Paljonko annatte lapselle

lapsille rahaa

koulupäättäjäisrahaa? Laitoin just tekstiviestin lasten isälle, että hänen kuuluu kanssa anta lapsille lomarahaa ja koulupäättäjäisrahaa, ja vaaterahaa uusiin kesävaatteisiin, sekä menorahaa. Suunnittelein et jo isä antais 500 per nokka, ja minä 200 per nokka, niin menis tasoihin. Lapset kuitenkin asuu ja syö mun luona.

Ei olis paha summa. Mies kuitenkin saa lomarahaa, ja lomaltapaluurahan ja palkan! Hyvin voi antaa. Ei mene siten turhuuksiin hänellä. Lapset tarvii, koska ei päässeet töihin kesäksi. On mopoa, on autokoulua, on pieniä vaatteita ym menoeriä. Eihän nuo summat riitä, mutta ainahan voi pyytää lisää. Kuka kieltäytyy omien lasten auttamisen?

5

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikkoraha riittää

      Keksi parempi provo..

    • iskä ja äiskä lellii

      Me annamme satasen per lapsi kunnon ateria vielä viimesenä päivänä.

    • ()()()()()()

      Eipä heidän töihin kannatakaan mennä, kun vaihtoehtona on ilmainen raha vanhemmilta. Näin kasvatetaan yhteiskunnan elättejä.

      Tosin saavathan meidänkin lapsemme kesälomarahaa. Viisi euroa jokaisesta todistuksen kympistä ja kaksi ja puoli euroa jokaisesta ysistä. Eli jonkinnäköinen palkkio hyvin tehdystä koulutyöstä.

    • .........

      Enpä ole koskaan saanut mitään lomarahaa tai koulunpäättäjäisrahaa, eikä rehellisesti sanoen ole koskaan käynyt mielessäkään, että pitäisi sellaista saada tai antaa. Korkeintaan pari kymppiä (markoissa) hyvästä todistuksesta.

      Tällaiset provot kuuluvat muuten eropalstoille. Vai onko siellä jo kyllästytty tällaisiin katkerien äitien tilityksiin?

    • jesstas

      Mitä ihmeen lomarahaa? Eiköhän tuo kesätyötön muksu mene kunhan herää joskus iltapäivällä täydelle jääkaapille ja istu ruokapöydän vieressä valmiina sapuskaa odottamassa, kun vanhemmat kotiutuvat töistä.

      Tai noin se ainakin haluaisi;-).

      Turha tänne on viissatasista ja niiden vaatimisista kirjoitella. Tai miksei kirjoittais saman tien, että "tonni per nokka tai se ei kakaroitaan kesällä näe!" Sillä saisi varmaan jonkun provosoitua haukkumaan ahneita yh-äitejä.

      Että hyvää kesää vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10506
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4070
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe