it-alan miehet?

Olen ollut töissä it-alalla noin 2 vuotta. Osa-aikatyötä eri työantajien palveluksessa toiset 2v. Nähnyt alan, riittävästi.

Mitä helvettiä? Miksi porukka it-alalla on mitä on? Ei jumalauta, ei kunnon miestä löydy, pelkkiä rääpäleitä, joita ei kiinnosta naiset vaan koneet vaan. Surkeita.

Puhun kunnon koodareista, järjestelmäasiantuntijoista, atk-tuesta, yms. Minkä näköistä porukkaa? Haloo?

Beachille kaljalle vai Linuxia tahkoon? Veivatkaa vaan.

Jukka

Työ on vain osa elämää.
195267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Vaikka it-alalla työskentelenkin niin väitän, että olen naista saanut enemmän kuin mummosi on nähnyt eämänsä aikana kahvikuppeja.

Kait se on aika yleistä, mutta ainakin meillä on duunissa kunnon häntä heikkejä.

Äänestä
  • Meillä on tämän lisäksi töissä henkilöitä jotka osaavat oikeinkirjoitusta ja jopa yhdyssanoja!

    Äänestä

  • mutta kyllä rividuunarit ovat yleensä muita kuin häntäheikkejä.

    Onhan niitä toki kavereita jotka saavat fyrkkaa (ja muutakin) pelkällä nimellään.

    Äänestä

  • arde kirjoitti:

    Meillä on tämän lisäksi töissä henkilöitä jotka osaavat oikeinkirjoitusta ja jopa yhdyssanoja!

    ei onneksi ole yhtään sinunlaistasi pilkunnussijaa.

    Äänestä

  • Tippa-Inssi kirjoitti:

    mutta kyllä rividuunarit ovat yleensä muita kuin häntäheikkejä.

    Onhan niitä toki kavereita jotka saavat fyrkkaa (ja muutakin) pelkällä nimellään.

    Peli mies saa aina ja tarpeeksi.
    On se sitten johtaja tai rivimies.

    Eikös se lapinlahden linnut laulanut, et se on miehestä kii jos tyttö ei huuda hii?
    Tai ainakin sinne päin.

    Äänestä

  • Kossu kirjoitti:

    ei onneksi ole yhtään sinunlaistasi pilkunnussijaa.

    Ei onneksi ole yhtään niin kovaa jätkää kuin nimimerkki "Kossu". On niin kovanluokan nimemerkkikin jäbällä että pistää polvet tutisemaan.

    Äänestä

  • arde kirjoitti:

    Ei onneksi ole yhtään niin kovaa jätkää kuin nimimerkki "Kossu". On niin kovanluokan nimemerkkikin jäbällä että pistää polvet tutisemaan.

    vitun molopää.. toimitusjohtajamme vihaa tolasia vitun molopäitä..

    Äänestä

Mun kollegoista jokainen miespuolinen on avioliitossa. Tarkoittaa siis sitä, että siippa on nainen (muutoinhan olisivat rekisteröidyssä parisuhteessa). Heidän seksielämäänsä en kuitenkaan ole sen tarkemmin ruvennut kyselemään, joten en tiedä saavatko vai eivätkö saa. Tai puljaavatko mieluummin Linuxin parissa kuin vaimonsa parissa yönsä. Tosin Linux on kyllä monessa suhteessa mukavampi tapa viettää aikaansa kuin siippa :D :D Beachille kaljalle eivät varmaan lähtis...eivät halua santaa housuihinsa enkä muuten halua minäkään. Mutta terdelle kuitenkin lähtevät pyydettäessä, kunhan vaan tuoli on peffan alla ja kalja kylmää :D

Äänestä

Oletko homoseksuaali kun miehiä etsit?

Äänestä

Kullosta perus paskajuntin puheilta..
mut joo.. mä kyllä käyn baareissa ja muissakin töissä kuin it-alalla..
ja mikä vittu sua häiritsee jossain silmälasi päisessä mikrotukihenkilössä? hähäähä..
eiks noi kunnon koodari, järjestelmäasiantuntiat, mikrotuki ole jo siinä iässä et nillä on vaimot ja niiten ei edes kannata mennä baariin.. eiks joo..

Äänestä

mitä faikin hienoo on mennä beatsille kaljalle.. kun alakerrassa on räkälä..

Äänestä

Mieheni on kuvailemasi it-nörtti. Tosin nykyään johtotehtävissä, mutta tekee koodia mielellään vieläkin jos ehtii (myös vapaa-aikanaan).

Häntä eivät kaljabaarit ja ukkoporukat kiinnosta, koska kotona odottaa kaunis vaimo ruoka ja syli lämpimänä.

Enkä voi todellakaan kuvitella että hän lähtisi jollekin "beachille" pussikaljan kanssa... Todella absurdi mielikuva! Mieluummin hän lähtee samanhenkisten tuttavapariskuntien kanssa hyvään ravintolaan illalliselle ja viiniä nauttimaan.

Olemme molemmat alle kolmikymppisiä, lapsettomia. Nautimme elämästä, mihin kuuluu runsaasti matkustelua sekä hyvää ruokaa ja juomaa. Työ on osa elämäämme, eivätkä kaljaporukat näyttele siinä minkäänlaista osaa.

En voi myöskään kuvitella että joku sanoisi miestäni rääpäleeksi, hän on harrastanut punttisalia jo kymmenisen vuotta.

Äänestä
  • täysi "pussy"

    Äänestä

  • tossun alla oleva nössykkä...

    Äänestä

  • siis kirjoitti:

    täysi "pussy"

    Hauska nimitys mutta mikäs siinä, olenpa sitten, ja siitä ylpeä :) Tällaiset miehet kun arvostavat naista oikeasti ja nauttivat joka hetkestä oman kullan kanssa.

    Äänestä

  • joo.. mä olen erään ison yrityksen rekrytoiryhmän projektipäällikkö.
    Mistähän mahtaa kauniita naisia saada? Kuhan vaan kysyn..

    Äänestä

  • projektipäälikkö kirjoitti:

    joo.. mä olen erään ison yrityksen rekrytoiryhmän projektipäällikkö.
    Mistähän mahtaa kauniita naisia saada? Kuhan vaan kysyn..

    www.varmattreffit.net

    Äänestä

  • Miesten mies kirjoitti:

    www.varmattreffit.net

    jospa pyörin omieni kanssa baarissa..

    Äänestä

...rikkikö on sulla sukka vai lähtikö kenties tukka?
Etkö sitä tiedä, etten olutta siedä?
Kokis o mun juoma, muista sitä mulle tuoda.
Sitä voit rauhassa miettiä, olenko naista saanut tökkiä.
Koodata voin sullekin naisen, ihan millaisen.
Mitä mä biitsilläkään teen, ennemmin koppiini meen.
Selkäni siis sulle käännän ja koodia vain väännän.
Sillä kone vain, on mun rakkainpain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jukka kirjoitti:

Olen ollut töissä it-alalla noin 2 vuotta. Osa-aikatyötä eri työantajien palveluksessa toiset 2v. Nähnyt alan, riittävästi.

Mitä helvettiä? Miksi porukka it-alalla on mitä on? Ei jumalauta, ei kunnon miestä löydy, pelkkiä rääpäleitä, joita ei kiinnosta naiset vaan koneet vaan. Surkeita.

Puhun kunnon koodareista, järjestelmäasiantuntijoista, atk-tuesta, yms. Minkä näköistä porukkaa? Haloo?

Beachille kaljalle vai Linuxia tahkoon? Veivatkaa vaan.

Jukka

Työ on vain osa elämää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu