MacBook Pro (2011) ja ulkoinen näyttö

Näyttöpäätteetön

Voisiko joku ymmärrettävästi kertoa, mitä tarvitsen siihen, että saan uusinta mallia olevan MacBook Pron liitettyä ulkoiseen näyttöön tai projektoriin.

Tässä uudessa koneessa ei siis ole mitään mini-DV-liitäntää, jollaiseen Applella on adaptereita. On vain Thunderbolt, johon Applella ei näytä olevan adaptereita.

Mieluimmin olisi vain yksi piuha, ei adapteria.

8

2485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näyttöpäätteetön
    • 1stMacFinn

      http://www.apple.com/fi/macbookpro/specs-13inch.html

      Lue nyt tosta mitä liitäntöjä tuetaan. Kun et kerro mitä niissä ulkoisissa näytöissä ja projektoreissa on, niin vaikeahan sitä on kaapelia tarjota.

      Siellä sivun alareunassa on suorat linkit AppleStoren kaapeleihin.

    • Näyttöpäätteetön

      Niissä on ne liitännät, mitä tämän vuoden uusissa näytöissä ja projektoreissa on.

      Esim. sellainen DVI, johon minulla on MacBookiin adapteri, joka ei sovi MacBook Prohon.

      Onko MacBookissa Mini- vai joku muu, sitä Apple ei kerro, kuten ei sitä, mikä on MacBook Pron "Thunderbolt" - siis fyysisesti. Kerro Sinä, jos osaat!

      En minä osta Macintosheja saadakseni perehtyä kaapeleihin. Miksi ei ole MacBook Pro - DVI -adapteria?

      • Näyttöpäätteellinen

        Applen sivustolta, suoraan MacBook Pro -osiosta kopsattuna:

        Koska Thunderbolt perustuu DisplayPort-tekniikkaan, mikä tahansa mini-DisplayPort-näyttö voidaan liittää suoraan Thunderbolt-porttiin. Kun haluat liittää DisplayPort-, DVI-, HDMI- tai VGA-näytön, käytä vain olemassa olevaa sovitinta.

        Tuosta voisi päätellä, että jos sulla on miniDVI-adapteri DVI-liitännälle, saat sillä kytkettyä sen näyttö siihen MBP:n.


      • Näyttöpäätteetön
        Näyttöpäätteellinen kirjoitti:

        Applen sivustolta, suoraan MacBook Pro -osiosta kopsattuna:

        Koska Thunderbolt perustuu DisplayPort-tekniikkaan, mikä tahansa mini-DisplayPort-näyttö voidaan liittää suoraan Thunderbolt-porttiin. Kun haluat liittää DisplayPort-, DVI-, HDMI- tai VGA-näytön, käytä vain olemassa olevaa sovitinta.

        Tuosta voisi päätellä, että jos sulla on miniDVI-adapteri DVI-liitännälle, saat sillä kytkettyä sen näyttö siihen MBP:n.

        Siitä voi päätellä mitä vain, mutta vanhat MacBook-adapterini (DVI, VGA) eivät sovi uuden MacBook Pron Thuderbolt-porttiin: ne ovat fyysisesti liian suuria.

        Jos Apple väittää toisin, se valehtelee.


      • Näyttöpäätteellinen
        Näyttöpäätteetön kirjoitti:

        Siitä voi päätellä mitä vain, mutta vanhat MacBook-adapterini (DVI, VGA) eivät sovi uuden MacBook Pron Thuderbolt-porttiin: ne ovat fyysisesti liian suuria.

        Jos Apple väittää toisin, se valehtelee.

        Eipähän Apple sellaista väitäkään.
        Luepas tarkkaan: liitäntä on siis MINI-DVI, jota varten tarvitset siis MINI-DVI to DVI -adapterin.
        Aina, kun valmistajat, kuten piiri- ja prosessorivalmistaja Intel, keksivät uuden, monipuolisemman ja nopeamman tavan siirtää dataa koneen sisällä tai ulkopuolelle/lla, joudutaan mitä toden näköisemmin kehittämään uusia liittimiä - eikä vähinten myöskään siksi, että koneista pitäisi saada kevyempiä ja ohuempia ja vanhat liitännät nyt vain ovat niin isoja, hitaita ja kuljettavat vain tiettyä tai tietyn määrän dataa.
        Tässä kohtaa siis kuluttaja, ostaessaan uuden koneen, joutuu toteamaan tapahtuneen sekä ostamaan uudenlaisen liitäntäadapterin, jotta lisälaitteet pelaa.
        Sama ilmiö löytyy muistakin viihde-elektroniikan laitteista, seurailepas vain vaikka telkkarien ja niiden liitäntöjen kehitystä, taikka musiikin soittamiseen tarvittavien laitteiden, tai vaikka Nokian puhelinten virtaliittimiä ja nyt viimeisimpänä eurooppalaista/maailmanlaajuista sopimusta että kaikki GSM/älypuhelimet tulee saada ladattua yhden mallisella laturilla.


    • Näyttöpäätteetön

      OK, kiitos. Minulla vain oli se mielikuva, että jo MacBookin DVI-liitin oli nimeltään Mini... Ei adapteri ainakaan ollut nimeltään DVI-DVI!

      No, pistin tuon Kaapelikaupan piuhan tilaukseen. Jos se on oikeanlainen, on se paljon parempi kuin adapteri, joka on kiinni keskikokoisen käärmeen paksuisessa monitorijohdossa ja siis irtoaa koneesta vähän väliä!

    • Näyttöpäätteetön

      No niin, piuha tuli ja toimii. Tosin se ei ollut IHAN mitä halusin (jollaista ei ole tällä hetkellä saatavilla), mutta toistaiseksi tämä kelpaa.

      Sotku johtui siitä, että MacBookin "DisplayPort" (kuten nimeksi löysin) on minusta aika "mini" verrattuna ns. Windows-läppäreissä olevaan liittimeen ja kun en harrasta tietokoneita (vielä kerran: käytän Macintoshia, jotta ei tarvitsisi harrastaa!), en tajunnut eroa.

      Erityiskiitoksen tietokoneita harrastavalle nimimerkille 1stMacFinn, josta ei ollut mitään apua. Meitä on moneen junaan ja joku on jäänyt asemallekin. Siellä on varmaan kiva nörtteillä ja harrastaa hyödytöntä vittuiliua, Joillakin ei ole ns. elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      5995
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5622
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3629
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3614
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      122
      1370
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1317
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1232
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1039
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1023
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      999
    Aihe