Terve,
10 neliön saunalle pitäisi tehdä pilariperustus. Pohja loivasti nouseva muhkurainen kallio eli pohjalle betonianturat ja päälle pilariharkot. Miten saan ylimmät harkot tarkasti samaan tasoon?
Pilariperustus saunalle
5
4428
Vastaukset 5
- No
vaaituskojeella...
- HarkkoJarkko
Katso että anturamuotit tulevat siten että ovat n. 20cm korkoeroin, plusmiinus muutama sentti. Sitten vala anturat ja paina kuhunkin eka harkko niin että tulevat 20cm korkoeroin. Harkkoa voi painaa anturavaluun sen verran että muutaman sentin korkoerot on helppo tasata.
Tämän jälkeen pilareita onkin sitten helppo nostaa tarpeellisella määrällä täysiä harkkoja. - Helpompi Parempi
tee 12 mm vanerista 300 mm korkea muotti, joka sopii tiiviisti harkon ympärille (Ruuviliitoksilla saat tiiviin). Nurkkaviisteet saat joko sirkkelin terää kallistamalla 45ª tai ostamalla valmista kolmiorimaa. Rimat laitat dyckert-nauloilla muotin sisäpuolelta.
1. Vala betonianturat paikoilleen ilman vaaituksia.
2. Muuraa harkot
3. Vala betonista harkkomuotilla harkkojen päältä oikeaan korkoon.
Miksi näin? Kevytsoraharkko on herkkä lohkeamaan ylänurkastaan. Kun päällimmäisenä on betoni, harkko pysyy ehjänä. - Nääs...
Kannattaa tehdä siten että tekee betoni "kakut" harkkojen alle ja jokainen kakku sen korkuinen että osuu harkko jako yläpäästään kohdilleen. Betoni kakut on ehdottomasti kiinnitettävä kallioon! Kallioon tartunta reikä keskelle pilarin paikkaa ja harja teräs sinne betoni juotoksella. Tartunta reikiä ei kannata yrittää millään Hiltilla vaan kunnon kallio poralla, koska tartunta reiän on oltava rittävästi isompi juotoksen onnistumisen takia. Sama harja teräs toimii pilareissa raudoituksena. Näin pilareista tulee tukevat. Betonin menekki ja työ määrä on väheisempi kuin varsinaisia anturoita tekemällä. Kunnolla kallioon ankkuroidut pilarit on vähintäänkin yhtä tukeva perustus kuin kallion tai täytön päällä oleva ankkuroimaton antura.
- -anonyymi-
- Kevytsoraharkkoja voi myös sahata matalammaksi.
- Ulkoverhouksen alle piiloon jäävien pilarien päitten korkoa voi säätää myös vanerin paloilla.
- Pilarin päähän voi upottaa valuun säädettävän pilarikengän (esim. jos jää näkyviin, eikä vanerin palat käy).
Pilarit pitää myös muistaa vähintään slammata, jotta ne eivät ime kosteutta ja rapaudu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48950Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15838Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497779- 46707
- 42644
- 36586
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530- 44480