Time Machine jatkuvasti ongelmia.

En tiedä mitä tehdä

Time Machine bugittaa taas. Varmuuskopioi muutaman megan ja sen jälkeen tulee tuollainen virheilmoitus:

Time Machine Error

The problem may be temporarily. Try again later to back up if the problem persist, use Disk Utility to repair your backup disk.

Järjestelmän oikeudet on korjattu, varmuuskopiolevy on jopa alustettu ja osioitu uudestaan, mutta sama ongelma edelleen.

Edellisellä kerralla, noin kuukausi sitten, oli sama ongelma. Silloin asensin Mac OS X uudestaan ja varmuuskopiointi rupesi taas toimimaan. Mutta en enää jaksa asentaa käyttistä kuukauden välein :(

Olen jopa kokeilut toista USB/FireWire levyä varmuuskopiointiin, mutta sama ongelma niilläkin.

6

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puusilima_

      eiköhän se ole se applen ohjelma sitten paska. Varmuuskopiointiin löytyy varmasti ihan oikeitakin ohjelmia, joten sen time machinen voi vaikka poistaa.
      eihän sillä mitään tee jos se tolleen sekoilee.

      rsync ainakin on valmiiksi osx:ssä.

      käyttöjärjestelmän uudelleenasennus on windowsmiesten hommia, joten se kannattaa unohtaa jo alkuunsa. Nykyaikaisia käyttöjärjestelmiä ei tarvitse asennella uusiksi. Paitsi hyvin harvinaisissa tilanteissa, joita en nyt ala luettelemaan.

    • Beware the Snow Leo

      Piuha tai liitin?

      Ei tämä käyttisongelmalta kuullosta eikä varsinkaan "paskaohjelmaongelmalta". En tietenkään tiedä, miten TimeMachine on ohjelmoitu, mutta se muistuttaa kovasti Sunin työasemasysteemiin tuossa 1990-luvun alussa tekemääni shellscript-yhdistelmää. On vain oleellisesti parempi käyttöliinttä, joskin minun scriptini olivat paremmat kuin tar-komento.

      Koska levyongelmahypoteesi on jo testattu, varmistaisin seuraavaksi, että kyse ei ole piuhasta tai Macin liittimestä. Jouduin muutama kuukausi sitten laittamaan toisen G4/OS9 -koneeni roskiin, koska siitä kuoli viimeinenkin USB-liitäntä; FireWire meni jo 3-4 vuotta sitten.

      Minulla TM on sinänsä toiminut monta vuotta, monessa koneessa ja monelle varmuusesineelle täysin ongelmitta.

      • En tiedä mitä tehdä

        Eri liittimet on myös kokeiltu ja sekä USB että FireWire kaapelit (toisessa kiintolevyssä on molemmat liittimet) Mutta sama ongelma edelleen.

        Olen melko varmaa, että ongelma korjaantuu taas käyttöjärjestelmän puhtaalla uudelleenasennuksella, kuten viime kerralla. Mutta kuinka pitkäksi ajaksi? Ja miksi se sekoaa?

        Eikä minulla tällä hetkellä ole varmuuskopiota järjestelmästä, kun alustin Backup levyn :(


    • 1stMacFinn

      No, mulla on ollut TimeMachine käytössä siitä lähtien kun se tuli saataville. Kerran vaihdoin koteloon isomman levyn (kun edellinen kävi pieneksi ja ikääkin alkoi olla yli 6 vuotta).

      TM toimii kuin junan vessa.

      Jotenkin vaan tuoksuu mun nenääni levyongelmalta, mutta voin toki olla väärässäkin näin etänä.

      • Beware the Snow Leo

        Tästäkään asiasta et siis tiedä mitään!

        Jos on kokeiltu kahta ulkoista levyä, eri liitäntöjä ja eri piuhoja, vain joku hopeaomenalainen mullah voi väittää, että kyseessä on levyongelma. Mutta onhan tunnettua, että siellä vallitsee se kuuluisa "reality distortion field" eli fundamentalistinen jobsilaisuus, jonka ylipappeihin Finnimäkkimme kuuluu.


      • puusilima_______kasf
        Beware the Snow Leo kirjoitti:

        Tästäkään asiasta et siis tiedä mitään!

        Jos on kokeiltu kahta ulkoista levyä, eri liitäntöjä ja eri piuhoja, vain joku hopeaomenalainen mullah voi väittää, että kyseessä on levyongelma. Mutta onhan tunnettua, että siellä vallitsee se kuuluisa "reality distortion field" eli fundamentalistinen jobsilaisuus, jonka ylipappeihin Finnimäkkimme kuuluu.

        oli miten oli, mutta kokeiles rsyncillä. jos sillä pelittää ilman ongelmia, niin sitten se vika todennäköisesti on siinä aikakoneessa.
        jos taas silläkin sekoilee, niin sitten minäkin väitän levyviaksi.

        levyvika tai johtovika on kyllä todennäköisempi tai sitten joku ohjelma, kun mäkkiä käytellään oletuksena pääkäyttäjänä niin sinne voi asennella vaikka mitä hämärää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      47
      5017
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      22
      3705
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3483
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2838
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      89
      2713
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2670
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      18
      1841
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1646
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1488
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe