Nenän polyyppi

Onko kenelläkään kokemusta millainen operaatio on? Nukutetaanko vai tehdäänkö paikallispuudutuksella? Itselläni tuo edessä ja hieman jännittää ja helpottunut olo että pääsisi eroon pitkään vaivanneesta toisen sieraimen tukkosuudesta ja pahasta hajusta. Kaikkea on kokeiltu nenäkannusta lähtien ties mihin luonnonlääkkeisiin mutta eipä ole suurta vaikutusta näillä ollut pikemminki hetkillinen helpotus.
2470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Poliklinikalla vastaanotolla lääkäri puuduttaa nenän ensin muutamalla puudutuspiikillä. Kun puudute on tepsinyt niin muutamalla erilaisella instrumentilla lääkäri poistaa ne polyypit. Ei siihen muuta tarvita.
Jos menet ihan leikkaussaliin päiväkirurgiaan niin nukutusta ei siihenkään operaatioon tarvita, puudute vain. Lääkäri tekee tällöin perusteellisemman nenän limakalvojen putsauksen.
Limakalvojen sairaushan tuo polyyppien kasvu on. Johtuu esimerkiksi allergiasta. Ikävä ilmiö ja todella hankala jos uusiutuu koska nenähengityksen tukko haittaa yöuniakin ja päivällä sitten väsyttää.
Muutaman polyypin poisto on helppo juttu mutta kroonistuneen taudin saaminen aisoihin ja syyn selvittely vaatii paljon enemm'n.

Äänestä

Mulla tehtiin 2 päivää sitten nukutuksessa oikeen perusteellinen putsaus poskionteloita myöten. Kun nukutettiin en luonnollisesati tuntenut mitään. Ilman nukutusta en olis ko. toimenpiteeseen edes suostunut. Nyt nenä on tukkoinen, verinen ja rassatun oloinen. Päivä päivältä varmaan helpottaa olo. Ei kipuja tms. Verta vaan tulee suusta ja nenästä tiputellen :) Jos on apua niin jälkiolotilan kyllä kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nenämies kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta millainen operaatio on? Nukutetaanko vai tehdäänkö paikallispuudutuksella? Itselläni tuo edessä ja hieman jännittää ja helpottunut olo että pääsisi eroon pitkään vaivanneesta toisen sieraimen tukkosuudesta ja pahasta hajusta. Kaikkea on kokeiltu nenäkannusta lähtien ties mihin luonnonlääkkeisiin mutta eipä ole suurta vaikutusta näillä ollut pikemminki hetkillinen helpotus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu