!Colombia!

deseoso

Aion hakea vaihtoon ja latinalainen Amerikka kiehtoo tosi paljo ja parhaimmalta kuulostaa Kolumbia:) Se on ehkä vähä tuntemattomampi maa ja matkailukohde, mutta onko kellään vaihtari tai vaikka vain matkakokemuksia kyseisestä maasta? Millasia ihmiset siellä on; ystävällisiä, vieraanvarasia, riehakkaita...? Entä millanen koulujärjestelmä on?

Kiitos jo etukäteen vastaajille:)!!

6

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • deseoso

      PS. Osaako joku nerokas kertoa, mistä näppäimistössä saa sellasen espanjalaisen väärinpäin olevan huutomerkin ja kysymysmerkin?:)

    • En oo käynyt Kolumbiassa, mutta olisin hakenut sinne, jos sinne olisi päässyt AFS:ltä. Mutta tunnen pari kolumbialaista ja he ovat kertoneet, että ihmiset on puheliaita ja ystävällisiä yms, vähän niinkun muuallakin lattarimaissa. Ja perhe ja sukulaiset on sielläpäin tosi tärkeitä.

      Koulujärjestelmästä en osaa (vielä :p) sanoa mitään, mutta sen tiedän, että monessa paikassa vaihto-oppilaiden on pakko käydä koulua, mutta sillä ei ole niinkään väliä, mitä siellä tunneilla tekee. Mutta siis tää on tällasta yleistä näistä lattareista :)

      Mä itse olen lähdössä Meksikoon, ja mulla oli vaihtoehtoina kaikki lattarimaat, kun en osannut päättää :)

    • harjoittelija-12

      Tahtoisin myös lähteä Kolumbiaan työharjoitteluun, ja oon etsinyt paikkoja netistä mutta tuntuu siltä ettei sinne ole kukaan suomalainen ainakaan mennyt :D Löysin tämän keskustelun tässä turhautuneena ja uteliaana kysyn että kuinka teidän on käynyt sen harjoittelun suhteen?

      • harjoittelija-12

        Anteeks, siis vaihdon suhteen!!
        niin, itse tulin takaisin juuri vaihdosta, Olin Argentiinassa :)


    • hrrr

      hei sinä joka lähet meksikoon, osaatko yhtään espanjan kieltä? Itse just kävin perheen kanssa meksikossa ja sain sieltä muutaman kaverin jotka opetti mulle espanjaa muutaman sanan sen varalta et tuun vielä takasin :D aattelin et lähtisin sinne vaihto-oppilaaks, mut mua pelottaa ajatus siitä että kukaan ei ymmärrä mitä mun on tarkotus sanoa tai jotain vastaavaa.. se on toisaalta pikkuseikka siihen verrattuna kuinka paljon haluun takasin sinne.
      ainiin sekin piti kysyä et mikä järjestö sun matkan järjestää? (siis afs,yfu yms.?)

    • ellu19

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2784
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2399
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1631
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1119
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      734
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      686
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      660
    10. 43
      645
    Aihe