paras laiturin kyllästysaine

vanha laituri

Laituriin pitäisi uusia kansi, tavallisesta laudasta, millä kyllästysaineella laudat kannattaa kyllästää. Biltemalla näkyy olevan Copperol puunsuoja-aine, onko kenelläkään kokemuksia?

9

13752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ljn lj m n ljmn äjm

      Ei ole.

      Ja laituriin ei kyllä juuri koskaan laiteta lautaa, kyllä se lankusta pitää tehdä.

      Kyllästetystähän se kannattaisi tehdä. Ongelmana, sitä ei saa sahattuna, ainoastaan höylättynä nykyään. Höylätty on pirun liukas. Kokemusta on, tein ison sillan lankutuksen viime kesänä, puoli kolometriä painekyllästettyä.

      Tavallinen lauta, käsiteltynä kestää, ehkä vajaat parikymmentä vuotta, veti siihen mitä tahansa. Kyllästämättömänä, alkaa mätäneen jo kymmenessä vuodessa.

      Mun mielipide. Hommaa kyllästettyä, uritettua lankkua. Laita urapuoli ylöspäin. Toimii se, kun oppii tajuamaan, että joskus on pliukasta. Mutta kestää monta kymmentä vuotta. Tavaran hinta mitätön kestoikään nähden.

      Se ja sama, mitä kotikonstein kyllästät, ei se toimi. Terva taitais olla paras aine. Sillähän ne puulaivat aina on käsitelty. Tervaa saa myös Biltemasta. Onhan se alkuun vähän nihkeä, mutta kuuman kesän jälkeen, seuraavana kesänä, se toimii loistavasti. Kokemusta siitäkin. Mä tervaan nykyään ulos tulevat puujutut, jos ei raski ostaa kyllästettyä.

    • Terassi laiturille

      Osta kestopuisia valmiita terassilaattoja. Ainakin 40, 50 ja 60 senttisenä saa. Ne ladot peräkkäin ja terassiruuveilla runkoon kiinni niin jo saat uuden kannen ja nopeasti!

    • vanha laituri

      pitää hieman täsmentää runko on kyllästettyä ja on ehkä 40 -50 vuotta vanha lähinnä kapea kävelysilta vanhalta lopetetulta sahalta saatu kauan sitten, alunperin siinä on ollut kyllästetyt laudat. terassilaattojen jako tuskin käy poikkipuut joutuisi rakentamaan uusiksi. Joten laudasta 25mm ne tehdään nytkin hyvä kyllästys aine on hakusessa.

    • saunatervaviina

      puuöljyä ja tervaa. Puuöljyyn kun sekoittaa vähän tervaa niin tulee hyvin säänkestävä eikä kuitenkaan helteelläkään "tahmea" pinta. Öljyn kanssa terva imeytyy puuhun jolloin ei sitten tartu varpaisiin. Terva pysyy puussa paremmin eli ei ole sitä uudelleenöljyämistarvetta niin usein kuin pelkällä öljyllä käsitellessä.

    • Lauri Laituri.

      Tavallisesta laudasta?

      No miksei, jos sattuu olemaan itsellä jämälautaa kasa. Mutta kyllä laituri pitää tehdä kyllästetystä lankusta. Halpaa tavaraa, eikä tarvitse mitään ihme käsittelyjä.

      Ja ehdottomasti pitää muistaa jättää riittävästi rakoa lankkujen väliin. Ite jätin tuuman, kun laitoin kakkoskuutosesta. Ei tarvi huolehtia loppuikänä mistään käsittelyistä tai lankkujen uusimisista.

    • Saaristolaisarkku

      Itsekkin olen miettinyt millä kannattaisi laituri suojata. Teetin hirsikehikon, joka olisi tarkoitus tulevana kesänä laittaa järveen ja täyttää kivillä. Onko kellään kokemusta kummalla tavalla kannattaisi kyllästää? Tervaa minkä ohentaa tärpätillä vai valmiilla tervaseoksella missä on öljyä mukana.

      • Nokiarkku

        Ei kannata millään kyllästää hirsiarkkua, jos se jää kokonaan veden alle. Kestää vedenalla sellaisen 50 vuotta tuollainen hirsiarkku ihan sellaisenaan. Jos jotenkin haluaa käsitellä niin polta hirsien pinta ja päät kaasutoholla.


      • Anonyymi

        10-20% tervaa, 20%vernissa ja loput kylmäpuristettua pellavaöljyä. Ohuina kerroksina.


    • Anonyymi

      Merellisessä ympäristössä olen huomannut luonnonmukaisten suoja-aineiden tehoavan hyvin. Meriketun vitunnahalla suoritettu, vuosittainen sively, on kansirakenteille paras. Saukon anaalirauhasesta saatavaa eritetä, suosittelen kaiteisiin.. muuten mateennahka kortsu, on kestävin. Hyvää kesää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12385
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe