laajentamalla maalle annettuja kahdenvälisiä luottoja eikä Euroopan unionin vakausrahastosta.

      Lagarde ei pidä todennäköisenä, että EU-maat turvautuisivat Kreikan tukemisessa euroalueen vakausmekanismiin (European stability mechanism, ESM).

      Sen sijaan uudet kahdenväliset lainat ja Kansainvälinen valuuttarahasto IMF voisivat tarjota tarvittavaa tukea, Lagarde sanoi uutiskanava BBC:n haastattelussa myöhään eilen.

      – Tällä hetkellä harkittavana on näiden järjestelyjen kasvattaminen, mikäli se on tarpeellista. Lainojen uudelleenjärjesteleminen on poissuljettu – siitä ei ole puhettakaan, hän sanoi.

      Euroalueen valtiovarainministerit keskustelevat ensi maanantaina Brysselissä mahdollisesta lisätuesta Kreikalle vuosi sitten annetun 110 miljardin euron apupaketin lisäksi. Euroryhmää vetävä Luxemburgin Jean-Claude Juncker kertoi asiasta eilen.

    • Eiks oo tyhmää:

      Ruotsi ei auta Portugaliakaan, ei auttanut Kreikkaakaan!

      Niin aina !

      Ruotsi on toki huolissaan vientinsä tyrehtymisestä,

      mutta se odottaa, että Suomi taas antaa rahansa

      Portugaliinkin, kuten antoi Kreikkaankin!

      • ViO

        persus mitä ne hurrit sinne portikaliin oikein sitten vie EI Kait Vaan . Oisko ravihevosten paskaa ?


    • hölskää

      Lopeta tuo vaahtoamisesi muista ottaa päivittäiset lääkkeessi. Selvästi ne on jääneet muutamana päivänä pois.....

    • JOO.................

      JOO paKetti POSTiin ja Postimerkki Perseeseen

    • nojoonmakhinat

      Murr murr... Minä Ainakin Otan Maksun Näiltä Säätäjiltä, Vaikka Sitten Luonnossa! Teen Visiitin Lesbosiin ja Portugalista Kaappaan Orjaksi Pari thiukkaPeppuista. Juon Viinit poiS ja Tungen Juustot Pankkiirien ja muiden Modernien tuohenvekslaajien Perzauksiin.
      Rumat Portugalilaiset Neekerimiehet lähetÄn perä-Korealaisella ah'varuus suGGulalla linnunRadalle etsimään Uusia mesToja ku kolumbus Konsanaan
      PISTE

      • karkkijytäinen

        Hyvä hyvä "nojoonmarkhinat". Portugalilaiset ja kreikkalaiset syökööt oman
        paskansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      210
      4861
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4003
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      224
      3744
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      130
      3055
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      3015
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2591
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2522
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2135
    Aihe