Kysyn nyt täältäkin kun toiselta palstalta ei saa vastauksia. Eli kuulin radiosta näistä Nerkoo huvilautoista, onko kenelläkään niistä omakohtaisia kokemuksia?
Olemme miettineet mökillemme jo pitkän aikaa jonkinlaista ponttoonilauttaa mutta itse en oikein mielelläni viitsisi alkaa rakentelemaan.
Tuollainen ainakin olisi meille juuri passelin kokoinen.
Nerkoo huvilautat
4
471
Vastaukset 4
- Tee ite vaan
Tuollaisen rakentaminen on mahdottoman yksinkertaista. Putkiponttoonit rautakaupasta tai suoraan valmistajalta vielä edullisemmin alle ja painekyllästetystä puutavarasta kansi päälle. Onnistuu kyllä keneltä tahansa tee-se-itse mieheltä jos vain on intoa yrittää.
Eihän toi lautta ole ponttoonilaituria kummallisempi loppujen lopuksi. Ja kuljetus mökille osina helpompaa kuin kokonaisen lautan rahtaaminen. - Niin tai näin
Kyllähän se tekeminen tietysti onnistuu mutta sehän on eri asia miltä lopputulos näyttää.. ;) Ja noista putkiponttooneista että nehän taitaa olla se kaikkein kallein osa mitä siihen menee.
- Kyllä kyllä
Naapureillamme tollanen nerkoolautta on. Siihen se tuotiin kokonaisena ja ajaa päryyttävät sähkömoottorilla ympäri järveä. :) Se on aika jännä näky kun tuollaisen menee järvellä.
- Anonyymi00004
Suonenjoki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471023
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha114972Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63758PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49547- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33501- 63473
- 22427
- 13411
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt157375