Lastensuojelu

Olen alaikäinen ja minut on sijoitettu suljettuun kehitysvammalaitokseen, koska olen ollut monta kertaa psykiatrisessa sairaalassa. Olen ollut kyseisessä laitoksessa jo puolivuotta ja alan olla hirveän väsynyt. En ole mielisairas enkä kehitysvammainen. MInulla on lukihäiriö ja sosiaalistentilanteiden pelko. Näistä ongelmistani olen päässyt yli, mutta olen nyt hirveän "hankala", itsepäinen ja omaehtoinen. Haluisin pois lukkojen takaa. Minut on huostaan otettu, joten en tiedä mitä muuta voin tehdä kuin odottaa kunnes täytän 18. Osaisiko joku neuvoa miten pääsiisin "vapaaksi", ennen sitä.
11184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

soita toimittajalle ja kysy haluaako hän tehdä mielenkiintoisen jutun.

Äänestä

Voisihan sitä soittaakin jos mikään muu ei auta. Mutta hallinto-oikeudessa on vireillä tekemäni valitus ja pääös pitäisi tulla ensi kuussa. Ajattelin olisiko mahdollista hakea sairaslomaa käsittelyn ajaksi.

Äänestä

Sairaslomaa? miksi, olethan jo hoitolaitoksessa. Pääsekö yli tuosta "hankaluudestasi" se helpottaa elämää jatkossakin.

Äänestä

Vaalijala on kuntoutuskeskus ja asiakkaat ovat täällä suurimmaksi osaksi kehitysvammaisia. Toiseksi olen täällä koska muuta paikkaa ei löytynyt. Se ei mielestäni ole riittävä peruste tälläiseen paikkaan. Enkä varsinaisesti ole "hankala" pidän vain kiinni omista periaatteistani (:

Äänestä
  • Eli Suomeks,i et vieläkään näe virheitä omassa käytöksessäsi ja tätämyöten pääsemisesi pois kyseisestä laitoksesta on kyseenalaista. Myönnettäkään etten tiedä paljoakaan siitä kuinka järjestelmä tällaisissa tapauksissa toimii, mutta jos haluat takaisin avoimempaan ympäristöön, kysy suoraan henkilökunnalta tai sinua hoitavalta lääkäriltä mitä siihen vaadittaisiin.

    Jos näin pitkälle hoitoketjussa ollaan jo menty, on kohtalaisen turvallista olettaa että sinulla oikeasti on ongelmia jotka tarvitsevat huomiota. Tee työtä näiden asioiden voittamiseksi niin se palkitsee sinut myöhemmässä elämässä.

    Äänestä

Olenhan minä joka ikinen päivä sanonut haluavani pois ja olen myös tehnyt sen eteen voitavani muttei se tunnu riittävän. Esim. lääkärini on sanonut, että en ole kehitysvammainen enkä mielisairas ja on kanssani samaa mieltä siitä, että pitäisi päästä mahdollisimman nopeasti pois normaaliin yhteiskuntaan. Ongelmani onkin lastensujelu ja kotipaikka kuntani sosiaalitoimi. Minulla ei tällä hetkellä ole edes puhelinta käytössä joten asioiden hoitaminen on hankalaa.

Äänestä

Miksei lääkärisi sitten ota yhteyttä sossuun Nettikin sinullä näyttää olevan, joten lähetäpä sossullesi sähköpostia. Ota yhteyttä sosiaaliasiamieheen (netin välityksellä, jos kerran puhelinta ole), sosiaaliasiamiehen kuuluu ainakin asia selvittää.

Äänestä

Näin juristin näkökumasta:

Lain mukaan oltava tarvittavat viestintä välineet käytettävissä.. Tällä viittaan puhelimeen..

Ota yhteyttä oikeusaputoimistoon tai asianajotoimistoon. Huom yleensä ilmainen alku neuvottelu

Ja tosiaan se media yleensä puree virkamiehiin aika tehokkaasti :D

Äänestä

Minulla on oikeusavustaja koska otin yhteyttä hallinto-oikeuteen josta tuomari soitti asioistani vastaavalle sosiaaliviranomaiselle. Sosiaaliasinmiehen kanssa sain tehtyä tammikuussa sijoituspaikasta valituksen. Lääkäri on ilmaissut mielipiteensä "työryhmälle" mutta moni muu "työryhmän" jäsen on hänen kanssaan eri mieltä

Äänestä

Huostaanotetulta lapselta voidaan ottaa puhelin pois esim. minun lapseni eivät saaneet 3 kk aikana huostaanoton alussa soittaa kenellekään. Sen jälkeen vanhemmat saivat soittaa 10 min / lapsi / viikko. Yksinhuoljaja isä kielsi lapsilta myös oikeusavustajan jota minä etä-äitinä ehdotin. Lopulta hallinto-oikeudessa isää ja vahempaa lapsista edusti sama asianaja, joka ei huomannut lapsen ja hultajan välillä eturistiriitaa...
Isä vastusti huostaanottoa. Lapsi halusi olla huostaanottetuna ja vastusti isälle menoa. Lakinainen puhui molempien halun isän haluksi aikä laste edes kuulut hallinto-oikeudessa.
Onko sinun huostaanottosi käsitelty jo hallinto-oikeudessa?
Mikä on papereihin kirjattu huostaanoton peruste?

Äänestä
  • On käsitelty. Hallinto-oikeus kumosi valituksen alaisen päätöksen menettely virheiden vuoksi. Mutta kumottua päätöstä on noudatettava kunnes kuulemiset ovat järjestetty lainmukaisesti. Minulla on kuuleminen ensi viikolla.
    Huostaanoton peruste oli lähinä riittämättömät avohuollon tukitoimet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huostaanotettu kirjoitti:

Olen alaikäinen ja minut on sijoitettu suljettuun kehitysvammalaitokseen, koska olen ollut monta kertaa psykiatrisessa sairaalassa. Olen ollut kyseisessä laitoksessa jo puolivuotta ja alan olla hirveän väsynyt. En ole mielisairas enkä kehitysvammainen. MInulla on lukihäiriö ja sosiaalistentilanteiden pelko. Näistä ongelmistani olen päässyt yli, mutta olen nyt hirveän "hankala", itsepäinen ja omaehtoinen. Haluisin pois lukkojen takaa. Minut on huostaan otettu, joten en tiedä mitä muuta voin tehdä kuin odottaa kunnes täytän 18. Osaisiko joku neuvoa miten pääsiisin "vapaaksi", ennen sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu