Näyttelijäksi??:)

näyttelijäksi

Hei!
Eli haluisin ihan sikana näyttelijäks se on mulla ollu pitkää harkinnassa, mutta kun en läydä mitää sopivaa lukiota mihin voisin mennä? että oisko teillä ehotuksia?

Oon kyllä vasta kasilla mutta ois ihan hyvä tietää ni pääsis sit heti opolle puhuu ku ysi alkaa...

8

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Optimistisusi

      Heipä hei!
      Ilmaisutaitopainotteisia lukioita on Suomessa muutamia. Itse en sellaisessa opiskele ja en tiedä missä päin asut, joten en osaa sen tarkemmin kertoa. Suosittelisin siis, että kyselet opolta ihan reippaasti, missä olisi lähin oppilaitos, jossa pääsisit tätä haavettasi opiskelemaan ja toteuttamaan. Opinto-ohjaajat yleensä tietävät näistä asioista ja jos eivät tiedä, osaavat ainakin sitä tietoa etsiä.

      Hyvää kevään jatkoa ja onnea opiskelupaikan etsimiseen! : )

    • näyttelijäksi

      kiitos, tiedosta. eli lähden opon puheille-->

      Kiitos samoin,,, ja kiitos :)))

    • ****************

      Helsingissä Kalliossa on ilmasutaidon lukio.

    • Eikä se lukio...

      ole välttämätön olla mikään erityislukio.

      Voit mennä harrastajateatteriin, käydä laulu- tanssi- ja soittotunneilla, opiskella kieliä, opetella murteita, lukea näytelmiä (kirjastoista löytyy) liikkua, leikkiä...

      Ja sitten hakea Nätylle tai TEAK:iin ihan tavallisen lukion käyneenäkin. Tai hakea näyttelijäharjoittelijaksi teatteriin, se on yksi tapa saada ammatti. Tietysti täytyy olla jo kokemusta harrastajapuolelta, avustajan tehtäviä, rooleja, motivaatiota ja lahjakkuutta.

      Voit tehdä itse paljon. Ilmaisupainotteiseen lukioon hakeminen (ja pääseminen) ei ole välttämätöntä.

      • Optimistisusi

        Olet aivan oikeassa. Itse ajattelin kuitenkin heti ensimmäisenä siltä kannalta, että nämä kaksi asiaa voisi yhdistää. Sekin on mahdollisuus, mutta ei toki pakollinen :)
        Ja jos sinä näyttelijäksi haluava vielä näitä viestejä luet, olisin ihan kiinnostunut tietämään, mitä opinto-ohjaajasi sanoi.


    • Teatterikärpänen

      www.epopisto.fi

    • näyttelijäksi

      Kyllä minä luen, mutta en ole päässyt opinto-ohjaajalle vielä puhumaan koska hän on ollut nyt koulutuksissa ja pois koulusta, mutta hän tulee perjantaina takasin joten ajattelin mennä puhumaan voin sitten teille kertoa mitä hän sanoi

    • Tuota se lukio ei auta sinua tulemaan näyttelijäksi sen enempää kuin joku toinenkaan lukio. Se on hiton paljon pidempi tie jossa pitkä harrastus kokemus painaa. Eli harrastelijateatteri ryhmät, kansanopistojen teatteri kurssit, ammattiteatterit jossa olet ollut avustajana etc... Sitten voisin lisätä että erinomainen laulu- ja tanssi-taito on aina plussaa. Mihinkään näistä et tarvitse mitään tiettyä lukiota. Ai niin, ja käy paljon teatterissa, käy katsomassa vaikka joka viikko teatteria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      118
      2772
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      16
      1600
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1174
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1042
    Aihe