Lisäämpä nyt tämän tännekin!
Elikkäs ongelmana on valinta näiden kahden kameran välillä. Kuvauskohteena on lähinnä liikkuvat kohteet, kuten ravihevoset ja koirat vähän heikommasakin valossa sarjakuvauksella (pilvisellä säällä/iltahämärässä/iltaraveissa).
Nikon D7000:lle olen ajatellut ostaa objektiiveiksi Sigma, 18-50 f/2.8-4.5 DC OS HSM ja mahdollisesti NIKKOR AF-S DX 35/1.8G tai Nikon AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8G
En ole mikään aktiivikuvaaja enkä välttämättä tarvitsi järkkäriä, joten
P300 kuulostaa vähän paremmalta. Hieman epäilyttää että yltääkö se kuitenkaan järkkärin tasolle kun kuvataan esim. illan hämärtyessä.
Jos unohtaa hinnat, niin kumpi olisi parempi nimenomaan tälläiseen käyttöön/olisiko joku muu kamera varteen otettava?
Nikon D7000 vai Nikon COOLPIX P300
3
216
Vastaukset
- jdkkfnkqdkl
Yksinkertainen vastaua= järjestelmä on parempi ja nopeampi. Kuvanlaatu hämärassä on myös omaa luokkaansa, vaikka kirkkaalla säällä voi pokkari hyvin kilpaillakin monissa tilanteissa.
Objektiivivalikoima riippuu sitten kohteesta ja kuvaustilanteesta. - kämmäri
Näinpä. Oli ehkä vähän tyhmäkin tämä kysymys :D Parempi heti kerralla kunnon kamera vaikka olisikin vähän harvemmin käytössä.
- NicoNisti
Noinhan se tosiaan menee eli pokkarilla ei pärjää noissa liikuvissa kohteissa, tilanne on ohi ennen kun pokkari ehtii ottaa kuvan, huono valaistus ei todellakaan paranna pokkarin mahdollisuuksia. Järkkäri on oikee ratkaisu nopeasti liikkuviin/hämäriin objekteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872