Mitä teen?

surun murtama äiti

Muutamia vuosia sitten sattui Espoossa tällainen tapaus!Olin kahden lapsen 17 vuotiaan ja 15 vuotiaan pojan yksinhuoltaja Espoossa. Estyin hoitamasta lapsiani ja lastenhuollon kanssa tehtiin sopimus, että tytär, koska hän oli omatoiminen ja reipas jäi kotiimme ja hän sai tukea siihen ja jatkoi koulunkäyntiään. Pika sijoittui Isällensä, jolla uusperhe! Kaikki kuulosti hienolta, mutta sain kuulla, että poika asusteleekin tyttären luona ja tilanne oli tyttären kannalta kaottinen, koska hänen rahansa eivät riittäneet kahden elämiseen ja muutenkin tilanne oli arveluttava, koska 17 vuotias 15 vuotiaan huoltajana. Tivasin lapsiltani miksi näin! Pitkän tivaamisen jälkeen sain vastauksen. Lasteni isä oli evännyt pojaltani pääsyn asuntoonsa, koska kuulemma söi kaikki ruuat koulusta tullessaan. Näin ollen hänellä ei ollut paikkaa minne mennä. Hän sai ainoastaan mennä sisälle, ellei ovi ollut turvalukossa, hänellä siis oli avain, mutta ei turvalukon avainta. Jos ketään ei ollut kotona hän ei päässyt sisälle. Isän ja hänen avovaimonsa työpäivät päättyivät monesti ilta yhdeksään.
Otin yhteyttä lastensuojeluun ja arvatkaa mitä, sieltä tehtiin rynnäkkö tyttäreni luokse ja he olivat aivan kauhuissaan mitä pojalle käy nyt ja he valehtelivat tietysti kaiken olevan ok! Miksikö näin, lasteni isä on virkamies ja erittäin lipevä suustaan ja naisten mies ja oli saanut silloisen lastensuojelusta päättävän ihmisen pöksyt kastumaan, joten tilanne jatkui täysin mahdottomana yli vuoden. Mitään ei ollut tehtävissä!
Poikani ei silloin tajunnut tilannetta ja isänsä kataluutta, mutta myöhemmin, kun tajusi tämän niin sairastui vaikeasti!
Tiliotteiden mukaan pojan isä oli tuon vuoden aikana antanut tyttärelleni 20 € pojan ruokiin, nosti kyllä lapsilisää ja pyysi sosiaalista korvauksia muuhunkin esim. pojan sänkyyn ym. Pojalla ei kuitenkaan ollut sänkyä, jos hän joskus sai nukkua isällä kun oli lapsenlikkana sisarpuolellaan, johon tehtävään hän kyllä kelpasi niin hän nukkui silloin lattialla.
Pojan muutettua takaisin virallisesti kotiinsa hänen huoneeseen ostettiin sitten vuodesohva, joka oli uuden vaimon aikuisia lapsia varten! Sosiaalista saaduilla rahoilla ostettu, jotka oli säästetty, ettei poikani vain sotkisi sitä.
Miten lapseni sitten pärjäsivät? Eivät pärjänneetkään! Pokani kehitys tyrehtyi, hän oli 170 ja painoi alle 60 kg. Ruokaa hän sai pelaamalla korttia sipsipussista ja makaroonia hän inhoaa tänäpäivänäkin. Kärsii sosiaalisesta fobiasta vaikka kylläkin on hyvin fiksu poika! Tyttäreni traumatisoitui tilanteesta, mutta minkä hän tilanteelle mahtoi, koska ei mahtanut kukaan! Olisi muutakin "kertomista", mutta tällaista voi tapahtua hyvät ihmiset teidän edessänne. Kahden nuoren elämän pilaaminen virkamiehen valtuuksilla ja lipevällä kielellä ja lastensuojeluviranomaisen täysin tiedostaen tilanteen. Vanheneeko muuten tällainen rikos, joka mielestäni on törkeä heitteillejättö! (Espoossa Espoonlahden alueella!) Eihän nuori silloin tajua tilanteen törkeyttä, vaan yrittää ymmärtää, mutta kun ymmärtää entäs sitten?

8

155

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo ja haista..

      Niin...tuo on sun näkemys asiasta, vaan luuletko että kukaan täysijärkinen ottaa tuon vakavissaan???

      • Heikkolahjaiselle

        Olet psykopaatti! Todisteet puhukoot puolestaan, ota huomioon, että todistajia on paljon asialle! Lue Sinä vaan saksalaisia satuja! Ne taitaa olla uskottavampia kuin tosi elämä s i n u l l e! Vai oletko se lastensuojeluviranomainen, jonka lempinimi oli terminaattori, jota minä en ole hänelle antanut. Sanooko jotain, vai onko viina syönyt aivosi?


      • nulliukselle

        Sinulle vielä Haistattelija, että voin lyödä 10 000 eurosta vetoa, että hakkaan sinut järjenjuoksussa 6 minulle ja 0 sinulle!


    • Utelias vaan

      Olisiko mahdollista, että tuon sosiaalivirkailijan alkukirjaimet ovat S. U.? Silloin ei mikään ole mahdotonta. Täysi sanonko!

    • Sehän se oli termina

      Mutu-tuntumasi osui aivan oikeaan, ri ja la! Onko kokemusta? Olisi kiva kuulla.

    • Tästä viestistä ei saa vittuakaan selvää.

    • eikä...

      tollanen on kyllä ihan hanurista....
      ehdotan että haette ammattiapua tyttärellenne. saatttaa kuulostaa sekopäiseltä mutta kokemuksella voin sanoa että siitä on tukea tyttärenne ongelmaan :)

    • Miksi estyit hoitamasta lapsiasi? MIksi poikaa hoisi isä? Tuskinpa isän kataluus oli sinulle aivan uutta... Vai?

      Mielenkiinnosta kysyin, tarkoitus ei ole syyllistää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      142
      981
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      697
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      27
      495
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      477
    5. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      452
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      426
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      422
    8. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      324
      420
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      15
      413
    10. Komulan mylly

      Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s
      Hyrynsalmi
      13
      402
    Aihe