Lähtötilanne:
Pöytäkone Ubuntu 10.04 LTS, läppäri Mint 9 LTS, kaksi eri muistitikkua.
Aiemmin hyvin toimineita tikkuja en ole käyttänyt kuukausiin.
Ubuntuun tökkäsin uudemman tikun, ja kaikki tallennukset avautuvat, mutta tikkuun ei voi liittää mitään, eikä siitä voi kopioida eikä leikata mitään, eikä voi luoda kansioita. Lisäksi ilmoittaa tallennuksissa merkistökoodausvirheitä.
Sitten ilmoittaa, että tikkua ei voi irrottaa, kun jotain on käynnissä, eikä voi turvallisesti sammuttaa.
Piti sammuttaa koko kone, ettei tallennukset tuhoudu.
Kokeilin moneen kertaan, ja aina sama juttu.
Jostain ilmestyy usb0-kuvake, josta tikun tiedostot avautuvat. Vaikka tikun vaihtaa toiseen USB-porttiin, ei vaikutusta.
Tätä ei ennen ollut, vaan tikku avattiin suoraan.
Prkl..
Ei kun kokeilemaan huom. toisella tikulla läppärin Mintissä.
Täsmälleen sama tilanne.... usb0 ja samat venkoilut, eikä tikuissa toimi mikään. Mistä se usb0 on alkanut ilmestymään?
Vai onko niin, että kaksi eri tikkua pöytälaatikossa ollessaan ovat simahtaneet samaan aikaan täsmälleen samalla tavalla...?
Outo tikkujuttu
5
73
Vastaukset
- Kaikuuko täällä?
- tikku..
Tässä maisemat sammutuksen ja irrotuksen osalta niin Ubuntussa kuin Mintissä.
Se on tosin pienin murhe.
http://aijaa.com/v.php?i=000468007768.png
http://aijaa.com/v.php?i=002218007769.png- .hip.
U3 kuraa? Itse nakkasin Sandisk tikkuni mäkeen kun se paska prakasi alati, Windowsiin jos sen tökkäs niin ilmestyi kaikenmaailman CD-asemaa ja muuta kuraa. U3 ohjelmisto ei lähde edes tuikkua formatoimalla vaan siihen tarvitaan erillinen ohjelma joka toimii vain Windowsissa. Varmaan U3 jotenkin hämää järjestelmää ja aiheuttaa ongelman.
http://fi.wikipedia.org/wiki/U3-USB-muisti - tikku..
.hip. kirjoitti:
U3 kuraa? Itse nakkasin Sandisk tikkuni mäkeen kun se paska prakasi alati, Windowsiin jos sen tökkäs niin ilmestyi kaikenmaailman CD-asemaa ja muuta kuraa. U3 ohjelmisto ei lähde edes tuikkua formatoimalla vaan siihen tarvitaan erillinen ohjelma joka toimii vain Windowsissa. Varmaan U3 jotenkin hämää järjestelmää ja aiheuttaa ongelman.
http://fi.wikipedia.org/wiki/U3-USB-muistiSandisk-tikkuja molemmat.
Äsken kokeilin Lacien ulkoista kiintolevyä, ja se toimii täysin normaalisti, joten ei liene syyttäminen Ubuntua, Minttiä, eikä koneitakaan.
Se vaan ihmetyttää, kun jokin aika sitten molemmat tikut toimivat. - -
tikku.. kirjoitti:
Sandisk-tikkuja molemmat.
Äsken kokeilin Lacien ulkoista kiintolevyä, ja se toimii täysin normaalisti, joten ei liene syyttäminen Ubuntua, Minttiä, eikä koneitakaan.
Se vaan ihmetyttää, kun jokin aika sitten molemmat tikut toimivat."U3 ohjelmisto ei lähde edes tuikkua formatoimalla vaan siihen tarvitaan erillinen ohjelma joka toimii vain Windowsissa."
-Ainakin ubuntu pakettivastosta löytyy nykyisin U3-tool paketti sitä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778