Haluisn mennä istumaaniltaa Roopen Krouviin. Ja nimenomaan Kaukaalle. Kesäine launatai, alkuillasta vois poiketa Tori-Pirtin kautta.
Laittakaa jumalauta Roope taas kuntoon, herättäkää henkiin, Roopen Krouvi!
ROOPEN KROUVI
38
1688
Vastaukset
- Duunari v. 70
Roope takas!!! Hyvä ajatus!
- Opettaja.
Voisit mennä ennemminkin takaisin kouluun (apukouluun) ja opetella kirjoittamaan oikein. Haaveile sitten vasta krouviin menosta.
- Rehtori johtaja
Mee sie pikkumainen nutturapää itse apukouluun. Kaikenlaisia ne opettajiksi hyväksyykin. Näkeehän sen nykynuorisostakin.
- KERTOKAAAAS
MITÄS MUITA VANHOJA RAVINTOLOITA MUISTATTE??
- Tarviin ROOPEN
...haluun sinne!
- Siitävaa
Sinnehä miekii haluun ja halut on kovat!
- ROOPE TAKAS
HYVÄ OLIS KU JOKU LAITTAS ROOPEN TAAS
- pien silloin
mie hain isää sieltä pois kotiin usein joskus seittemänkymmentäluvulla.
- kuin myös
No mie muistan kans kun mie lähdin kans isää hakeen kotia, ei kyllä tainnu
onnistua.
Sit vähän vanhempana istuin joitain iltoja yhden naisen kans siellä ei
pudonnu omena kauas puusta !
Joku täällä muistelee et se oli puutalo mie taas muistan että se oli valkoiseksi
rapattu tiilitalo, ja sisällä oli kuparinen kompassi, mites muut muistaa vai
olenkohan ihan väärässä ?? - Puutalo
kuin myös kirjoitti:
No mie muistan kans kun mie lähdin kans isää hakeen kotia, ei kyllä tainnu
onnistua.
Sit vähän vanhempana istuin joitain iltoja yhden naisen kans siellä ei
pudonnu omena kauas puusta !
Joku täällä muistelee et se oli puutalo mie taas muistan että se oli valkoiseksi
rapattu tiilitalo, ja sisällä oli kuparinen kompassi, mites muut muistaa vai
olenkohan ihan väärässä ??ja portaat yläkertaan?
- Kuin myös
Puutalo kirjoitti:
ja portaat yläkertaan?
Joo yläkerrassahan se oli ,olisko siinä alakerrassa sijainnut osuusliikkeen
myymälä ja sit loppuvuosina ollut jossain varastokäytössä ???
Taitaa jo olla mullan alla ne ketkä siintä oikein muistaisivat !
Mut jos joku muistaa olisi ihan kiva lukea juttuja siintä. - Ponte
Kuin myös kirjoitti:
Joo yläkerrassahan se oli ,olisko siinä alakerrassa sijainnut osuusliikkeen
myymälä ja sit loppuvuosina ollut jossain varastokäytössä ???
Taitaa jo olla mullan alla ne ketkä siintä oikein muistaisivat !
Mut jos joku muistaa olisi ihan kiva lukea juttuja siintä.Ei me olla vielä missään mullan alla, eikä vielä oo kiirekään. Mutta hyvin on muistissa Roopen Krouvi.
- liq.
mikä vitun roopen krouvi?????
- Robertti
Lengendaarinen....
- Jaas
Missäs kohtaa Roopen Krouvi sijaitsi?
- paprumies
Roopen krouvi sijaitsi Pekkasenkadun alkupäässä.
- Wanha mies
Siinä kohtaa, jossa on nyt ne Kaukaankatu 17:n kerrostalot. Siinä oli ennen puurakenteinen, kaksikerroksinen talo, jossa Roopen Krouvi sijaitsi. Ihan hyvä ja mukava paikka oli. Tuli muutaman kerran käytyä siellä.
Mutta enää tässä kaupungissa ei ole mitään sellaista nostalgiasta paikkaa niinkuin ennen. Ainoastaan noita eekoon juottoloita, joissa ei oloaan tunne kotoiseksi.- Oi niitä aikoja
Kolme sukupolvea roopen krouvissa.RR oli E- liikkeen ensimmäinen ravintola Lpr:ssa.Se aloitti toimintansa joskus 20 luvulla.Minun isoisä ja isä ja mummo kävivät siellä syömässä joskus 30 luvulla.Tuli siellä istuttua itsekin useita kertoja Reuna Baarin sulkemisen jälkeen.Ensimmäistä kertaa olin siellä vuonna - 75. RR:n viimeisistä hetkistä en päässyt nauttimaan, koska työskentelin NL:saa. Olin v 89 Hakan työmaalla rakentamassa RR:n paikalle nousevaa kerrostaloa. RR:saa oli sama kalusto alku ajoista loppuun asti ja se myytiin asiakkaille. Alan olla jo sen verran vanha, että ei voi kuin haikeudella muistella miten hienoja aikoja silloin tuli elettyä.
- Pelle Peloton IV
Vittumaisin paikka on Birra. Sellane sisäsiittonen, saatanan ylimielisen olonen tarjoilijakin siellä.,Ei kaikki mut jokainen joka tään lukee tietä ketä tarkoitan.
