Kumman koneen ostaisin?

nainen nikkaroi

Kumman koneen ostaisin, epäkeskohiomakoneen vai tasohiomakoneen? Pitäisi hioa isoa pöytätasoa lakka pois ja koneella kävisi varmasti helpoiten. Kumpi kone on tehokkaampi lakan ja isojen pintojen hionnassa?

6

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puuseppä...

      Epäkesko on huomattavasti tehokkaampi. Mä en ihan oikeasti tiedä miten jotkin 50,- koneet toimivat, en ole kokeillut ja 200-300 euron kone on taas aikalailla ylimitoitettu hankinta jos sille ei ole käyttöä säännöllisesti mutta epäkesko on se mitä ammattilaiset tasopintojen hionnassa käyttävät.

      Tasohiomakoneita kanteissa ja hienoviimeistelyssä/välihionnassa pintakäsittelyn yhteydessä jos niissäkään tai lamellivälien yms. hionnassa joissa tarvitaan ertyisen muotoisia hiomatalloja.

    • alkuperäinen kysyjä

      Kiitos vastauksesta! Täytyy katsella rautakaupasta joku malli epäkeskoa sitten. Joku kohtuuhintainen malli riittää varmaan minun käyttöön.

      • Perinnemaalari

        Boschin vihreän sarjan isompi epäkesko on ihan kelpo kone harrastelijalle, eikä suista taloudelliseen perikatoon.

        Tuohon projektiisi liittyen; jotkut lakat ovat sellaisia, että saattaa olla hyvä idea aloittaa maalinpoistoaineella ja sitten vasta alkaa hioa. Menee muuten tuhottomasti hiomapaperia.

        Viimeistelyhionta sitten 180 tai 240 paperilla riippuen aikomastasi pintakäsittelystä.


    • alkuper kyselijä

      Kiitos tiedoista!

      • Armas Isokyrpänen

        Ja mie voin sitten vielä mulukuttee kysyjää takaata, samalla kun hiot, niin tulloo hyvä..jos soppii??


      • jo on kaikki kuultu
        Armas Isokyrpänen kirjoitti:

        Ja mie voin sitten vielä mulukuttee kysyjää takaata, samalla kun hiot, niin tulloo hyvä..jos soppii??

        Armas pienimunainen olkoon hiljaa ja jatkakoon pienien hiirien tyydyttämistä mikroskoopin alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      61
      920
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      263
      785
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      580
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      566
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      93
      566
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      77
      544
    Aihe