Ehkä vois kokeilla Kaljakelluntaa Jämsänjoessakin? Oisko innokkaita? Minä ainakin :-)
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010080712156715_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010080712156715_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
Antakaahan olla. Ei tehdä joesta mitään tyhjien pullojen tölkkien ja roskan kaatopaikkaa.
voipi tulla kakkakokkare varpaan väliin..
ja minä myös. kellutaan koskelta hulkkioon.
Kumipataja ja kaverit. oletteko innokkaita sitten myös siivoamaan jälkenne?
ei olla
Ei olla... koululaiset voi sitten siivota, niinkuin on täälläpäin tapana ;-)
Päästelehän Tuulikin kapteeni kylmästi yli, jos juopottelijat yrittävät jokea valloittaa.
No ihme, että Jämpsäläiset dissaa kaikkee uutta. :D Siellä taas jotain yhteistä hyvää hakevia alko vallan pölöttämään, kun moisen kauhean ehdotuksen luki. Älkää ny allenne laskeko, ei se varmastikaan tule toteutumaan.. Eijeijei, kyllä riittää ne joenrannan taideteokset aktiviteetiks ihan mainiosti! :D Ja mitenkähän sitä paskaojaa enää sotkusemmaks sais...
Kyllä tää alko sen verran kiinnostamaan, että aion kokeilla sitä.. Kokeiltiin jo, että miten kelluu JYSKin ilmapatja..hyvin toimii! Kaksi miestä ja kaljakori mahtuu hyvin ja on vakaa ;-) Nyt vaan odotellaan, että viikonloppuna on hyvä keli ja lautta vesille... en nyt laita tarkempaa aikaa ja paikkaa tähän, ettei ole ketkään fanaatikot kivittämässä ;-) Ja yhtään roskaa ei sitten heitetä minnekään!!
Ottakaa lompakko mukaan, että saatte sakot maksettua vesiliikenteen häirinnästä. Kannattaa muistaa, että Vantaalla ei ole kelluskeltu yleisellä vesiliikenneväylälllä.
Tottakai sakot maksetaan! Justiinsa maksoin sakot tieliikenteen häiritsemisestä, kun kävelin pientareella ja ilmaliikenteen häiritsemisestä, kun lennättelin leijaa... Näitten apulaispoliisien ajatustoiminnan häiritseminen onkin jo paljon haasteellisempi homma ;-)
Höpö höpö! Ei täällä joella mitään liikennettä ole. tarjoan kyllä kaljat jos tässä kohdalla pysähdytte :-)
no koittakaa nyt tajuta viimeinkin, JÄMSÄ on junttien kyläpaska ja sellaiseksi jää. eihän täällä voi tehdä mitää kivaa :) :9
Jooo, porukalla kaljakellumaan! ;D Voin kuvitella mikä kuhina siel rantapusikossa nyt käy, kun tästä innostuneena kaikki kylän apulaispoliisit (ja niitä riittää) on siellä tetsaamassa mahdollisia huligaaneja ja lainsuojattomia! No okei, pari on ehkä jääny kotiin laatimaan lehtikirjotusta yleisönosastolle tästä pöyristyttävästä hömpötyksestä..
Yhtä hyvin voitte asettua Mellan suoralle patjoillenne makoilemaan ja kaljoittelemaan. Joki on virallinen liikenneväylä siinä kuin tiekin.
En taatusti aio kellua joella mutta kellukaa te joita huvittaa ja nauttikaa päivästänne. Vantaanjoella suurinta harmia on aiheuttanut se valtava roskien määrä. Mutta jos Kumipatja lupaa että ei yhtään mäyräkoiraa tai tyhjää tölkkiä rannoille niin siitä vaan. Joki on nauttimista varten.
Kerron jo tässä vaiheessa, että minä vedän uistimet kylmästi patjanne laitaan, jos semmoisia esteitä joelle ilmaantuu. Ihan vaan tiedoksi, että on turha sitten mitään urputtaa.
Älä nyt hullu vaan mitään uistimia jokeen heitä! Sakot napsahtaa heti vesiliikenteen häiritsemisestä, kun herra Apupoliisi tulee paikalle ;-)
kaljakellujat vetää kylmästi turpaan jos niin teet
Minä poika ajan uisteluveneelläni, kun siitä huvista kerran luvatkin maksan, enkä ala kiertelemään mitään kaljan kittaajia.
Menisin mielummin kaljakellujoiden kanssa kuin tuon uistin-jäykkiksen kanssa :)
Kiitos kannustuksesta :-) Tästä saamme uutta intoa vaan! Ja tuskin ton uistin-jäykkiksen kanssa on kukaan nainen koskaan minnekään lähtenytkään... sen verran kireen tuntuinen tyyppi...että on liian kauan kulkenut turhaan vapa pystyssä...että on sitten pissa noussut jo päähän, kun ei oo oikein onnistunut noilla markkinoilla :-)
Mulla on vaa soutuvene. voiko tulla mukaan sillä? mahtuu enämpi väkeä ja juotavaa..
"Menisin mielummin kaljakellujoiden kanssa kuin tuon uistin-jäykkiksen kanssa :) "
Sinne vaan patjalle. Kaljapullo kouraan ja ronkkelit levälleen, niin kyllä siitä hyvä tulee.
Pittääkö olla hengisä ku alakaa.... kelluva ? Soppiiko riippumatto sillan allah......
Mineriittiset pärräykset jotta suahan internatzionaalia.... haalia ja kelluva. ;)
No niin, tulipa tänään kokeiltua, miten lautta kelluu. Pari tuntia seilattiin Pispalasta lähdettiin..ja yhtään kaljaa ei ollut mukana! koska oli testi kyseessä. Se huomattiin, että ilman jonkinlaista melaa ei kannata lähteä. ei virtaus oikein riitä ja ohjatakin ois kiva.. kylmää oli, mut tää olikin vaan kokeilua.. ja kiitoksia vaan kaikille kannustajille siellä rannoilla! erityisen kivaa oli, kun paunussa futisjunnut tuli vilkuttelemaan meille :-) ... ja ei muuten näkynyt rapalan miestäkään missään...liekö tarttunut viehe perseeseen...sinne egon viereen ;-) Nyt ootellaan helteitä...
Siitä vaan opettamaan futisjunnuillekin kaljan kittaamista ja seilaamista huteralla lautalla. Esimerkillistä toimintaa tosiaan. Entäpä sitten kun jonkun lapsi ottaa esimerkkiä ja lähtee kanssa kokeilemaan kehnon kelluntavälineen kanssa. Oletteko ajatelleen mennä porukalla hautajaisiin?
Ai niin, tota en ajatellutkaan.. Pyydän anteeksi, että sellaisia suunniteltiin. Nyt siis unohdetaan koko juttu...pahoitteluni, että edes sellaisia täällä ehdottelin! Ryhdyn siis rapalan hengessä heittelemään uistimia jokeen ja yritän olla esimerkillinen toiminnassani ;-)
Futisjunnut oppii kaljanjuonnin muutenkin.
"Ai niin, tota en ajatellutkaan.. "
Hyvä että tulit järkiisi. Kun kerran vesille tekee mieli, niin voin ottaa sinut joskus uisteluveneen kyytiin. Pääset sinäkin kiinni kunnon harrastuksiin, ettei tarvitse kaikenlaisia höpöjä suunnitella.
Vai kunnon harrastuksiin ;-)
Eikös osteta porukalla kylän vaki tenukepeille patjat ja tökätä joelle jos ne vaikka uis sysmään...pois silmistä pois mielestä!
"Vai kunnon harrastuksiin ;-) "
No on se takuulla parempi harrastus kuin velttoilu ja kaljan kittaaminen yleisellä liikenneväylällä. Olen ihan saletin varma, että jos menette laivaväylälle kelluskelemaan, niin sakot siitä rapsahtaa. Voitte myös olla ihan varmoja, että kun minä semmoisen kellujan näen, niin heti lähtee soitto poliisille.
En ole kuullutkaan etä joku rapala olis jämsän joen osanut? Kuitenkin ilmoittelee sitä varjelevansa kaikilta muilta käyttäjiltä... nyt jo uhkaili poliiseilla, hui kauhea! Kyllä on iso ego, voi voi pientä. Vai siksikö uistelet pitkin jokea kun kotona niin paha muija vai oletko kenties poikanen?
Mitäs se minun kokoni ja kotoni tähän asiaan kuuluu? Eikä minun tarvtse jokea varjella sen enempää kuin maantietäkään. Kyllä niitä varjelevat lait ja virkavalta. Korkeintaan vähän avustelen.jos ilmoittelen pois juopot kummaltakin väylältä.
