YIT ja kumppanit

epelipelipeli

Eilen MOT yle1:llä näytti miksi harmaatalous Suomessa kukoistaa kaikki suuretkin firmat sumeilematta käyttää rikollisia firmoja töissään. Paskasakkia kaikki.

8

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bolse

      Eihän tuossa ole mitään uutta. Roistot tekevät kovaa katetta kokoomuksen hyväksynnällä.

    • werwerwer

      Raksapomojen bonukset riippuu urakan loppukatteesta, siksi niin kauan kuin aliurakoivan firman paperit on kunnossa ei välitetä siitä kuinka firma voi teettää viikonloppu- ja ylitöitä samalla kiinteällä hinnalla.

      Asia ratkeaa vasta kun jokaisesta hämärähommasta kiinni jääneestä urakoitsijasta osa vastuusta vieritetään tilaajalle, ts työmaan mestarille/työpäällikölle. Vasta kuin heidän oma rikosrekisterinsä on vaarassa saatetaan asiaan saada edes vähän muutosta.

      • Anjin san

        Aivan oikein. Vastaavan mestarin tehtävä on valvoa työmaata ja ihan varmasti riittää aika valvoa että työehtosopimuksia noudatetaan. Jos urakka on myyty niin halvalla ettei TES:a edes voi noudattaa, siitä pitäisi tuomita mestarille linnaa. Bonuksia jahtaavat mestarit on saatava rikosoikeudelliseen vastuuseen, eikä hyssytellä asioita työtuomioistuimissa vuosikaudet. Myös työehtosopimuksen selkeä rikkominen on petos ja rahan varastamista, siitä kuuluisi jakaa tuomioita niin aliurakoitsijoille kuin heitä suojeleville mestareille. Nykyisin kun työsopimusrikkomukset eivät kuulu rikoslain piiriin vaikka tällaisten petosten volyymi koko maassa on varmasti suurempi kuin esim omaisuusrikosten.


    • Vastaava mesu

      HAHAHAHAH Anjin san!!!Juu eihän työmaan vastaavalla työnjohtajalla paljon muuta tekemistä olekkaan kun seurata TES:a ja aliurakoitsijoiden verojen maksua!! Et taida olla ikinä käynytkään työmaalla!!

      Kyllä siihen hommaan pitäisi saada joku ulkopuolinen taho valvomaan!!!

      • Joku muu

        Aika erikoinen näkemys, kun ottaa huomioon, että hänellä on näpeissään yksittäisten lukuisien työsuoritusten hinta eli palkanmääritys. Marsilaisilleko ajattelit homman ulkoistaa. Sanotaanko, että homman laiminlyönti sujuu kuin luonnostaan.


    • anjin san

      Niin kyllähän minä tiedän ettei mesuilla juuri muuta tekemistä olisi. Ja tiedän senkin että he tuntevat tessin oikeinkin hyvin. Ja senkin vielä tiedän että he kilpailuttavat urakoita niin alas että tietävät ettei tessiä enää voi noudattaa. Tässä tulisikin se rikosoikeudellinen vastuu kun asia on selkeä. Työmaalla olen käynyt, >300 työmaata on takana, et silleen.

      Aiemmin mesuilla oli tapana käydä kauppaa referensseillä. Kun isosta Helsingin kohteesta myytiin vaikkapa muuraustyöt 4000m2, niin se oli iso meriitti aliurakoitsijalle ja mesulla oli aloittelevalta yrittäjältä tilaisuus kiristää hintaa alemmaksi. Näin ne neliöhinnat poljettiin 90-luvun 100e/m2 alle neljäänkymppiin neliö.

      No jos urakoitsija ottaa kohteen tappiolla itselleen, niin eikö se houkuttele yrittäjää kuitenkin palkkahuijaukseen kun yrittäjillä on nykyisin tapana siirtää yrittämisen riskit työntekijöille ja itse kahmia vaan rahat pois. Ja eikö nämä referenssit ole kärsineet karmivan inflaation kun niitä pitkään on jaettu palkkahuijausfirmoille ja niissä se väen vaihtuvuus on niin suurta ettei seuraavassa kohteessa ole juuri ketään edellisen työmaan duunaria? No on, kun eihän johtajat/yrittäjät sitä työtä tee vaan istuvat toimistossa suunnittelemassa uusia palkkahuijauksen muotoja. No onko se hyvä ammattitaito/referenssi? Niin kyllähän siihen tulisikin saada ulkopuolinen taho valvomaan, rakennusliitosta siihen ei ole, kuka se sitten olisi?

    • pollik

      Mutta kun kukaan päättäjä ei halua sinne mitään ulkopuolisia tarkkailijoita. Ajatelkaa nyt jos harmaata taloutta alettaisiin kitkeä pois, jäisi monelta poliitikolta bonukset saamatta.

    • Hasse Liren

      Nyt 15 virolaista korvaa 4 suomalaista
      Suomalaiset tekivät 8 tunnin päivää, virolaiset 12.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      138
      3383
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      77
      2151
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1835
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1771
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      27
      1714
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1375
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1259
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      54
      1176
    9. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1055
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      33
      1017
    Aihe