taloyhtiön pihassa koira irti

hau hau hau

Minua henkilökohtaisesti koiranomistajan ärsyttää se, että joillakin vuokrataloyhtiön pihassa tuntuu olevan oikeus pitää isoa sussaria vapaana pihassa ja viereisessä metsässä "lenkillä". Koira on kyllä kiltti, mutta lapsemme (taaperoita) pelkäävät koiraa, koska kaataa nurin jne. Koira juokee myös rähisemään muille kiinni oleville koirille.
Vierssä on kyllä omistaja., mutta he ovat ilemisesti seinänaapurien kanssa sopineet ettei heitä haitaa vapaana oleva koira. ´He eivät kuitenkaan asu yksin pihassa. Pitäis vähän kunnoittaa muitakin ihmisiä ja muutin ulkoiluttavat koiransa narussa.
Lähistölle valmistui juuri uusi upea koirapuisto, jossa minä aikakin joudun vierailemaan koirani kanssa jos mielin pitää koiraani vapaana juoksemassa. Mikäs siinä, taidan minäkin alkaa "ulkoiluttamaan" koirani päästämällä sen säännöllisesti vapaaksi pihalle, ettei tarvitse nähdä sitä "vaivaa" että lähtee itse lenkille.
Nämä koiraystävät kuitenkin valittavat meille jos koiramme pissiin viereisen metsän puihin....Siis haloo????? Eikös kaupungin metsäalueiden puut ole luvallisia pissipaikkoija koiralle???? Kakat on sitten asia erikseen????

1

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meilläkin häirikkö

      Täällä meillä ollut samanlainen ongelma. Nuori nainen "ulkoilutti" talvella isokokoista koiraansa irrallaan talomme sisäpihalla, jossa on lastenleikkikenttä, pelikenttä, matontamppausteline ja roskiskatos. Koira pissasi isoja pissoja pihalle, jättäen lumeen todella ikävät jäljet. Se myös teki tietenkin myös isommat tarpeensa sinne, keskelle pihaa.
      Naapuritaloista oli sitten joku valittanut isännöitsijälemme, sillä koira juoksenteli myös naapuritalojen pihoilla.
      Koira on kyllä kiltti narttu, mutta ei se tee sen paskoista tuolla lastenleikkipaikalla yhtään terveellisempiä.

      Isännöitsijän väliintulon jälkeen ei ole onneksi koiraa enää pihalla juoksutettu. Harmittaa vaan, kun tuollaiset valopäät pilaavat meidän muidenkin koiranomistajien maineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      111
      3695
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2619
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      31
      2577
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      74
      2392
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      23
      2268
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1340
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      619
      1242
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1036
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1035
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1029
    Aihe