Münchenistä Kotkanpesään

Mitähän sitä teksisi

Kumminkohan kannattaa tehdä, mennä julkisilla vai Viatorin järjestämällä päiväretkellä? Me ollaan aina tehty omatoimisesti päiväreissuja, mutta nyt tuntuu ehkä siltä että matka Münchenistä Kotkanpesään julkisilla saattaa olla raskas ja aikaa vievä?

Viatorilla on se hyvä puoli että pääsee suoraan perille, mutta reissu maksaa 47 € per naama ja tuonon lisäksi tulee vielä liput itse nähtävyyteen sekä muut menot mitä nyt päivän aikana tulee vastaan.

6

3989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitähän sitä teksisi

      Asia ratkaistu. Varattiin hotelli muutamaksi yöksi lähistöltä niin tulee nähtyä vähän enemmänkin Saksan alppeja ja saadaan viettää rauhassa aikaa Berchtesgadenissa, se kun kuulemma on kaunis paikka.

      • Marja Vaan.

        Jokos kävitte kotkanpesällä?.... Olemme isännän kanssa myös suunnitelleet että sinne mennään jollain reissulla ja kokemukset kiinnostaa kovasti! Millä menitte? Missä hotellissa asuitte? ym. vinkkejä.
        Ollaan koluttu noita keskitysleirejä kuten Auschwitch-Birkenau, Sachsenhausen ja Stutthof. Syyskuussa mennään munchenin reissulla Dachauhun.


    • Baijeriin ihastunut

      Tiedoksi kaikille Saksaan ja esim. Baijeriin matkustaville, että liikkuminen on siellä junalla tosi edullista. En ymmärrä mikei kukaan tarjoa sitä vaan itse pitää ymmärtää pyytää Bayern-tickettiä. Sillä pääsee matkustamaan esim. 5 henkilöä 29 €:lla koko päivän niin paljon kuin haluaa (Münchenin metro bussit ja paikallisjunat), ei tosin koske Intercity tai muita noipeita junia, mutta paikallisjunat ovat myös hyviä. Myös 2 hengelle on oma vastaava lippu, mutta sitä emme ole koskaan käyttäneet. Myös muissa osavaltioissa on omat vastaavat liput, niistä ei kokemusta.

      Berchtesgadeniin pääsee myös junalla.

    • 19+11

      Voi olla, että aloittaja on jo reissunsa reissannut, mutta kirjoittelenpa nyt muitakin kiinnostuneita varten.

      Kannattaa käyttää edellä mainittua Bayern ticketiä: sen saa ostettua heti Münchenin lentokentällä automaatista ja sen jälkeen tarvitsee vain näyttää lippua konduktöörille jos sattuu junassa tulemaan. Todella kätevää.

      Regional bahnilla matka Münchenistä Freilassiingiin (kaupunki Saksan puolella hiukan ennen Salzburgia) kestää hieman alle 2 h ja Freilassingista Berchtesgadeniin junalla n. 40 minuuttia. Münchenistä lähtee junia noin kerran tunnissa ja Freilassingin vaihto on ajoitettu niin, että odotusaikaa ei jää turhan paljon muttei kuitenkaan tule hirveää kiirettä.

      Vietettiin tänä kesänä ikimuistoinen lomareissu aviomiehen kanssa Berchtesgadenissa. Kotkanpesän lisäksi kannattaa tutustua itse Berchtesgadeniin ja ehdottomasti Königssee-järveen, myös suolakaivos lähellä keskustaa oli mukava. Alue on mielettömän kaunis, ja jos on vähänkään luontoihminen niin kannattaa varata aikaa ihan vaan patikointiin. Me olimme nyt viikon patikkalomalla ja aiomme ehdottomasti vielä palata samoihin maisemiin.

      Aikaisemmalta reissulta vielä mainittakoon, että myös Salzburg on visiitin arvoinen: kaupunki on todella kaunis ja Hohensalzburg-linnoitus kannattaa tsekata. Jos ei tykkää käyttää julkisia, niin voi harkita myös auton vuokrausta. Ainakin Baijerissa oli helppo ajaa ja muut autoilijat olivat paljon kohteliaampia kuin Suomessa...

    • maija matkailija

      Miten laajalle alueelle Münchenin paikallisjunat kulkevat? Mietin tuota Bayern tickettiä. Voiko sitä hyödyntää jopa Itävallan puolelle Salzburgiin asti? Meillä olisi suunnitelmissa tehdä joulukuun Münchenin matkalla päiväretki Salzburgiin, mutta db:n nettisivuja tutkimalla, sopivin matkustusmuoto ei oikein helpolla selvinnyt.

    • 13+19

      Salzburg kuuluu lipun piiriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      118
      3868
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3341
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      33
      2647
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      203
      2587
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      27
      2499
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      44
      1855
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1501
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1442
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1435
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      72
      1182
    Aihe