Muutenkin jotenkin ..ontto paikka.- ei birraaan
Joo...tiiedän kyllä.. aivan sama fiilis
- pien silloin
no mienen ainakaan tiedä. Jos puhuttaisiin edelleen entisistä, niin Antista olisin varmasti tiennyt. Birrassa olen joskus ovella pyörähtänyt, Antin alakerrassa vierähti jokunen hetki. Isompien mukana sisälle, ja ne kierrätti omia lonkerolasejaan miun greippilimpparin kanssa. Yleensä miulle riitti lonkeroa, toiset hörppi limpparia vuorollaan. Siitä on jo hitin kauan.
- Antinlapset
Jepulis jees. Antin alakerta oli kyl ihan legendaarinen paikka. Monet helvetin hauskat illat tuli tuolla vietettyä. Olinpa tuolla viimeisenä aukioloiltanakin. Oli muuten aikas hyvä meininki ja tanakka humala :) Harmi kun tollasia kunnon juottoloita ei enää ole. Kaikki nämä nykyiset on sellasia pimpelipompeli pikkurillit pystyyn paikkoja.
- diedoo on...
Roopen krouvi oli pinnaltaan rapattu...sementtiä se oli, ilm. ei edes puurunko???
- kaljoilla käynyt
oli puurakenteinen kaksikerroksinen rakennus jonka alakerrassa oli onnin
kauppa ja roope oli toisessa kerroksessa - Oi niitä aikoja
Oikeassa olet. Rapattu, mutta tiilinen.
- Aaaaapo kukkoneneä
Jos e laitettas takas, se pitäs olla samanäkönen. neliskanttinen, puutalo. Ei mitään saatanan pizzoja tai Meksiko ruokaa, sinne. Aito työläis meno päälle!
- Kuin myös
Hei tuli mieleen et mehän voitais kokoontua jossain baarissa, joku rupeis
puuhamieheks ja varais muutaman pöydän jostain paarista ,vaikka
nimellä Roopen krouvin ystävät ja kokoonnuttas ,juomaan olutta ja muistelemaan
"vanhoja hyviä aikoja" niihin pöytiin ,olisko täs mitään itua .
Tässähän voisi olla ideaa vaikka jollekin baarin pitäjälle, vai innostuinkohan
taas liikaa ?
Mitäs olis muut mieltä ?? - Noh-noh
Kuin myös kirjoitti:
Hei tuli mieleen et mehän voitais kokoontua jossain baarissa, joku rupeis
puuhamieheks ja varais muutaman pöydän jostain paarista ,vaikka
nimellä Roopen krouvin ystävät ja kokoonnuttas ,juomaan olutta ja muistelemaan
"vanhoja hyviä aikoja" niihin pöytiin ,olisko täs mitään itua .
Tässähän voisi olla ideaa vaikka jollekin baarin pitäjälle, vai innostuinkohan
taas liikaa ?
Mitäs olis muut mieltä ??Lopettakaa Rppen krouvi-romantisointi ja lipittäkää vaan kaljaanne siellä Kisa-krouvissa vai mikä saatanan räkälä se on.
Älkää ainakaan tulko meidän sivistyneitten mestoille Kippariin. Lamppuun ym arvostettuihin paikkoihin. - Noh-noh
Noh-noh kirjoitti:
Lopettakaa Rppen krouvi-romantisointi ja lipittäkää vaan kaljaanne siellä Kisa-krouvissa vai mikä saatanan räkälä se on.
Älkää ainakaan tulko meidän sivistyneitten mestoille Kippariin. Lamppuun ym arvostettuihin paikkoihin.Saatana kun suutuspäissäni kirjoitin väärin. Siis Roopen krouvi-romantisointi, perkele!
- Räkänen
Noh-noh kirjoitti:
Lopettakaa Rppen krouvi-romantisointi ja lipittäkää vaan kaljaanne siellä Kisa-krouvissa vai mikä saatanan räkälä se on.
Älkää ainakaan tulko meidän sivistyneitten mestoille Kippariin. Lamppuun ym arvostettuihin paikkoihin.Noh nyt se selvis mullekin missä kaupungin kerma ja älymystö istuskelee !
Istukee rauhas vaa,ei meil ole niin fiksuihin älymystö paikkoihin mitään
hinkuakaan !!
- usein norkoillut
se oli rapattu sementti talo ja sillä selvä!!!!
- sika o.
No it sellane takas.. mut ei mikää lIndforssin sunnitelema
- ;)))))
Roopen naistenvessassa oli ainankin vanhanaikainen vesiklosetti. Siis ylhäältä ketjusta vetästiin. Se oli hieno. Ja levarissa soi Harri Marstion mustalaisviulu....
- ahtaajakin
Vetäsin miekii kerra Roopen vessassa.
- Roopertti
Tulkaa kattoo facebookiin "entiset citynseisojat"-ryhmän sivulta kuvaa Roopen Krouvista.
- Rosvo-Rooope
joooo!!
- Nuor.muistoja.Roopesta
Minä vuonna Roopen Krouvi lopetti toiminnan?
- ooope
Hyvä paikka tarjoilijoilta sai muutakin kuin kaljaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574151Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643391Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541768Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251625Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961406Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131907Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769