Vaadit toisilta asiallista käytöstä mutta itse uhkaat heittää uistimesi patjan laitaan sekä ajaa mahdollisien kellujien päälle. Ota huomioon että täällä vain käydään keskustelua tästä aiheesta huumorimielellä, toteutuminen on ihan eri asia! Jos toteutuu niin aiotko siis suorittaa noi uhkaamasi asiat? Silloin ne poliisit soitetaan sinulle :)
Mitä ruma jämsän akka pärpättää.
"Vaadit toisilta asiallista käytöstä mutta itse uhkaat heittää uistimesi patjan laitaan "
En ole uhannut mitään heittää.
Minkäs minä sille mahdan, että siimat venettä käännellessä oikaisevat ennalta arvaamattomasti. En minä niitä sinun juopottelukelluntasi takia ala ylös kelaaamaan.
No tää kellunta on pakko järjestää, haluan tulla paikalle seuraamaan kumipatjojen ja uistimenvetäjän sotaa jossa molemmat kurvailevat pitkin jokea toisiaan päin tai karkuun :DDDD
Sitäpaitsi eivät kai siimat ennalta arvaamattomasti oikaise enää kokeneella vetäjällä?
Kyllä minä väistän laivat, uimarit ja toiset veneet, mutta ei minulla ole mitään velvollisuutta väistellä semmoisia esteitä, jotka eivät minkään lain mukaan joelle kuulu. Joten ei muuta kuin yli vaan...
Rapala Magnum lopeta jo tuo naurettava uhoaminen. Sinulla ei ole mitään oikeutta vahingoittaa toisia ihmisiä eikä ajaa kenenkään yli, vaikka olisivat kuinka väärässä paikassa.
Sitähän minä yritän tässä koko ajan estää, että mitään vahinkoja ei sattuisi. Onhan se hyvä kellumisjuoppojen ennakolta tietää mitä tuommoisesta huvista seuraa. Kannattaa siis lipitellä ne kaljat kuivilla, eikä lähteä tahallaan terveyttään riskeeraamaan. Tämähän on lähimmäisestään huolehtivan ystävän neuvo.
Laitoin susta just vinkin ylläpidolle ja poliisille, että suunnitelet ja valmistelet murhia. Varmasti ottavat sun jutut samalla vakavuudella kuin kouluammuskelu-uhkaukset.
Joella saa kelluskella ja nauttia oluen tai kaksi samalla, ihan niin kuin säkin voit tehdä uistellessa. Ei ole laitonta.
Nauti kuulusteluista.
Mitäpäs tästä kinastellaan. Katsotaan kumpi meistä ensin kuulustelussa istuu: sinä patjoinesi ja kaljoinesi, vai minä asiallisella turvallisella välineellä joella liikkuva.
"Sitähän minä yritän tässä koko ajan estää, että mitään vahinkoja ei sattuisi. Onhan se hyvä kellumisjuoppojen ennakolta tietää mitä tuommoisesta huvista seuraa."
Mitäs nämä sitten on?
"Minä poika ajan uisteluveneelläni, kun siitä huvista kerran luvatkin maksan, enkä ala kiertelemään mitään kaljan kittaajia. "
"Kerron jo tässä vaiheessa, että minä vedän uistimet kylmästi patjanne laitaan, jos semmoisia esteitä joelle ilmaantuu"
No justiin sitä. Onhan se hyvä ennakolta tietää, mitä yleisellä kulkuväylällä juopottelusta voi seurata.
Selviä uhkauksiahan nuo ovat.
En kanssa mitenkään ymmärrä kuinka kumipatja voisi olla kielletty laite joella...
Kuinkahan moni veneilijä siellä muuten kaljapöröissään ajelee tai on vähintään kyydissä? Kyllä noi uisteluporukat kaljakoreja sinne veneisiinsä raahaa puhumattakaan huviajelijoista :)
Ukko nyt täällä uhkailee ja vihaa täysin fiktiivistä asiaa (toistaiseksi), eikä huomaa vesillä kaljaa kittaavia ihan sieltä omasta porukastaan.
Vai onko uistelija niin yksinäinen ja katkera kun ei ole päässyt edes muiden veneilijöiden kaveriksi? Vai ovatko he jo tuollaisen uhoajan heittäneet pois porukoistaan, yleensä kun vesillä liikkujat ovat tosi rentoa ja muita kunnioittavaa sakkia.
Yksinään pitää joella vedellä ja vahtia muita ettei niillä vaan perkele ole hauskaa :D
No jo on hauskuuden huippu, maata vedessä kumipatjan päällä ja kitata kaljaa.
"Vai onko uistelija niin yksinäinen ja katkera kun ei ole päässyt edes muiden veneilijöiden kaveriksi? Vai ovatko he jo tuollaisen uhoajan heittäneet pois porukoistaan, yleensä kun vesillä liikkujat ovat tosi rentoa ja muita kunnioittavaa sakkia."
Ei kai uistelijan persoonalla tai hänen onnellaan tai onnettomuudellaan ole tämän asian kanssa mitään tekemistä. Akkojen tyypillistä kaakatusta.
Oikeat vesilläliikkujat voivat olla rentoja, mutta he käyttävät siihen liikkumiseensa turvallisia aluksia ja asianmukaisia vesiliikenteeseen hyväksyttyjä välineitä. Kaljakorilla varustettu kumipatja ei niihin kuulu. Eivätkä oikeat vesilläliikkujat tämmöistä touhua kunnioita.
Just sun persoonalla on erittäin paljon tekemistä tämän asian kanssa. Olet todella vihamielinen ja yleensä sellaiseen löytyy syy onnettomasta elämästä. Että ihan sen verran tekemistä.
"mutta ei minulla ole mitään velvollisuutta väistellä semmoisia esteitä, jotka eivät minkään lain mukaan joelle kuulu. Joten ei muuta kuin yli vaan.."
tässä lainaus omista sanoistasi, eikö muka ole yhtään vihamielistä?
Luuletko, että esimerkiksi Tuulikki väistää kovin monta kertaa joella kelluvaa juoppoa? Vaikka ei yli ajaisi, niin noutaja tulee varmasti. Sen verran minä niitä kapteeneja tunnen.
Kylläpäs jämsän akka nyt tuohtuneena vaahtoaa, vaikka ei selvästikään (selvänä) vesillä liikkumisesta mitään ymmärrä. Taitaa tuo vanha harppu toivoa, että nuorisojuopot ottaisivat hänet joelle mukaan kelluskelemaan ja juopottelemaan. :-D
Niin uisteluahan aletaan yleensä harrastaa intohimoisesti, kun ei enää naisten haarat tahdo aueta.
Suosittelen lukemaan hiukan lakia ja ottamaan järkeä päähän. Soudella ja kelluskella saa Suomen lain mukaan niin kännissä kuin haluaa. Poliisi ei puutu asiaan ollenkaan ja vielä vähemmän sä saat mennä jakamaan omankäden oikeutta. Muista se papparainen. Jos joku sun mielestä väärin, niin se ei tee asiasta laitonta. Painapa se mieleesi.
Sä olet ainut, joka laittomuuksia suunnittelee Jämsänjoella tapahtuvan. Mene itseesi isomies ja sen jälkeen lukemaan vesiliikennelakia.
En haluaisi alkaa kehuskelemaan, mutta kun sitä nyt epäillään ettei naisten haarat tahdo aueta, niin pakko se on kertoa että olen aivan hillitön naistenmies.
en ole ylpeä siitä, mutta otetaan vaikka summanmutikassa joku mies kadulta, pannut sen vaimoo. otetaan toinen mies, pannut sen vaimoo. otetaan joku mies jolla ei edes ole vaimoo ja kun se joskus sen löytää, olen pannut sitä.
en tosiaankaan haluaisi rehvastella tämmöisellä asialla, mutta kun aletaan näin puhumaan pahaa hienosta uisteluharrastuksesta ja harrastajista, niin pakko on kertoa miten kovia panomiehiä ja kalamiehiä uistelijat ovat.
Huomautus
Minä en ole tuota ylläolevaa paskaa kirjoittanut.
Alkuperäinen Rapala Magnum
Ai ylläoleva on paskaa.
Sori oon vähän huono psysologi mutta minusta tuo tarkoittaa että pillua ei ole pahemmin saatu viimevuosina ja sekös vituttaa niin paljon että keskustelupalstalla uhkaillaan uisteluveneellä päälle ajamisella, jos menee kaljojen kanssa jokeen kelluttelemaan.
Jospa sinä "psysologi" keskittyisit vain omien seksiongelmiesi hoitamiseen ja kaljoittelemiseen maalla ja merellä.
ja paneskelemaan.
"Soudella ja kelluskella saa Suomen lain mukaan niin kännissä kuin haluaa."
En jaksa tässä nyt ryhtyä lakikirjoja selaamaan, mutta olen aika varma, että tuommoista pykälää niistä ei löydy.
Mietiskelehän nyt vähän, kumpi meistä on tässä oikeammalla asialla. Sinä joka puolustelet vesillä juopottelua ja liikkumista siihen tarkoitukseen kelvottomilla välineillä, vai minä jonka mielestä vesillä pitää olla selvin päin ja käyttää siihen tarkoitukseen valmistettuja turvallisia välineitä.
"Muista se papparainen. Jos joku sun mielestä väärin, niin se ei tee asiasta laitonta. Painapa se mieleesi."
Sinäkö olet mielestäsi nyt tässä oikealla asialla?
Vesillä kannattaa olla selvin päin. Mutta Rapalan poika usko jo nyt, että sinulla ei ole oikeutta uhkailla ketään. Järjestyksenpito kuuluu poliisille.
"Kerron jo tässä vaiheessa, että minä vedän uistimet kylmästi patjanne laitaan, jos semmoisia esteitä joelle ilmaantuu"
Ota rapala kalasteluvehkeet kyytiin, mene vesille ja rauhoitu.
Heppoinen poju toi Rapala. Ihan löysä luuseri.
"taitaa tuo vanha harppu toivoa, että nuorisojuopot ottaisivat hänet joelle mukaan kelluskelemaan ja juopottelemaan".
Miksi minä sellaista toivoisin?
"Vesillä kannattaa olla selvin päin. Mutta Rapalan poika usko jo nyt, että sinulla ei ole oikeutta uhkailla ketään. Järjestyksenpito kuuluu poliisille.
"Kerron jo tässä vaiheessa, että minä vedän uistimet kylmästi patjanne laitaan, jos semmoisia esteitä joelle ilmaantuu" "
Jelppaan vaan poliisia ja nykäisen laittomilla vehkeillä vesille lähteneet juopot rantaan. Siitä niitä on sitten virkavallan helppo poimia vaihteeksi pahnoille lojumaan.
No jo on taas joku paikallinen punaniska uistimenvetäjä karheena. Mikä pakko on mennä sinne joelle, jos siellä on hetken jotain muuta tapahtumaa? Kyllä voi ihminen olla yksinkertainen. Mutta Sinulla on oikeus siihen. Typeryyttäkään ei ole laissa kielletty.
Voi hitsi, jäikö pääsemättä poliisikouluun, magnum rapula? Siitäkö tuo suuri innostus "auttaa" poliisia? Miksi luulet että sinä voit määrätä ihmisiä putkaan?
Heitän Rapalani sun kullin päähän ja vetäisen rantaan. Taitaa tehdä kutaa.
"Kyllä voi ihminen olla yksinkertainen. Mutta Sinulla on oikeus siihen. Typeryyttäkään ei ole laissa kielletty. "
Mitään typerämpää ja tyhmempää ei voi keksiä kuin mennä juopottelemaan jollekin huteralle lautalle. Tuommoista ei pitäisi puolustella edes leikillään.
Ja koska se on sinusta typerää ja tyhmää niin kukaan ei saa tehdä niin? Kyllä nyt koitetaan määräillä ja suitsia ihmisiä tekemään vain sellaista mistä itse pitää.
Minusta typerää ja tyhmää on esim:
Marjastus, (vaarallista)
Onkiminen (vaarallista)
Metsästys (vaarallista)
Kasvimaan kitkeminen (vaarallista)
Hifistely (vaarallista)
Kutominen (vaarallista)
Veistely (vaarallista)
Sukeltaminen (vaarallista)
Uistelu (vaarallista)
No siinä pieni osa ja jokainen laji on muuten myös vaarallinen, jokaista lajia myös joku silloin tällöin harrastaa kaljapäissään...
Tarkoittaako tämä nyt että kukaan ei saisi näitä asioita tehdä koska MINÄ en niistä välitä?
En tuosta kellunnastakaan ole kiinnostunut enkä sellaiseen todellakaan osallistuisi, olen todella jo hieman yläikäinen :D
Kellunnan kuitenkin suon niille jotka sitä haluavat, uhkailijoita ja määräilijöitä en vaan ymmärrä.
Joku kirjoitti ettei Tuulikin kapteeni väistäisi ketään uimaria/kellujaa?! Varmasti yrittäisi väistää, onhan hän sentään ammattitaitoinen henkilö! Vai oliko tämä joku vihjaus että ei olisi?
Kellujat voisi järjestää kellumisensa Koskelta Jämsään, niin ei olisi sitten Tuulikin tiellä :) Iso paatti kun ei noin vain pysähdy.
Joo sinne vaan Tuuralammin rapakoihin kellumaan. (tosin lintuharrastajat voivat olla asiasta erimieltä) Me Pispalanrannan asukkaat emme kaipaa mitään juopplaumaa tälle kohtaa jokea elämöimään ja roskiaan heittelemään.
Hupsista! Tämä aihehan kirvoitti lukijoissa aika kiivastakin keskustelua, vaikka nöyrä tarkoitukseni ei ollut ketään loukata tai pahoittaa kenekään mieliä...siitä vöyräät pahoittelut! Ja muutama tarkennus vielä: ensinnäkin.. tarkoitus oli kellua tai soudella täysin turvallisella lautalla joku pikku matka Jämsänjokea pitkin...pelastusliivit puettuna tietty...nauttia kauniista säästä ja mukavasta tunnelmasta...ja missään tapauksessa ei siis millekään laivareitille asti...Ja yhtään ainoaa roskaa ei olisi heitetty eikä asukkaita joen varrella millään tavalla häiritty elämöimällä tms. Ajatuksena oli vaan kehitellä tännekin jotain leppoisaa puuhaa kiireisen elämänrytmin vastapainoksi ;-) Mutta oli hauskaa huomata, että täältäkin löytyy kaikenlaisia hulluja, jotka ovat valmiita mitä ihmeellisimpiin ääritekoihin puolustaakseen...hmmm..jotain, mikä nyt kyllä jäi vähän epäselväksi. Ja onhan toki sekin sanottava, että jos joku Rapala Magnumi siellä jonkun yli yrittäisi ajaa tai heitellä uistimilla tällaisia normaalisti rauhaa rakastavia ihmisiä... niin voisihan siinä helposti käydä niin, että oven takana olisi joku muukin kolkuttelemassa kuin postimies seuraavana aamuna ;-)
Kuulehan nyt kumipatja. Et sinä ehkä ole ainoa humoristi tällä palstalla. Ei minulla ole mitään venettä, enkä ole koskaan Jämsänjoella uistellut. Jämsän akkakin voi olla ihan rauhallisin mielin minun seksielämäni suhteen. Muuten olen kyllä sitä mieltä, ettei vesille kannata lähteä juopottelemaan. :-)
Vai humoristi :-) Olen oikeasti tosi jäykkä ja kulmikas tosikko.... No joo, eiköhän lyödä tää paketti kasaan ja painuta Akuliinaan kaljalle! Tarjoan ensimmäiset :-) Tunnistat siitä, että mulla on se kumipatja siinä pöydän vieressä...menee tosin hetki, ennenkuin sinne Tuulikin kupeeseen asti kellun ja siitä ylös sitten tallustelen :-) ja eikun matkaan!
Tää on paras keskustelu aikoihin täällä :D
paras keskustelu tosiaan. itse olin tässä keskustelussa kumimulkku, vale rapala magnum ja kalamies.
pitäis varmaan tosiaan laittaa seksielämä kuntoon ettei tarvii täällä olla provoilemassa.
sporttiset mimmit ottakaa yhteyttä.
Luuseri, eikö sulla ole ollenkaan seksielämää, tuppikulli.
erikoinen aloitus ja lopetus viestissäsi, onko se joku uusi tapa kirjoittaa.
Luuseri, en nyt sanoisi ettei ollenkaan ole seksielämää, mutta ei haittaisi yhtään jos vähän useammin pääsisi panemaan, tuppikulli.
Ehei, et voinut olla tästä ketjusta kukaan koska minä olin ne kaikki.
Luuseri, eipäs kirjoitella toisten nimimerkillä, tuppikulli.
Miten siellä Jämpsässä sujuu kaljakellunta? Taidatte vain uhota mutta ette saa mitään aikaiseksi. Taidatte olla varsinaisia tuhkamunia kaikki! Hah!
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/kaljakellunta-veti-viranomaiset-rannalle/684101
Tehkää perässä, jos uskallatte!
Eikös sieltä joesta juuri viime viikolla yksi kelluja ongittu ylös. Oliko kaljalla osuutta sitä en tiedä.
Mukavahan tuollainen kellunta olisi tapahtumana JOS porukka kelluu vaikkapa kumiveneillä tai muilla tarpeeksi vakailla vehkeillä JA keräävät omat roskansa talteen. Ei muuta kuin menoksi vaan ja kesäpäivästä nauttimaan.
Tarttukoot Rapalat vouhkaajien kurkkuun.
Satutko tietämään, että vesillä liikkuminen ja alkoholi eivät kuulu yhteen?
Sinne vaan kelluskelemaan. Uskon että Koskisen Hannukin on oikein innostunut asiasta.
Nyt sinne on hyvä mennä kellumaan!