Ajattelin täs alottaa softaamisen ja mietin, että miten kallis harrastus se oikeen on. Tietty alkuun pääseminen kirpasee (kuten joka lajissa) mut mites sen jälkeen?
Paljonko teillä menee keskimäärin rahaa vuodes?
18
234
Vastaukset
- ehkäpäkolape
ei oikeestaan mee rahaa mutakun kuuliin ja niiten hinta tulee rippuu useinko käyt softaamassa ps. softaan turus
- aloita vaan
Alkuun pääset n. 250€ - 350€ , mutta jatkossa saat airsoftiin kulumaan just sen verran rahaa ku ite tahdot. Riippuu esim. käytätkö kuulia hulluna vai säästeliäästi.
Pohjattoman rahareijän airsoftista saa kyllä aina, jos ite niin haluat. - EPIC FAlL!!!
Siis tämä riippuu ihan täysin myös aseesta! Jos ostat jonkun thompson rynkyn, jossa mahtuu 2000 kuulaa lippaaseen nii sillä saat kyl kuulii kuluun iha sairaasti! Mut jos ostat jonkun pulttilukkosen snipperin, nii 2000 kuulapurkin tyhjentämisestä tulee tosi tuskallista! Eli riippuu ihan aseesta!! Minä satun omistaan tuon thompsonin, missä on 2000 kuulan rumpulipas ja voin kokemuksella kertoa pienen EPIC FAILIN! Joskus softatessani, ammuskelin metsän reunasta ja aijoin per'ääntyä ja kun käännyin ympäri kaaduin ja ase putosi risukasaan ja jäi roikkuun oksasta juuriliipasimen kohdasta ja ase jäi ampumaan siinä maata.minulla kesti jotain 20 sec niin otin sen siitä irti ja huomasin: lipas tyhjä!! Ei lipas ollut tietenkään täys mut kyl siiinä kuulii meni iha mielettömästi! Joten ajatttele tästä ja tee sen mukaan!
- fakjewak
elikkäs jos alkuu haluut kokeile double eaglen ump45/m89 tosi hyvä omistan ittekkii sil softaa joku 8tuntii ehk ku se on jo aik vanha 300 bb lippaasee sähkökäyttöne 100e motonetist tai jostai vastaavalt kuulat
- p09fdjiofjiogvrjoije
Nohh.. ite ostin vuos sit ensimmäisen vemppuni (40e) ja maskini (30e), joilla pärjäsin viime kesän.
Tänä vuonna rahaa on kulunut TODELLA paljon..
- Maastopuku - 50e
- Lierihattu - 15e
- AK-47 - 60e ( myyty )
- Hanskat - 15e
- Maski 20e
- Suojalasit 30e
- Kasvosuoja - 15e
- M14 -300e
- Kuulia (n. 50e edestä )
= n. 600e, mutta tästä eteenpäi pärjää halvalla koska ei tarvitse kuin kuulia ostella... ( tiättty jotain muuta =D ) - airsoftaamisennovi!!
p09fdjiofjiogvrjoije mistä sait nuo varusteet ku oon kiinostunut nytten airsoftaamisesta
- p09fdjiofjiogvrjoije
nohh.. maastopuvun, kasvosuojan ja hanskat lierihatun varustelekasta..?
- Multsi
Omani eka ase maksoi 450 euroa, sen jälkeen valinaisena 100 euron maastopuku, 50 euron suojalasit.
Tästä aikaa kului noin 4kk jonka jälkeen aloin virittelemään asetta ja kappas, yhtäkkiä ase oli maksanut minulle reillut 800 euroa.
Tähän päivään mennessä oisko harrastus maksanut minulle noin 2000 euroa. Mutta johan tässä on 5 vuotta pelattukin. Ja kaikkiaan nyt olen omistanut noin 7 sähkö asetta. 1 kaasu pistooli, 1 kaasu haulikko, 2 snipua.
Viimeisin ostos on G&G RK-99 (eli RK-95 malliansa = puolustusvoimien palvelus ase nykyään) tämä maksoi sen 400 euroa.
Yllätävän paljon sitä on myös tullut sitten kauppaa tehden. Tällä hetkellä vain RK on oma ostamani kaupasta ja toi mp5 tactical JG. Ja muut ovatkin tulleet vaihdoissa. - airsoft hullu
Joo tota oon harrastanut lajia n. 6kk ja minulla on kulunut rahaa paljon!
-8sähköasetta n.1500e
-4snipua n.800e
-2pistoolia n.200e
-kuulia n.500e
-3maski n.80e
-4maastopukua n.200e
-5lasit n.90e
-2aselaukkua n.100e
-n.20lipasta n.120e
-n.10 akkua n.150e
-7laturia n.130e
-3liiviä n.150e
-5tetsarit n.160e
-aseen korjaukset n.100e
paljon muuta
= tost tulee hinnaks jo: 4280e- Fyreme
Niin ja kuinkas paljon herra käyttää kuulia yhdessä pelissä? Pienen laskutoimituksen mukaan kerran viikossa pelatessa käyttäisit melkein kaksi purkillista kuulia. Ja mihinkäs vedetään raja liivin ja tetsarin (taisteluliivin) väliltä? Että tuntuu melko reippaalta kusetukselta. Mutta taitaa vain asialla olla todella huono trolli ;)
- vitun airsoftnet
Tota voin vaa kertoa et mä ostin 239 euron ak-47 ja maskin(35e) ja kuulia airsoftnetiltä. Olin ihan hiton innoissani mut sit ku ne myy pelkkää pskaa ni mul on menny korjauksii 120 ja nyt oon myymäs sitä pois ku siin meni rahaa iha liikaa sanon vaa et ostakaa ase mistä lähtee 90-115 ja ampukaa yksittäis tulella ni ase pysyy parempana!!! yleensä ne vitun rumat aseet toimii parhaiten ::D
- 134679852
sama täällä liian korkea jousitus aseesa hajottaa sen ja se käy koneel päälle pitkällä aikavälillä
- virityspommi
Mulla on tossa jenkeist tilattu snipu kaupasta ostettuna siitä lähti 170metrii sekunnis. ja nyt kun kaverit viritti aseet samaan lähtömopeuteen halusin tehokkaampaa asetta kun kavereilla joten viritin vähän kaikkea mitalla mitattiin niin kyllä se 210 tuntuu ihan koti tarkkailussa riittävän...
- Fyreme
virityspommi kirjoitti:
Mulla on tossa jenkeist tilattu snipu kaupasta ostettuna siitä lähti 170metrii sekunnis. ja nyt kun kaverit viritti aseet samaan lähtömopeuteen halusin tehokkaampaa asetta kun kavereilla joten viritin vähän kaikkea mitalla mitattiin niin kyllä se 210 tuntuu ihan koti tarkkailussa riittävän...
Mitenhän mitalla mittasitte? Kerro minullekkin niin ei tarvitse kronoa käyttää enää. Ja mitäköhän osia olet pistänyt, että 210m/s lähdöt sait?
- softalahtari
viimeisen kahden vuoden aikana on mennyt tarkanlaskelman mukaan 2301e. Kyseinen summa sisältää kolme asetta, niille viriosat, sekalaista varustetta ja kuluvia tarvikkeita.
- virityspommi
se on tarkkuus tarkoitettu en pelaa sillä koska siinä on 190 jousi
ja terose käytössä eli se venyttää jousta 20% enemmän- Fyreme
Venyttää? Tietääkseni airsoftissa jousi on aina hitusen puristuksissa ja lopulta kun mäntä vedetään taakse niin jousi jää vielä hitusen enemmän vireeseen. Eli saisinkos vielä saman tekstin uudestaan ja suomen kielellä? Voisit nimittäin auttaa tyhmempää ymmärtämään, että miten ase on viritetty.
- kapon ystava
minulla on kaksi lierihattua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944