Mitä jos kuorma-autoja ei olisi?
14
236
Vastaukset
- SONNY PRUITT
No nyt on joku ymmärtänyt asetella kysymyksen oikein.
En tarkoita että mitään ei olisi, mutta maailma olisi hieman toisenlainen, elettäis lähes luontaistaloudessa, ei olisi pitkiä työmatkoja kenelläkään.
Jos nyt lopetettais kuorma-autoilu, kestäis n. 3 pv kenenkään ei tarvitsisi käydä kaupassa n.5 pv kenenkään ei tarvitsisi mennä töihin, ei olisi liikenneruuhkia ym... EI OLISI PUSKURISSA ROIKKUJIA, OLISI TUR-VAL-LI-SUUS-VÄ-LIT KUNNOSSA LIIKENTEESSÄ.
N.1kk, urbaani ihmisolento olisi todella hätää kärsimässä, jos tilanne jatkuisi ihmiskunnan koko alkaisi pienentyä hyvin jyrkästi, vain jäsenet joilla olisi hieman alkukantaisia " metsäläis " taitoja tallella voisivat selviytyä, tulisi turkikset ja hevosmiehet kunniaan ennen talvea JA PALJON MUUTAKIN POSITIIVISTA- kaania08
Sais pistää omat perunat maahan ja kasvattaa jos osaa jos on maata mihi laittaa tai olla syömättä mut aika huono vaihtoehto ,olettaisin.
- Kharg Island
Pikkupoikana jo kuormuri hiekkalaatikolla, mutta aatelkaas jos "hiekkalaatikkoa" ei olisi? Siinä ne teitin kuormurit seisois rivissä !
Tyhmemille vielä suoraviivaisesti..... juju ei ole se kuorma-auto vaan se kuorma !
Jos kuormaa ei olisi..... metallimiehet, leipurit, rakennusmiehet tekee teille työt.
Kuka tuo teille autot, renkaat, polttoaineet, lastit, varaosat jne..... merimiehet tuovat! Eikö? Joten ette te nyt niin välttämättömiä ole, kuin oletatte, tietysti kaikkia tarvitaan mutta isompiakin rooleja on.......- SONNY PRUITT
No niin, tähän on tultu.
Mistä ne metallimihet, leipurit, ym ammatin harjoittajat tekevät tavarat jos auto ei tuo raaka-aineita, taikka laiva, tai juna.
Oletko muuten nähny että merimies tuo bensaa huoltoasemalle, tai leipuri korjaa viljaa.
Kyllä se vain niin on, että "hiekkalaatikon" jokaisella kulmalla tarvitaan autoa, tai jotain kuljetus muotoa, jos jokaisen kuljetusketjun jokainen jäsen suljettais pois, tai ei tulisi hiekkalaatikolle, niin muutamapäivä, niin olisi laatikolla varmaan aika apeat tunnelmat.
- Korg Bong
"juju ei ole se kuorma-auto vaan se kuorma !"
Tyhmä kysymys mutta MILLÄ ajattelit sen kuorman viedä? kannatko kaikki vai vedätkö hevosella? jos oikein tyhmänä tajusin niin merimiehet kantaa lastin tukkuun ja jakaa sieltä eteen päin?
kylmä totuus on se ettei joku tekisi näitä "paskaduuneja" tai "turhia" ammatteja niin kyllä Suomi pysähtyisi- 50-luvulla elänyt...
Tiedätkö pässi että junat kulkee, maataloissa oli ennen pikkulavapakut kuljetukseen, elintarvikkeet jaettiin juna asemilla, omia autoja ei ollut.. nyt on !
Säälistä saatte pikku kuormanne kunhan ette rutise..... ilmankin pärjätään, suoramyynti ei tartte teidän kaatuvia kuljetuksia. Polttoaineet jaettiin tynnyreissä, junista..... jos tiukalle menee teitä ei tarvita, mutta tietysti se helpottaa, mutta uumoilla että suomi pysähtyy ..... paskanmarjat ! Silloin vasta halvoille taksoille päästäänkin kun palkkajullit lopettavat! Aikoinaan Lavamaitoauto isäntä pani kaikki maatalon emännät, pohjaan palaneista tuli rekkajulleja... palkollisia. - SONNY PRUITT
50-luvulla elänyt... kirjoitti:
Tiedätkö pässi että junat kulkee, maataloissa oli ennen pikkulavapakut kuljetukseen, elintarvikkeet jaettiin juna asemilla, omia autoja ei ollut.. nyt on !
Säälistä saatte pikku kuormanne kunhan ette rutise..... ilmankin pärjätään, suoramyynti ei tartte teidän kaatuvia kuljetuksia. Polttoaineet jaettiin tynnyreissä, junista..... jos tiukalle menee teitä ei tarvita, mutta tietysti se helpottaa, mutta uumoilla että suomi pysähtyy ..... paskanmarjat ! Silloin vasta halvoille taksoille päästäänkin kun palkkajullit lopettavat! Aikoinaan Lavamaitoauto isäntä pani kaikki maatalon emännät, pohjaan palaneista tuli rekkajulleja... palkollisia.Jätit rivejä väliin.
Mistä ne metallimihet, leipurit, ym ammatin harjoittajat tekevät tavarat, jos auto ei tuo raaka-aineita, taikka laiva, tai juna.
Elikkä tarkoitin, että jos koko logistinen pyörä pysähtisi.
Kuvio joka on luotu palvelemaan alkutuotannon, jalostuksen ja teollisuuden, sekä kuluttajan tarpeita, lakkautettaisiin, tai työt keskeytettäisiin, ei kestäisi pitkään kun maailma olisi rähmällään edessämme ja nöyränä pyytäisi meitä palaamaan "radalle", täyttämään tiet ja olemaan "tulppana" liikenteessä. - 50-luvulla
SONNY PRUITT kirjoitti:
Jätit rivejä väliin.
Mistä ne metallimihet, leipurit, ym ammatin harjoittajat tekevät tavarat, jos auto ei tuo raaka-aineita, taikka laiva, tai juna.
Elikkä tarkoitin, että jos koko logistinen pyörä pysähtisi.
Kuvio joka on luotu palvelemaan alkutuotannon, jalostuksen ja teollisuuden, sekä kuluttajan tarpeita, lakkautettaisiin, tai työt keskeytettäisiin, ei kestäisi pitkään kun maailma olisi rähmällään edessämme ja nöyränä pyytäisi meitä palaamaan "radalle", täyttämään tiet ja olemaan "tulppana" liikenteessä.Jokainen hitsari hakee rautansa itse vainikkalasta talon 10pyörällä. Yksikään rekkajulli ei osaa vetää luokkasaumaa.... myllyt lähtee taas pyörimään, leipää tulee joka talossa kun pakko. Teidän logistinen järjestelmä pysähtyisi.... kaikki muut pyörät pyörisivät...... ehkä erikoiskuljetusten vauhti hidastuisi. Mutta ei ole tarkoitus kokonaan jyrätä teittiä, siinä olet oikeassa että pitää kunnioittaa.... molemminpuolin.
- SONNY PRUITT
50-luvulla kirjoitti:
Jokainen hitsari hakee rautansa itse vainikkalasta talon 10pyörällä. Yksikään rekkajulli ei osaa vetää luokkasaumaa.... myllyt lähtee taas pyörimään, leipää tulee joka talossa kun pakko. Teidän logistinen järjestelmä pysähtyisi.... kaikki muut pyörät pyörisivät...... ehkä erikoiskuljetusten vauhti hidastuisi. Mutta ei ole tarkoitus kokonaan jyrätä teittiä, siinä olet oikeassa että pitää kunnioittaa.... molemminpuolin.
Olisikkos tää teidän pajan 10pyörä työnnettävä, vai kulkisko se pyhällä hengellä?
- 50-luvulla
SONNY PRUITT kirjoitti:
Olisikkos tää teidän pajan 10pyörä työnnettävä, vai kulkisko se pyhällä hengellä?
Löpöä on talojen tankeissa kymmeniätuhansia litroja, paluumatkalla tuodaan tynnyreissä lisää... ns. hätä keinot keksii......eikä kaikki säiliöautot pysähdy isännät ja tyttäret ajaa yötäpäivää..... mietippäs nyt tarkemmin. Kulutuskin vähenee tramaattisesti kun ei enää ajella kiinalaisia leluja edestakaisin satamiin. Maitoautoissa ei juurikaan ole palkollisia..... uusia tilapäiskuskeja löytyy pilvin pimein. Minusta alkaa tuntumaan että suomi ei juurikaan pysähtyisi, ehkä vähän hidastuisi, teidän lakkoilessa. Eikä teiltä löydy sitä yhtenäisyyttä pysäytykseen, aina joku mielistelee isäntää tai tytärtä ;) Mutta saahan sitä unelmoida.... kannattaa katsoa toiseltakin kantilta. Hyvää kesää silti...kunnioituksella. Se 10pyörä kulkee dieselillä, polttoöljyllä, lentopetroolilla, moottoripetroolilla, mitä nyt nurkista sattuu löytymään tai armeijan varmuusvarastoista.
- jfjgfigfoidegoph
paitsi nyt on 2011 eikä 1900 luku huuhkaja!
- SONNY PRUITT
Niin on.
Mutta kannattaa miettiä mitä ja ketä arvostaa ja kunnioittaa.
Mikä saa elämäsi palaamaan juurilleen.
- UlKoMaAt
Mistä lähtien suomiautoissa on ollut keltaiset rekisterikilvet ?
Johan on skallin mainoksessa viety isäntiä taas teuraaksi- Rekka Pena.
Niin ei koskaan! Mutta mainos on mainos. Tämäkin on kuvattu " Euroopassa ".
Oletko koskaan katsonut TeeVeetä ? Siinä on monta mainosta jossa henkilö puhuu aivan jotakin muuta kun Suomea. Dubattu mainos siis.
Vaan ymmärrän että tämä video pisti miettimään että mitä jos ei olisikaan rekkoja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718