Miten on Azoreilla/Madeiralla verotus suomeen verratuna keskimäärin. Puoli vuotta vuodessa ilmeisesti pitää asua jotta saa verotuksen siirrettyä. Keskusteluista, saarilla käynneistä olen tullut siihen tulokseen että 20% keskimäärin edullisempaa joten eläkeläisenä pärjää melko mukavasti, entä tämä verotus?
verotus
1
286
Vastaukset
Verotus Azoreilla on merkittävästi alhaisempi kuin Suomessa. Prosenttilukua minun on vaikea esittää, etenkin tällaisella julkisella forumilla, sillä tunnen vain oman verotukseni Azoreilla ja Suomessa.
EU:n komission, Euroopan keskuspankin ja kansainvälisen valuuttarahaston lainapaketin hyväksymisen myötä verotus kiristyy jonkun verran, mutta jää vielä kauas Suomen tasosta. Azoreille (ja todennnäköisesti myös Madeiralle) on Portugalin valtio antanut 30 prosentin syrjäseutuedun (verotus 30 prosenttia alempi), joka etu ensi vuonna pienentyy 20 prosenttiin.
Tuloveron lisäksi maksetaan omistusasunnosta omaisuusveroa, joka Ponta Delgadassa on tänä vuonna 0,35 prosenttia kiinteistölle tai osakehuoneistolle määritellystä verotusarvosta.
Suomen ja Portugalin kansalaisten verotuksesta on sovittu maiden välisellä verosopimuksella. Verotuksen voi Suomesta siirtää Portugaliin ymmärtääkseni välittömästi sen jälken kun on tehnyt viranomaisille ilmoituksen pysyvästä muutosta Portugaliin. Nämä asiat ovat hieman kinkkisiä, joten ne on tarkistettava. Kun tietäisi vain keneltä siellä Suomessa, sillä Suomen veroviranomaiet vetävät aina kotiinpäin eikä heidän tietämyksensä verosopimuksen sisällöstä ole välttämättä riittävä. Oma verotukseni siirtyi Portugaliin käytännön syistä muttovuotta seuraavan vuoden alusta, mutta täällä Portugalissa minun annettiin ymmärtää, että siirto olisi ollut mahdollista välittömästi. Suomen veronviranomaiset painottivat minulle Suomen oikeutta verottaa Suomen kansalaista kolme täyttä muuttoa seuraavaa vuotta. Tämä tarkoittaa sitä, että kolmen vuoden muuton jälkeen ajan tulee Suomesta esitäytetty verolomake. Toivottavasti olen nyt nähnyt viimeisen.
Vanhuuseläkettä nauttivalta muuttajalta peritään Suomessa sairaanhoitomaksu, joka vuonna 2010 oli 1,47 %. Sen voinee saada vähentää verotuksessa Portugalissa.
Yleisesti ottaen voin sanoa, että kyllä täällä hyvin pärjää pienemmälläkin eläkkeellä.. Eurostatin tutkimuksen mukaan Suomen hintataso on 125, Portugalin 92, kun EU:n keskimääräistä hintatasoa merkitään 100:lla.
Annan mielelläni lisätietoja. Minulle voi kirjoittaa myös suoraan kotisivuillani näkyvään sähköpostiosoitteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082575
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411741Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431345Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3211221Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3361194Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen241111Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571083- 55956
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H13932Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21863