Apua tietämättömälle???

--nainen--

Hei!

Mieheni oli matkaamassa jossain päin Suomea ja jossain vaiheessa matkaa auto keitti. Hän pysähtyi ja jäähdytteli ja sitten ajoi lähimmälle huoltsikalle laittamaan nestettä. (En tiedä oliko hän koskaan aikaisemmin tarkistanut nesteitä) Kyseessä dieselauto. Nykyään autolla voi ajaa vain lyhyitä matkoja kunnes se alkaa kuumumaan. Mieheni väittää että auton sisälämmityksen täysillä pitäminen täysillä auttaa vähentämään kuumentumista... Onko tuossa väitteessä mitään perää??

Itse uskon että autolla ei kannata juurikaan ajaa ennen kuin joku osaava on tilanteen katsonut. Mitä autolle tapahtui? Mitä autolle tapahtuu jos sillä ajelee? Ja minkälainen remontti on edessä?

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllähän

      se lämmittimen täysillä pitäminen auttaa hieman asiaan, mutta ei se sitä vikaa korjaa.
      Autolla ei kannata ajaa jos se keittelee jatkuvasti.Voi olla ongelmaa jäähdytysnesteen kierrossa esim. termostaatti jumittanut kiinni tai syyläri tukossa.
      Jos vika ei noissa niin joutunee tekemään moottoriin kansiremonttia.

    • Kyllä se auttaa , mutta vain vähän. Itsekin epäilen termaria. Mutta vesipumppu voi olla kans mennyt.

      Jos moottori ylikuumenee, mutta silti jatkaa ajamista, niin siitä seuraa kiinnileikkautuminen.

      Kiinnileikkautuminen aiheutuu taas siitä, että kun moottori ylikuumenee niin öljykin samalla ohenee niin paljon, että sen voitelukyky häviää.

    • Autokuntoon

      Kannen tiiviste todennäköisesti palanut ja jos isäntä laittoi kuumaan moottoriin
      kylmää vettä, niin voi olla kansi halki.
      Jos pelkkä kannentiiviste niin kannattaa varmaan korjata, muuten tarttis tietää
      auton ikä, merkki ja malli niin voisi vähän ohjeistaa.
      Eipä rikkinäisellä autolla kannata ajella, vaan laittaa kuntoon tai hankkia toinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe