Mitä jos kuorma-autoja ei olisi?

7149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No nyt on joku ymmärtänyt asetella kysymyksen oikein.
En tarkoita että mitään ei olisi, mutta maailma olisi hieman toisenlainen, elettäis lähes luontaistaloudessa, ei olisi pitkiä työmatkoja kenelläkään.
Jos nyt lopetettais kuorma-autoilu, kestäis n. 3 pv kenenkään ei tarvitsisi käydä kaupassa n.5 pv kenenkään ei tarvitsisi mennä töihin, ei olisi liikenneruuhkia ym... EI OLISI PUSKURISSA ROIKKUJIA, OLISI TUR-VAL-LI-SUUS-VÄ-LIT KUNNOSSA LIIKENTEESSÄ.
N.1kk, urbaani ihmisolento olisi todella hätää kärsimässä, jos tilanne jatkuisi ihmiskunnan koko alkaisi pienentyä hyvin jyrkästi, vain jäsenet joilla olisi hieman alkukantaisia " metsäläis " taitoja tallella voisivat selviytyä, tulisi turkikset ja hevosmiehet kunniaan ennen talvea JA PALJON MUUTAKIN POSITIIVISTA

Äänestä
  • Katsoitko edes tota videota?

    Äänestä

  • esgerujtrikjfj kirjoitti:

    Katsoitko edes tota videota?

    Katsoin kyllä, en ottanut kantaa videoon, vaan esitin osan ajatuksistani vastaamalla esitettyyn kysymykseen, miten paljon parempi paikka maailma mielestäni olisi ilman ainuttakaan kuorma-autoa.
    Käyhän videostakin selville samoja asioita?

    Äänestä

eli et katsonut... Ainakaan ajatuksella videosta käy ilmi että kuorma autoja rekka miehiä tarvitaan aina

Äänestä
  • Mitä jos kuorma-autoja ei olisi?
    Ilmeisesti et lukenut kannanottoani / mielipidettäni viestiketjun aloittajan esittämään kysymykseen, tai et ole ymmärtänyt sitä.

    Äänestä

  • Eikö se kokolailla noin mene kuten Sonny kertoi? Asioita voi pyöritellä aina niin monella tapaa. Jos laput silmillä katselee niin kovin kapealta näyttää.
    Mielenkiintoisella tavalla SKAL yrittää nostaa kuljetusalan muita korkeammalle. Kaikki tässä paletissa vaikuttaa toisiin. Jos ei kuljetus toimi, tehdas lopettaa toimintansa. Toimii se toisinkin päin. Jos paperi ei käy kaupaksi ja koneet pysäytetään, pysähtyy myös aika moni auto.

    Äänestä

  • worldaftertrucks kirjoitti:

    Eikö se kokolailla noin mene kuten Sonny kertoi? Asioita voi pyöritellä aina niin monella tapaa. Jos laput silmillä katselee niin kovin kapealta näyttää.
    Mielenkiintoisella tavalla SKAL yrittää nostaa kuljetusalan muita korkeammalle. Kaikki tässä paletissa vaikuttaa toisiin. Jos ei kuljetus toimi, tehdas lopettaa toimintansa. Toimii se toisinkin päin. Jos paperi ei käy kaupaksi ja koneet pysäytetään, pysähtyy myös aika moni auto.

    worldaftertrucks

    En mä usko että SKAL yrittää nostaa kuljetusalaa muista aloja "paremmaksi" vaan kyse on enemmän siittä että tää on ala muitten joukossa ja kyllä me ihan työtä tehdään videon idea on se että meitä arvostettaisiin enemmän

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dwqagfsegesgh kirjoitti:

http://www.youtube.com/watch?v=1x2sICh4ZDU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu