vekkuli temppuilee

mitäihmettä??

Tarvisi ystävällisesti hiukan vinkkejä..

Eli siis Opel A Vectra 1.8 -91 on kyseessä.

Lauantaina oltiin tankkaamassa ja oltiin siitä lähössä liikkeelle muttei käynnistyny. Työnnettiin käymään ja jatkettiin hetki matkaa kunnes huomattiin että lämpö- ja bensamittari "hyyty". Lämppärin puhallinkaan ei reagoinut. Mankka ei toiminu, valot toimi vaan parkeilla. Pysäkille kattoon autoo läpi, no mitään ihmeellistä ei näkyny. Koitettiin jatkaa taas matkaa, no ei lähteny käymään mut tönäämällä saatiin taas huriseen. Parin kilometrin jälkeen alko nykiminen ja "tukehtuminen". Loppujen lopuks ei vastannu kaasuun ja sammu. Muutaman tunnin päästä oltiin hinaamassa se pois sieltä ni se lähti taas hyvin käymään mutta sammu muutaman killometrin päähän.

Seuraavana päivänä laitettiin se kaapeleilla käymään. Toimi tosi hyvin kun oli kaapeleissa kiinni mutta kaapelit kun otti irti ja laitto valot päälle, auto sammu. No mitattiin akku ja se näytti 11V. Ostettiin uusi akku ja toimi taas hienosti.
Ajettiin 100 kilometriä ihan hyvin, maantieajoo. Kaupunkiin kun päästiin pystyin sammuttaan pari kertaa ja lähti hyvin käymään. Kunnes taas yht äkkiä lämpö ja bensamittari kuoli. Pysähdyin pysäkille hetkeks soittaan kaverin apuun. No ei lähteny taas käymään, hetken aikaa kun istuskelin siinä niin taas lähti käymään. ilmeisesti sitten jäähty sen verran. Pääsin taas pari kilometriä kun mittarit alko kuoleen. Odottelua ja matka jatku kotipihaan.

Juurikin vaihdettu laturin remmi, voiskohan laturi temppuilla? Olisiko uudessa akussa riittäny virta parin tunnin reissuun mutta ei lataa lisää sinne?
Mitäs muuta tuo voisi olla?

Kiitos kaikille avuliaille!

2

299

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veccumies

      En tiedä tuosta mutta kannattee tarkistaa bensapumpun rele...mulla on ollu tommonen vuccu mutta 2.0 ja se teki ainaki tuota sammuskelua ja käyntiin lähtö vaikeuksia ku se rele oli palamassa loppuun. Kävi hyvin ku jäähty mutta ku taas ajeli jonku verran nii sammu. Kaikki kävin läpi ennen ku huomasin että se oli releessä vika. Noista valoista sun muista en osaa sanoa tarkkaan ku ei oo tullu tommosta ongelmaa vastaan vaikka monta veccua on tullu omistettua...tälläki hetkellä on kans tollanen 1.8 -91 alla. Mutta tosiaa kannattee käydä releitä läpi ja mittailla niitä. Laturinki tarkastamine on hyvä idea...joskus pelkkä puhistus auttaa. Laturin kuntohan selviää ku mittaa latausjännitteen auton käydessä se pitäis olla jotai 13-14V. En itekään tiedä missä tässä 1.8 veccussa on toi bensapumpun rele ku en oo ehtiny vielä ettimään...ei se ainakaan ollu konehuoneen puolella niinku tossa 2.0 mallissa.

    • mitäihmettä??

      Laturi ei ladannut, ostettiin uus ja hyvin toimii taas :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      952
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      94
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      159
      733
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      630
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    Aihe