Rauha omakotitalo asujille.

alpha_squad

Moro!

Ostimme talon vuonna 2007 huoltoaseman naapurista. Ajattelimme ostovaiheessa meluhaittojen olevan maltillista. Vajaat neljä vuotta myöhemmin alkaa nyt olemaan mitta täynnä. Viime kesänä meille syntyi vauva ja tuon jälkeen ei ole paljoa nukuttu perjantai-, ja lauantai öisin. Kun pojan saa viimein nukkumaan niin johan alkaa jumalaton autojen,mopojen, yms huudatus ja jumputus. Jokainen varmaan arvaa että unet loppuu kaikilta siihen paikkaan. Asiasta on soiteltu muutamia kertoja hätäkeskukseen ja sitä kautta on mennyt tieto poliisille, mitään ei tunnu tapahtuvan kuitenkaan. Kysymys kuuluukin, mitä seuraavaksi? Pinna alkaa olla ajoittain niin kireällä että oman käden oikeuskin on käynyt mielessä.

3

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma moka!!!!!!!!!!!!

      Et ehkä ole tarpeeksi älykäs tajuamaan, että poliisi ei voi sulkea mitään tieosuutta, vaan päätös tulee kaupungilta tai kunnalta. Voisithan joskus ottaa yhteyttä oikeaankin viranomaiseen ja lopettaa paskanjauhannan johtuen omasta typeryydestäsi.

      Toki ymmärrän, että kukaan ei jaksa tota ääliöteinien moporälläämistä yökausia...mä muuten kävin veteleen yhtä idioottiporukkaa päin näköä ja kerroin että eräs katu on tästä lähtien suljettu niiltä hormoonien vallassa olevilta paskhousuilta eikä ne uskaltaneet ilmoitella siitä mihinkään ja on muuten nykyään todella hiljaista:)

    • pellehermanni§123§31

      Jooh, näin on... minäkin menin joskus omaan kotiin nukkumaan 3x lasien läpi, ensin yritin koputella että päästäkää sisälle, nooh ei toiminut joten hajoitin lasin ja hyppäsin siitä kotiin nukkumaan sänkyyn.

    • -+-

      No duoda.. Miten tämän nyt kiltisti sanoisi, mutta itsepä olette soppanne keittäneet. Vähänhän tuo on sama kuin ne onnettomat, jotka ovat muuttaneet lentokentän tai junaradan viereen ja alkavat valittaa meluhaitoista niiden osalta.
      Huoltsikat keräävät ilta/yöaikaan liikkeelläolijoita ja siihen sekaan mahtuu kaikenlaisia. Juuri näitä mopoilijoita ja bassojumputtelijoita. Kuten tuolla aiemmin jo sanottiin, niin ei poliisi voi ketään määrätä, että
      "liian kovaäänisellä mopolla ei saa ajaa huoltsikalle", "musiikkia ei saa soittaa liian kovalla", "ei saa painaa maltillisesti enempää kaasua kiihdyttäessä". Toki häiritsevä ja tarpeeton ajo ovat kiellettyjä sakon uhalla, mutta ei se poliisi voi siinä huoltiksen nurkalla olla koko ajan valvomassa, että sinä saat yöunesi.
      Ei muuta kuin äänieristystä ikkunoihin tai sitten kämppä myyntiin ja uusi jostain maaseudulta, ettei äänet kuulu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe