KESKUSTELKAA OIKEISTA ASIOISTA

Miksi täällä puhutaan yhdentekeviä asioita, miksi ei puhuta oikeista asioista? Esimerkiksi:

- Punavuoren kaksoismurha 1991, kuka toteutti ja kuka antoi käskyn?
- Jack Morren teloitus 1996, kuka siihen antoi käskyn? Sama kuin edelliseen?
- Kuka teurasti kolmihenkisen perheen sänkyynsä Kirkkonummella 1990?
- Miten syvästi järjestäytyneet rikollisryhmät, suuret rakennusliikkeet ja johtavat poliitikot kytkeytyvät toisiinsa?
- Minne päätyi Nippu Lindholmin satojen miljoonien markkojen omaisuus hänen kuolemansa jälkeen?

Keksikää lisää aiheita...
22355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Siksi ettei tämä ole mikään rikospalsta vaan Minfon paskaviemäri. Lopetin Minfossa joten on pakko narista täällä.

Äänestä

Jotta noista aiheista voisi keskustelua syntyä, se edellyttäisi, että keskustelijoilla on jostain jotain tietoa, mutta eihän heillä ole mistään mitään tietoa, kunhan jauhavat samaa paskaa auereista ja valjakkaloista päivästä, viikosta, kuukaudesta, vuodesta toiseen.

Ne on eri ihmiset, jotka asioista on perillä, ei ne avohoitopotilaiden keskustelufoorumeilla pyöri.

Äänestä
  • pakko sanoo että tiedän ainakin yhden henkilön, joka tietää tosi paljon jopa jostain mainitsemastasi ja paljonkin näyttää täällä aikaansa kuluttavan...

    Äänestä

Miten niin "sama kuin edelliseen"?

Äänestä
  • Siis että oliko kenties sama toimeksiantaja kaikilla kolmella murhalla. Joko aukesi vai tarvitseko lisää apua?

    Äänestä

  • -Erkkilä- kirjoitti:

    Siis että oliko kenties sama toimeksiantaja kaikilla kolmella murhalla. Joko aukesi vai tarvitseko lisää apua?

    Onko jotain syytä epäillä, että toimeksiantaja olisi ollut sama?

    Äänestä

  • N. g. kirjoitti:

    Onko jotain syytä epäillä, että toimeksiantaja olisi ollut sama?

    Mietipä sitä

    Äänestä

  • -Erkkilä- kirjoitti:

    Mietipä sitä

    Tämäkö nyt sitten on sitä oikeaa keskustelua asioista?

    Äänestä

  • Niinpä niin. kirjoitti:

    Tämäkö nyt sitten on sitä oikeaa keskustelua asioista?

    Tämä on vain osoitus siitä, ettei täällä keskustella oikeista asioista. Eipä tietenkään, kun ei kenelläkään ole mitään oikeaa tietoa. Auerista ja Fouganthinesta suun soittaminen ei paljoa vaadi.

    Äänestä

  • -Erkkilä- kirjoitti:

    Tämä on vain osoitus siitä, ettei täällä keskustella oikeista asioista. Eipä tietenkään, kun ei kenelläkään ole mitään oikeaa tietoa. Auerista ja Fouganthinesta suun soittaminen ei paljoa vaadi.

    No ei vaadi Erkkilän mulkku paljon taitoa tuo sinunkaan ininäsi.- Pidä turpasi kiinni jos et ihmeempään pysty.

    Äänestä

  • Hessu 52 kirjoitti:

    No ei vaadi Erkkilän mulkku paljon taitoa tuo sinunkaan ininäsi.- Pidä turpasi kiinni jos et ihmeempään pysty.

    Olen hessu 52,laitoin taskuuni piiskaks. itseäni sillä hakkasin kun perseeseeni luukkuhousuista raakoja perunoita laittelin.
    Muistin myös viillellä kyrvän nuppiani kuumennetulla ja tylsällä partakoneen terällä.
    Olenhan hessu ja taskussa nessu,aina itken kun näen koirankakkaa mitä en voikkaan heti syödä vaan noukin sen talteen ja paistan sen kovaksi myöhemmin.
    Sitten kun se jäädytetyn pökäleen kostuttaa vedellä ja tunkee omaan pers silmään ja paskantaa lautaselle kun se on omassa perseessä ensin lämmennyt tarpeeksi,sitten maistuu vasta hyvältä,nami!

    Äänestä

  • -Erkkilä- kirjoitti:

    Mietipä sitä

    Molemmissa tapauksissa ruumiit oli jätetty autoon. Kertooko tämä jotain toimeksiantajan mielen maisemasta.

    Äänestä

Voisiko Kirkkonummen kolmoissurman tekijä olla sama joka tappoi Oulun Tuirassa vanhan pariskunnan vuonna 1999 (?)?

Erittäin harvinaista, että surmaaja tunkeutuu jonkun kotiin ja surmaa sinne.

Harmi ettei poliisi kerro Tuiran tapauksesta mitään.

Näyttää siltä, että Kirkkonummen tapauksessa motiivi olisi ollut taloudellinen; velkoja tai jotain hämärähommia. Tuiran tapauksessa taas mitään sellaista ei tainnut olla.

Äänestä
  • Aika kaukaa haettua. Tutkijoita kannattaisi kierrättää tarpeeksi ja antaa heille todella aikaa perehtyä tapaukseen. Ulvilan murha osoitti, että kokenutkin poliisi voi tulkita tilannetta todella pahasti pieleen. Lähes aina tekijä tulee lähipiiristä.

    Äänestä

Kirkkonummen kolmoissurman tekijä on perhepiiristä. Surmatun miehen poika.

Äänestä
  • Sehän se luonnollisin selitys on kun kerran murtojälkiä ei ole. Ja sehän siinä ihmetyttääkin. Miksei yrittänyt lavastaa murroksi? Ja miksi vei sen muistikirjan?

    Oliko niin humalassa tai aineissa ettei edes tajunnut mitään?

    Epäilen, että sekä Tuiran että Kirkkonummen tapauksen taustalla on vähän samanlainen kuvio kuin siinä Truman Capoten kirjassa, mikä sen nimi nyt oli...?

    Eli että joku rikollinen, täysin ihmishengistä piittaamaton tyyppi saa kuulla, että jollain on kotona paljon rahaa. Kirkkonummen tapauksessa näin olikin mutta Tuiran tapauksessa kyseessä oli luultavasti väärää tietoa.

    Kirkkonummen tapauksessa voi olla, että poika on kertoillut kapakoissa miten hänen isänsä pitää aina kotona paljon rahaa ja sitten vielä humalassa lavertelee missä avainta säilytetään. Ja joku käytti tilaisuuden hyväkseen.

    Äänestä

Lindholmin rahojen sanotaan menneen jo hänen eläessään näkövammaisten liitolle, joka antoi hänen käyttää omaisuutta haluamallaan tavalla. Näin viranomaiset eivät päässeet käsiksi rahoihin.

Äänestä

En tiedä näistä mitään. Olen silti vanha kommarihomo. Säälikää minua. On kylymä.

Äänestä

Autoonsa jätettyjä tapettuja on toki suomessa muitakin joten kyseessä lienee opittu malintaminen eli matkiminen yhdistävä tekijä saattaisi näin ollen olla jokin tietty porukka joka keskenään tekemisissä mutta nyt jo aikaa kulunut liiaksikin ehkä tai ehkei sentään...

Äänestä
  • Miksi ruumis jätetään autoon? Siksi, että sen halutaan löytyvän ennemmin tai myöhemmin (jostain syystä), mutta sitä ei haluta kuitenkaan jättää näkyville. Ja siksi, että murhan tekopaikka ei paljastuisi. Ehkä siksi, että joku on nähnyt jonkun leffan jossa ruumis jätetään autoon, ja ajatellut että tehdään mekin samoin. Ehkä siksi, että jollakin on hämäristä psykologisista syistä johtuva tarve jättää ruumis autoon.

    Äänestä

Onhan se helppoakin jättää uhrit niille sijoilleen kuin jos lähtis niitä kuljetteleen ja etsiin piilopaikkoja.

Ylipäätäänhän noissa henki ja omaisuus rikoksissakaan ei ole löydettävissä minkään moista järjellistä syytä ja motiivikin joko pikku summa rahaa tai sitten kasvojen menettämisen pelko josta nyt ekan tulee tuore juttu mieleen kun nainen halus huomiota ilmoittelin jostakin pommista tms. kun hänet oli jätetty..

Naiset ja etenkin nais maiset miehekkeet ovat juuri näitä tunne rikollisia.. tätä seikaa ei profiloinnissa osata ottaa huomioon.. itsekin varmuudella tiedän näitä ( tunne rikollisia) olen siiviileissä mutta myöskin viranomaisissa joissa jälkimäisten onnistuu lähes aina peitellä jälkensä.

Poliisikin kun toimii aina tunne tasollaan ja tunne tasoaan ohjaa komisaario omalla mutullaan( tunnetilallaan) ja silloin mentiin metsään että heilahtaa.( vrt.Joutsenlahti/ulvila jossa joutenlahti alkoi lavastella syytöntä elinkautiseen) alaistensahan pitää nuoleskella komisaarion näkemyksiä jos meinaa paikkansa pitää. ja yks tärkein syy epäonnistumisiin on osallisuus asiaan jollakin tavoin ja tätäkään ei haluta huomoida..

Eli jos ihan rehdiltä pohjalta kuulustelisi ja antas ihmisten kertoa asiasta ja nauhalle, niin moni väärä tuomiokin jäisi antamatta. mutta se rehellisyys niin poliisissa kuin syyttäjissä on kuin neulan etsimistä heinä suovasta.

Tuo mutu uskonto tunnetila oppiii, on niin vahva, ettei sitä sovi arvioida saati arvostella ja juurkin sen vuoksi kun sen tiedetään olevan hölynpölyä.

Sama kuin joulupukkikin on hölyn pölyä silti siihen uskotaan ja sillä tehdään bisnestä.

Komisaarioiten paskan suoltamiselal ei loppua näy eikä järjen häivää. ei se komisaarion olkain paita tee kenestäkään fiksua saati älykästä. vai oliko hitler fiksu? no omassa lajissa toki älykäskin. mutta mutta..jaa...a..

Äänestä

Täällä puhutaan vaan Anneli Auerista. Keksikää uusia puheenaineita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Erkkilä- kirjoitti:

Miksi täällä puhutaan yhdentekeviä asioita, miksi ei puhuta oikeista asioista? Esimerkiksi:

- Punavuoren kaksoismurha 1991, kuka toteutti ja kuka antoi käskyn?
- Jack Morren teloitus 1996, kuka siihen antoi käskyn? Sama kuin edelliseen?
- Kuka teurasti kolmihenkisen perheen sänkyynsä Kirkkonummella 1990?
- Miten syvästi järjestäytyneet rikollisryhmät, suuret rakennusliikkeet ja johtavat poliitikot kytkeytyvät toisiinsa?
- Minne päätyi Nippu Lindholmin satojen miljoonien markkojen omaisuus hänen kuolemansa jälkeen?

Keksikää lisää aiheita...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu