Usb osiointi

usbOapua

Moro, tarttisin apua.
Asensin usb:lle xubuntun, ja se jakoi tikun osioihin.
Ja kun liitän tikun kiinni Windowsiin tai linuxiin (mint)
niin kone näyttää, että tikun koko on vain 2gt, vaikka oikea koko 8gt.
Elikkä miten saan tikun osioitua takaisin yhdeksi ja samaksi osioksi?
Gpartedilla olen yrittänyt mutten ole saanut poistettua kaikkia osioita..

Tässä viel screeni tilanteesta: http://tinypic.com/r/dyvbcw/7

Apua, kiitos! :)

7

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saako tuota sdb6 osiota edes alustettua? Itse olen vain poistanut tai alustanut ennen poista, mutta tuo avaimen kuva osion edessa vähän mietityttää. Onko jotenkin kryptattu tai lukittu? Voisi selittää miksei osiota voi poistaa.

    • Katsohan sitä vaaleansinistä suunnikasta jonka sisällä ovat sdb5, sdb6 ja varaamaton osio. Kyseessä on ns. laajenettu osio joka pitää tuhota sisältäpäin alkaen.

      Ihan ensin voit oistaa osion sdb5, swapin. Avaimen kuva kohdassa /dev/sdb6 tarkoittaa että osio on liitetty ja sen vuoksi sitä ei voi muuttaa, se täytyy irroittaa ensin.

      Eli irroita tai pysäytä asemat jotka näkyvät. Käynnistä Gparted ja valitse "Gparted -> Päivitä laitelista", valitse usb-tikku ja sitten poistat swapin, nyt ei pitäisi näkyä myöskään avainta kohdassa sdb6 joten senkin pitäisi olla poistettavissa. Lopuksi sinulla on sininen suorakaide tunnuksella sdb2 joten valitse se ja poista se. Siihen jää vielä se sdb1 eli fat32-osio jonka myös irroitat ja poistat. Nyt sinulla pitäisi olla pelkkää harmaata kuvassa joten valitse koko alue 8Gt ja "uusi" luot uuden osion siihen, muista valita tiedostojärjestelmä oikeaksi.

      Jos jokin ohjelma käyttää jotakin tikulla olevaa dataa niin se ei suostu irtoamaan.

      2GiB on fat32-osion koko eikä ainakaan windows näe tikulla muuta kuin sen, linuxin kyllä pitäisi nähdä kaikki ellei osiointi ole kuitenkin jotenkin rikki.

      • köhköh.. tarkoitin siis tietenkin suorakulmiota enkä suunnikasta ;) Eli se vaaleansininen suorakulmio jonka sisällä on muita suorakulmioita ts. nelikulmaisia laatikoita niin on se "extended" eli laajennettu osio. sen sisältä pitää ensin poistaa kaikki muut ja sitten myös extended on poistettavissa.


      • Kiitostaaskerran

        Kiitos jälleen kerran exergy. kokeilen kuitenkin vasta huomenissa, koska molemmat koneet kiinni joja huomenna pitkä päivä.. :) hyvä täältä löytyy aina apua! ilmoitan heti huomenna "tuloksista".


    • okoousbo

      kiitos nopeasta vastauksesta. en ole ainakaan tietoisesti lukinnut mitään osioista. miten lukituksen voi poistaa? olen koittanut myös rootilla. :)

      • Jos ei onnistu gpartedilla niin sitten päätteellä

        sudo fdisk -l

        ja siinä pitäisi näkyä /dev/sdb5 ja /dev/sdb6 jotka irroitat komennolla

        sudo umount /dev/sdb5
        sudo umount /dev/sdb6

        niin kyllä pitäisi irrota.


    • kiitosusbo

      Toimii moitteettomasti!
      Kiitos loistavista ohjeista exergy :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      387
      2338
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      58
      1701
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1463
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      278
      1225
    5. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      990
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      989
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      953
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      120
      951
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      906
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      876
    Aihe