Time Machine bugittaa taas. Varmuuskopioi muutaman megan ja sen jälkeen tulee tuollainen virheilmoitus:
Time Machine Error
The problem may be temporarily. Try again later to back up if the problem persist, use Disk Utility to repair your backup disk.
Järjestelmän oikeudet on korjattu, varmuuskopiolevy on jopa alustettu ja osioitu uudestaan, mutta sama ongelma edelleen.
Edellisellä kerralla, noin kuukausi sitten, oli sama ongelma. Silloin asensin Mac OS X uudestaan ja varmuuskopiointi rupesi taas toimimaan. Mutta en enää jaksa asentaa käyttistä kuukauden välein :(
Olen jopa kokeilut toista USB/FireWire levyä varmuuskopiointiin, mutta sama ongelma niilläkin.
Time Machine jatkuvasti ongelmia.
6
411
Vastaukset
- puusilima_
eiköhän se ole se applen ohjelma sitten paska. Varmuuskopiointiin löytyy varmasti ihan oikeitakin ohjelmia, joten sen time machinen voi vaikka poistaa.
eihän sillä mitään tee jos se tolleen sekoilee.
rsync ainakin on valmiiksi osx:ssä.
käyttöjärjestelmän uudelleenasennus on windowsmiesten hommia, joten se kannattaa unohtaa jo alkuunsa. Nykyaikaisia käyttöjärjestelmiä ei tarvitse asennella uusiksi. Paitsi hyvin harvinaisissa tilanteissa, joita en nyt ala luettelemaan. - Beware the Snow Leo
Piuha tai liitin?
Ei tämä käyttisongelmalta kuullosta eikä varsinkaan "paskaohjelmaongelmalta". En tietenkään tiedä, miten TimeMachine on ohjelmoitu, mutta se muistuttaa kovasti Sunin työasemasysteemiin tuossa 1990-luvun alussa tekemääni shellscript-yhdistelmää. On vain oleellisesti parempi käyttöliinttä, joskin minun scriptini olivat paremmat kuin tar-komento.
Koska levyongelmahypoteesi on jo testattu, varmistaisin seuraavaksi, että kyse ei ole piuhasta tai Macin liittimestä. Jouduin muutama kuukausi sitten laittamaan toisen G4/OS9 -koneeni roskiin, koska siitä kuoli viimeinenkin USB-liitäntä; FireWire meni jo 3-4 vuotta sitten.
Minulla TM on sinänsä toiminut monta vuotta, monessa koneessa ja monelle varmuusesineelle täysin ongelmitta.- En tiedä mitä tehdä
Eri liittimet on myös kokeiltu ja sekä USB että FireWire kaapelit (toisessa kiintolevyssä on molemmat liittimet) Mutta sama ongelma edelleen.
Olen melko varmaa, että ongelma korjaantuu taas käyttöjärjestelmän puhtaalla uudelleenasennuksella, kuten viime kerralla. Mutta kuinka pitkäksi ajaksi? Ja miksi se sekoaa?
Eikä minulla tällä hetkellä ole varmuuskopiota järjestelmästä, kun alustin Backup levyn :(
- 1stMacFinn
No, mulla on ollut TimeMachine käytössä siitä lähtien kun se tuli saataville. Kerran vaihdoin koteloon isomman levyn (kun edellinen kävi pieneksi ja ikääkin alkoi olla yli 6 vuotta).
TM toimii kuin junan vessa.
Jotenkin vaan tuoksuu mun nenääni levyongelmalta, mutta voin toki olla väärässäkin näin etänä.- Beware the Snow Leo
Tästäkään asiasta et siis tiedä mitään!
Jos on kokeiltu kahta ulkoista levyä, eri liitäntöjä ja eri piuhoja, vain joku hopeaomenalainen mullah voi väittää, että kyseessä on levyongelma. Mutta onhan tunnettua, että siellä vallitsee se kuuluisa "reality distortion field" eli fundamentalistinen jobsilaisuus, jonka ylipappeihin Finnimäkkimme kuuluu. - puusilima_______kasf
Beware the Snow Leo kirjoitti:
Tästäkään asiasta et siis tiedä mitään!
Jos on kokeiltu kahta ulkoista levyä, eri liitäntöjä ja eri piuhoja, vain joku hopeaomenalainen mullah voi väittää, että kyseessä on levyongelma. Mutta onhan tunnettua, että siellä vallitsee se kuuluisa "reality distortion field" eli fundamentalistinen jobsilaisuus, jonka ylipappeihin Finnimäkkimme kuuluu.oli miten oli, mutta kokeiles rsyncillä. jos sillä pelittää ilman ongelmia, niin sitten se vika todennäköisesti on siinä aikakoneessa.
jos taas silläkin sekoilee, niin sitten minäkin väitän levyviaksi.
levyvika tai johtovika on kyllä todennäköisempi tai sitten joku ohjelma, kun mäkkiä käytellään oletuksena pääkäyttäjänä niin sinne voi asennella vaikka mitä hämärää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910