Moi!
Olisin lähdössä Pariisista La Rochelleen junalla, mutta en vaan tiiä, kuinka pääsen kentältä asemalle. Onko kukaan koskaan paininut saman ongelman kanssa???
mites siellä Ranskassa junalla matkustetaan???
1
411
Vastaukset
- Ei ongelmaa lainkaan
Junat La Rochelleen lähtevät Pariisissa Montparnassen asemalta. Pääset Montparnassen asemalle Charles de Gaullen lentokentältä seuraavasti:
- Lentoasemalla nouset kohti keskustaa kulkevaan B-linjan RER-junaan.
- Nouse junan kyydistä St.Michelin asemalla ja vaihda metrolinjaan nro 4, suunta Porte d'Orleans. Jää metron kyydistä Montparnasse-Bienvenuen asemalla ja seuraa opasteita SNCF:n junien laitureille.
Pariisin sisäiseen liikkumiseen liittyvissä kysymyksissä auttaa seuraava sivusto:
http://www.ratp.fr/en/ratp/c_5000/accueil/
- Muista ennen La Rochellen -junaan nousemista leimata lippusi ("composter") asemalla olevassa automaatissa. Matkatavaroissa tulisi olla myös nimesi, tosin tämä ei ole välttämätöntä, jos sinulla on vain pieni kassi joka on koko ajan mukanasi.
http://www.voyages-sncf.com/
http://www.tgv-europe.com/en/?rfrr=Homepage_footer_United Kingdom
Bon voyage, La Rochelle on upea kaupunki! Vuokraa keltainen Yélo-pyörä ja polje sillan yli Ile de Rén saarelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467625
- 334203
- 573705
- 503190
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652551- 542398
- 512378
- 402339
- 162276