Ulkoinen äänikortti Sennheiser 558:lle?

original poster

Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?

Ostin Sennheiser 558 kuullokkeet enkä ollut tyytyväinen laatuun kuunnellessani musiikkia tietokoneeltani. Arvelin että tarvitsen varmaankin paremman äänikortin. Lisää alataajuuksia varsinkin kaipaisin.

Budjetti saisi olla alle 150€ eikö tolla rahalla saisi jo ihan ok kortin? Mitään super-hifi äänikorttia en tarvitse(ainakaan vielä).

Tietokoneen käyttis Win7 64-bittinen 2,8GHz suorittimella 4Gt RAM:ia.

Olisikos ehdotuksia? Vai parempia ratkaisuja kuin ulkoinen kortti?

1

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiffisti

      "Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?"

      Teoriassa parantaa, jos muut parametrit vain ovat riittävän hyvät.

      Noin yleisesti ottaen paremmuusjärjestys (huonommasta parempaan) on: emolevylle integroitu äänipiiri, sisäinen äänikortti, ulkoinen (esim. usb-väylään tuleva) äänikortti, edellyttäen tietenkin, että itse äänipiirit ovat yhtä hyvät. Emolevylle integroitu piiri on varsin häiriöherkässä ympäristössä. Sama piiri erillisellä (sisäiselläkin) kortilla soi yleensä paremmin. Ulkoinen äänikortti on luonnollisesti vielä paremmin eristetty mahdollisista häiriöistä. Toisaalta samakin piiri voi olla eri korteille toteutettu eri tavalla, jolloin hyvä sisäinen kortti voi hyvinkin pestä sen ulkoisen.

      Kokonaan toinen asia sitten on mitä eroja pystyt kuulokkeillasi kuulemaan. Riipuen kuulokkeista, kuulokevahvistimen laatu todennäköisesti vaikuttaa paljon paljon enemmän äänenlaatuun kuin se, onko äänikortti sisäinen vai ulkoinen.

      Vielä isompi vaikutus on sillä mitä kuuntelet. 128 kbit/s mp3 kuulostaa hyvillä laitteilla huonolta verrattuna häviöttömään ääneen, ihan äänipiirin sijainnista riippumatta.

      Jos sinulla ei vielä ole erillistä kuulokevahvistinta ja äänipiirisi on nyt emolevylle integroitu, suosittelen ehdottomasti harkitsemaan usb-väylään tulevaa ulkoista äänikortti/kuulokevahvistin yhdistelmää. Jos se kuulokevahvistin jo löytyy mutta erillistä äänikorttia ei, valitse sisäinen tai ulkoinen kortti sen mukaan, kumpi on käytännöllisempi, kiinnittäen lähinnä huomiota kortin/äänipiirin laatuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      341
      7705
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5456
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4420
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4290
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe