Ulkoinen äänikortti Sennheiser 558:lle?

Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?

Ostin Sennheiser 558 kuullokkeet enkä ollut tyytyväinen laatuun kuunnellessani musiikkia tietokoneeltani. Arvelin että tarvitsen varmaankin paremman äänikortin. Lisää alataajuuksia varsinkin kaipaisin.

Budjetti saisi olla alle 150€ eikö tolla rahalla saisi jo ihan ok kortin? Mitään super-hifi äänikorttia en tarvitse(ainakaan vielä).

Tietokoneen käyttis Win7 64-bittinen 2,8GHz suorittimella 4Gt RAM:ia.

Olisikos ehdotuksia? Vai parempia ratkaisuja kuin ulkoinen kortti?
1492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?"

Teoriassa parantaa, jos muut parametrit vain ovat riittävän hyvät.

Noin yleisesti ottaen paremmuusjärjestys (huonommasta parempaan) on: emolevylle integroitu äänipiiri, sisäinen äänikortti, ulkoinen (esim. usb-väylään tuleva) äänikortti, edellyttäen tietenkin, että itse äänipiirit ovat yhtä hyvät. Emolevylle integroitu piiri on varsin häiriöherkässä ympäristössä. Sama piiri erillisellä (sisäiselläkin) kortilla soi yleensä paremmin. Ulkoinen äänikortti on luonnollisesti vielä paremmin eristetty mahdollisista häiriöistä. Toisaalta samakin piiri voi olla eri korteille toteutettu eri tavalla, jolloin hyvä sisäinen kortti voi hyvinkin pestä sen ulkoisen.

Kokonaan toinen asia sitten on mitä eroja pystyt kuulokkeillasi kuulemaan. Riipuen kuulokkeista, kuulokevahvistimen laatu todennäköisesti vaikuttaa paljon paljon enemmän äänenlaatuun kuin se, onko äänikortti sisäinen vai ulkoinen.

Vielä isompi vaikutus on sillä mitä kuuntelet. 128 kbit/s mp3 kuulostaa hyvillä laitteilla huonolta verrattuna häviöttömään ääneen, ihan äänipiirin sijainnista riippumatta.

Jos sinulla ei vielä ole erillistä kuulokevahvistinta ja äänipiirisi on nyt emolevylle integroitu, suosittelen ehdottomasti harkitsemaan usb-väylään tulevaa ulkoista äänikortti/kuulokevahvistin yhdistelmää. Jos se kuulokevahvistin jo löytyy mutta erillistä äänikorttia ei, valitse sisäinen tai ulkoinen kortti sen mukaan, kumpi on käytännöllisempi, kiinnittäen lähinnä huomiota kortin/äänipiirin laatuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


original poster kirjoitti:

Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?

Ostin Sennheiser 558 kuullokkeet enkä ollut tyytyväinen laatuun kuunnellessani musiikkia tietokoneeltani. Arvelin että tarvitsen varmaankin paremman äänikortin. Lisää alataajuuksia varsinkin kaipaisin.

Budjetti saisi olla alle 150€ eikö tolla rahalla saisi jo ihan ok kortin? Mitään super-hifi äänikorttia en tarvitse(ainakaan vielä).

Tietokoneen käyttis Win7 64-bittinen 2,8GHz suorittimella 4Gt RAM:ia.

Olisikos ehdotuksia? Vai parempia ratkaisuja kuin ulkoinen kortti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu