Paljonko teillä menee keskimäärin rahaa vuodes?

Ajattelin täs alottaa softaamisen ja mietin, että miten kallis harrastus se oikeen on. Tietty alkuun pääseminen kirpasee (kuten joka lajissa) mut mites sen jälkeen?
18247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ei oikeestaan mee rahaa mutakun kuuliin ja niiten hinta tulee rippuu useinko käyt softaamassa ps. softaan turus

Äänestä

Alkuun pääset n. 250€ - 350€ , mutta jatkossa saat airsoftiin kulumaan just sen verran rahaa ku ite tahdot. Riippuu esim. käytätkö kuulia hulluna vai säästeliäästi.
Pohjattoman rahareijän airsoftista saa kyllä aina, jos ite niin haluat.

Äänestä

Siis tämä riippuu ihan täysin myös aseesta! Jos ostat jonkun thompson rynkyn, jossa mahtuu 2000 kuulaa lippaaseen nii sillä saat kyl kuulii kuluun iha sairaasti! Mut jos ostat jonkun pulttilukkosen snipperin, nii 2000 kuulapurkin tyhjentämisestä tulee tosi tuskallista! Eli riippuu ihan aseesta!! Minä satun omistaan tuon thompsonin, missä on 2000 kuulan rumpulipas ja voin kokemuksella kertoa pienen EPIC FAILIN! Joskus softatessani, ammuskelin metsän reunasta ja aijoin per'ääntyä ja kun käännyin ympäri kaaduin ja ase putosi risukasaan ja jäi roikkuun oksasta juuriliipasimen kohdasta ja ase jäi ampumaan siinä maata.minulla kesti jotain 20 sec niin otin sen siitä irti ja huomasin: lipas tyhjä!! Ei lipas ollut tietenkään täys mut kyl siiinä kuulii meni iha mielettömästi! Joten ajatttele tästä ja tee sen mukaan!

Äänestä

elikkäs jos alkuu haluut kokeile double eaglen ump45/m89 tosi hyvä omistan ittekkii sil softaa joku 8tuntii ehk ku se on jo aik vanha 300 bb lippaasee sähkökäyttöne 100e motonetist tai jostai vastaavalt kuulat

Äänestä

Nohh.. ite ostin vuos sit ensimmäisen vemppuni (40e) ja maskini (30e), joilla pärjäsin viime kesän.
Tänä vuonna rahaa on kulunut TODELLA paljon..
- Maastopuku - 50e
- Lierihattu - 15e
- AK-47 - 60e ( myyty )
- Hanskat - 15e
- Maski 20e
- Suojalasit 30e
- Kasvosuoja - 15e
- M14 -300e
- Kuulia (n. 50e edestä )
= n. 600e, mutta tästä eteenpäi pärjää halvalla koska ei tarvitse kuin kuulia ostella... ( tiättty jotain muuta =D )

Äänestä

p09fdjiofjiogvrjoije mistä sait nuo varusteet ku oon kiinostunut nytten airsoftaamisesta

Äänestä

nohh.. maastopuvun, kasvosuojan ja hanskat lierihatun varustelekasta..?

Äänestä

Omani eka ase maksoi 450 euroa, sen jälkeen valinaisena 100 euron maastopuku, 50 euron suojalasit.

Tästä aikaa kului noin 4kk jonka jälkeen aloin virittelemään asetta ja kappas, yhtäkkiä ase oli maksanut minulle reillut 800 euroa.

Tähän päivään mennessä oisko harrastus maksanut minulle noin 2000 euroa. Mutta johan tässä on 5 vuotta pelattukin. Ja kaikkiaan nyt olen omistanut noin 7 sähkö asetta. 1 kaasu pistooli, 1 kaasu haulikko, 2 snipua.

Viimeisin ostos on G&G RK-99 (eli RK-95 malliansa = puolustusvoimien palvelus ase nykyään) tämä maksoi sen 400 euroa.

Yllätävän paljon sitä on myös tullut sitten kauppaa tehden. Tällä hetkellä vain RK on oma ostamani kaupasta ja toi mp5 tactical JG. Ja muut ovatkin tulleet vaihdoissa.

Äänestä

Joo tota oon harrastanut lajia n. 6kk ja minulla on kulunut rahaa paljon!

-8sähköasetta n.1500e
-4snipua n.800e
-2pistoolia n.200e
-kuulia n.500e
-3maski n.80e
-4maastopukua n.200e
-5lasit n.90e
-2aselaukkua n.100e
-n.20lipasta n.120e
-n.10 akkua n.150e
-7laturia n.130e
-3liiviä n.150e
-5tetsarit n.160e
-aseen korjaukset n.100e
paljon muuta
= tost tulee hinnaks jo: 4280e

Äänestä
  • Niin ja kuinkas paljon herra käyttää kuulia yhdessä pelissä? Pienen laskutoimituksen mukaan kerran viikossa pelatessa käyttäisit melkein kaksi purkillista kuulia. Ja mihinkäs vedetään raja liivin ja tetsarin (taisteluliivin) väliltä? Että tuntuu melko reippaalta kusetukselta. Mutta taitaa vain asialla olla todella huono trolli ;)

    Äänestä

Tota voin vaa kertoa et mä ostin 239 euron ak-47 ja maskin(35e) ja kuulia airsoftnetiltä. Olin ihan hiton innoissani mut sit ku ne myy pelkkää pskaa ni mul on menny korjauksii 120 ja nyt oon myymäs sitä pois ku siin meni rahaa iha liikaa sanon vaa et ostakaa ase mistä lähtee 90-115 ja ampukaa yksittäis tulella ni ase pysyy parempana!!! yleensä ne vitun rumat aseet toimii parhaiten ::D

Äänestä

sama täällä liian korkea jousitus aseesa hajottaa sen ja se käy koneel päälle pitkällä aikavälillä

Äänestä
  • Mulla on tossa jenkeist tilattu snipu kaupasta ostettuna siitä lähti 170metrii sekunnis. ja nyt kun kaverit viritti aseet samaan lähtömopeuteen halusin tehokkaampaa asetta kun kavereilla joten viritin vähän kaikkea mitalla mitattiin niin kyllä se 210 tuntuu ihan koti tarkkailussa riittävän...

    Äänestä

  • virityspommi kirjoitti:

    Mulla on tossa jenkeist tilattu snipu kaupasta ostettuna siitä lähti 170metrii sekunnis. ja nyt kun kaverit viritti aseet samaan lähtömopeuteen halusin tehokkaampaa asetta kun kavereilla joten viritin vähän kaikkea mitalla mitattiin niin kyllä se 210 tuntuu ihan koti tarkkailussa riittävän...

    Mitenhän mitalla mittasitte? Kerro minullekkin niin ei tarvitse kronoa käyttää enää. Ja mitäköhän osia olet pistänyt, että 210m/s lähdöt sait?

    Äänestä

viimeisen kahden vuoden aikana on mennyt tarkanlaskelman mukaan 2301e. Kyseinen summa sisältää kolme asetta, niille viriosat, sekalaista varustetta ja kuluvia tarvikkeita.

Äänestä

se on tarkkuus tarkoitettu en pelaa sillä koska siinä on 190 jousi
ja terose käytössä eli se venyttää jousta 20% enemmän

Äänestä
  • Venyttää? Tietääkseni airsoftissa jousi on aina hitusen puristuksissa ja lopulta kun mäntä vedetään taakse niin jousi jää vielä hitusen enemmän vireeseen. Eli saisinkos vielä saman tekstin uudestaan ja suomen kielellä? Voisit nimittäin auttaa tyhmempää ymmärtämään, että miten ase on viritetty.

    Äänestä

minulla on kaksi lierihattua

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kinnostaa vaaa kirjoitti:

Ajattelin täs alottaa softaamisen ja mietin, että miten kallis harrastus se oikeen on. Tietty alkuun pääseminen kirpasee (kuten joka lajissa) mut mites sen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu