Apua jälleen kiitos!

Nyt on modeemissa ongelma. Tai niin luulen.
DSL palaa, WLAN palaa, Power on, LAN1 palaa.
Ongelma on siinä että internet valo, jonka myös kuuluisi palaa (että nettiin siis ylipäätänsä pääsee) ei tee sitä. Vilkkuu joskus heikosti, muttei pala yhtenään.
Tällä hetkellä pääsin nettitikulla kylläkin, joten ongelma ei ole vissiin muualla kun yhteydellä? Pikaista apua tarvitaan!

Käyttis win 7, internetselain: mozilla firefox.
13149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Boottaa modeemi, eli virta pois päältä.

Äänestä

Tehty noin tsiljoonaan kertaan.. Ei auta.
Muita ideoita?

Äänestä

Virrat pois ja tökkäse (ei kovaa) sopivalla tikulla tms. modeemin pohjassa olevan pikkureijän kautta.

Äänestä

Silloin wlanin suojaukset lähtevät pois eli ne kannattaa laittaa kuntoon. Wpa2 paras vaihtoehto.

Äänestä

Suojaukset?
Wpa2?
joo.. voisi vähän valaista, niinkuin helpolla suomenkielellä...

Äänestä

No onko sulla laajakaistayhteys olemassa?

Äänestä

on, sonera. Toimi vielä eilen aamulla.

Äänestä

Eli jos sinulla ei ole wlanissa suojausta niin kuka tahansa voi käyttää nettiäsi. Ja katsoa että mitä teet netissä. Wpa2 on tehokkain suojaus.

Äänestä

Ikävä kyllä ADSL-käyttäjällä pitäisi olla ehjä varamodeemi, jolla kokeilla yhteyttä vikatapauksissa. Eli jos ei ole, hommaa sellainen vaikka käytettynä.

Sitten jos yhteyttä ei synny silläkään, vikailmoitus Soneralle.

Äänestä

Kiitti!

Katselin juuri soneran sivuja häiriötiedotteista ja helsingissä on häiriöä.
Monella ei ole toiminut netti pitkään aikaan. Toinen päivä menossa. Ehkäpä vika on sittenkin siellä päässä. Toivotaan!

Äänestä

Katsopa sen modeemsi pohjaan, löytyykö sieltä wpa- salasana. Uudemissa modeemeissa on usein oletuksena salattu wlan. Eli jos joudut resetoimaan modeemsi, wlan pysyy silti salattuna.

Äänestä

Oli vikaa sonerassa.

Äänestä

Ongelmatilanteessa se salaus ei ole tärkein asia, ensin yritetään ilman salausta tai muutakaan haittaa, ja sitten kun kaikki toimii laitetaan salaus päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua_jalleen kirjoitti:

Nyt on modeemissa ongelma. Tai niin luulen.
DSL palaa, WLAN palaa, Power on, LAN1 palaa.
Ongelma on siinä että internet valo, jonka myös kuuluisi palaa (että nettiin siis ylipäätänsä pääsee) ei tee sitä. Vilkkuu joskus heikosti, muttei pala yhtenään.
Tällä hetkellä pääsin nettitikulla kylläkin, joten ongelma ei ole vissiin muualla kun yhteydellä? Pikaista apua tarvitaan!

Käyttis win 7, internetselain: mozilla firefox.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu