Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?
Ostin Sennheiser 558 kuullokkeet enkä ollut tyytyväinen laatuun kuunnellessani musiikkia tietokoneeltani. Arvelin että tarvitsen varmaankin paremman äänikortin. Lisää alataajuuksia varsinkin kaipaisin.
Budjetti saisi olla alle 150€ eikö tolla rahalla saisi jo ihan ok kortin? Mitään super-hifi äänikorttia en tarvitse(ainakaan vielä).
Tietokoneen käyttis Win7 64-bittinen 2,8GHz suorittimella 4Gt RAM:ia.
Olisikos ehdotuksia? Vai parempia ratkaisuja kuin ulkoinen kortti?
Ulkoinen äänikortti Sennheiser 558:lle?
1
464
Vastaukset
- hiffisti
"Parantaisikohan ulkoinen äänikortti paljonkin äänenlaatua?"
Teoriassa parantaa, jos muut parametrit vain ovat riittävän hyvät.
Noin yleisesti ottaen paremmuusjärjestys (huonommasta parempaan) on: emolevylle integroitu äänipiiri, sisäinen äänikortti, ulkoinen (esim. usb-väylään tuleva) äänikortti, edellyttäen tietenkin, että itse äänipiirit ovat yhtä hyvät. Emolevylle integroitu piiri on varsin häiriöherkässä ympäristössä. Sama piiri erillisellä (sisäiselläkin) kortilla soi yleensä paremmin. Ulkoinen äänikortti on luonnollisesti vielä paremmin eristetty mahdollisista häiriöistä. Toisaalta samakin piiri voi olla eri korteille toteutettu eri tavalla, jolloin hyvä sisäinen kortti voi hyvinkin pestä sen ulkoisen.
Kokonaan toinen asia sitten on mitä eroja pystyt kuulokkeillasi kuulemaan. Riipuen kuulokkeista, kuulokevahvistimen laatu todennäköisesti vaikuttaa paljon paljon enemmän äänenlaatuun kuin se, onko äänikortti sisäinen vai ulkoinen.
Vielä isompi vaikutus on sillä mitä kuuntelet. 128 kbit/s mp3 kuulostaa hyvillä laitteilla huonolta verrattuna häviöttömään ääneen, ihan äänipiirin sijainnista riippumatta.
Jos sinulla ei vielä ole erillistä kuulokevahvistinta ja äänipiirisi on nyt emolevylle integroitu, suosittelen ehdottomasti harkitsemaan usb-väylään tulevaa ulkoista äänikortti/kuulokevahvistin yhdistelmää. Jos se kuulokevahvistin jo löytyy mutta erillistä äänikorttia ei, valitse sisäinen tai ulkoinen kortti sen mukaan, kumpi on käytännöllisempi, kiinnittäen lähinnä huomiota kortin/äänipiirin laatuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3417705Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r755456Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293606SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451