Haluaisin tietää vähän kaikenlaista menkoista:
1. Kauanko valkovuotoa yleensä on ennen ku menkat alkaa?
2. Kuuluuko valkovuotoa tulla joka päivä?
3. Mistä tiedän mikä on minulle hyvä kuukautissuoja, kun kaikkien nettisivujen testeissä kysytään esim. pidätkö siivekkeellisistä siteistä tai asettimellisista tamponeista. Miten voin löytää hyvän ilman noita tietoja, kun etsin ensimmäistä kuukautissuojaa?
4. Onko pienikokoisilla/laihoilla ihmisillä yleensä runsaat vai niukat menkat
5. Harrastan urheilua n. 5 krt/vko koululiikunta. Mikä kuukautissuoja sopisi minulle? Lajissani mm. venytellään paljon.
Kiitos jos joku vastaa! Olen siis 14 v. ja menkkani eivät ole vielä alkaneet. :)
Tietoa menkoista???
7
176
Vastaukset
- NICKAKA
1. Valkovuotoa saattaa tulla jopa vuosia ennen alkavia kuukautisia.
2. Varmasti ihan normaalia.
3. Kokeilemalla mikä on paras. Näin itsekin löysin "sen oikean" aikoinaan.. :-D
4. Voi olla molemmat.
5. Tampooni?
Yritin parhaani.;-D - wefojdrgff
Nonii vastailen nyt omien tietojeni mukaan (:
1) Valkovuotoa on yleensä 1-2 vuotta, vähän yksilöllistä.
2) Valkovuotoa tulee joka päivä, ainakin mulla. Joskus enemmän, joskus vähemmän.
3) No itselle parhaan kuukautissuojan tietysti löytää kokeilemalla. Suojahan tulee valita vuodon mukaan, runsaalle vuodolle sille tarkoitettu kuukautissuoja, joskus niukalle vuodolle riittää pelkkä pikkuhousunsuoja tai sitten niukalle vuodolle tarkoitettu side.
4) En oikein osaa vastata tähän...Mutta se vähän riippuu...Saattaa olla, en ole ihan varma (:
5) Sinulle saattaisi sopia joku tamppooni esimerkiksi ? Tai sitten joku sellainen side joka sopii aktiiviseen elämäntapaan (:
Ja mä oon 13.v (= - minä
Minulla on lkanjt valko vuoto noin viikko sitten miten tamppoonit laitetaan ja mihin? Odottelen vastausta näihin ja olisi kiva jos ei tulisi mitään haukkumista tähän mun kommentti palstaan
- pieni ja hoikka
Pienuus ja laihuus ei vaikuta mitenkään siihen millaiset menkat on ne voi olla runsaat tai sitten niukat. Jokainen on yksilö ja aika näyttää millaiset menkat sinäkin saat.
- Xaraaa__
No kokeile laittaa se tampooni vaikka korvaan ja kato auttaako.
- rosvoroope
1. kauan
2. kyllä
3. siivekkeelliset kuukautissuojat antavat sinulle tunteen, että lennät metrin verran ilmassa mutta niitä ei suostiella lentämiseen. Asenteellisia tampooneja ei kannata hankia, kun ne voi alkaa kiukuttelemaan. Et voi löytää hyvää mitenkään.
4.menkat yleensä mene mainostauolle, kun tulet raskaaksi
5.mainitsemasi liikuntamuoto on venyttelyä, ei urheilua. - mielipiteeni
1. En tiedä itsekkään
2. Minulla tulee ainakin
3. Varmaan kokeilemalla
4. En tiedä
5. Mielestäni tamponi tai siihen tarkoitukseen oleva side.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233121Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122259Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712133Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051919Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761613Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151339Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1131123
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151086