Koska valintakoekutsut tulee jos sinne on päässyt? Alkaa pikkuhiljaa huolestuttaa kun toukokuu lähenee puoltaväliä. Itse hain sairaanhoitajaksi ykkösenä tamkkiin. Onko joillekkin jo tullut kutsut :o
valintakoekutsut?
apuvvaapku
773420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Ei ne kutsut välttämättä tule kuin joskus reilua viikkoa tai silleen ennen, että ei vielä kannata huolestua.
Hei, Mulle tuli jo ainakin eilen kutsu tamkin sh kokeisiin.
Sam koulu, mutta eri linja. Mulle ainakin tuli jo Tamkista kutsu tänään.
OAMK luonnonvara-alan valintakoekutsu saapui tänään postissa. no hmm.
Olen samassa tilanteessa eli hain tamkiin sairaanhoitajaksi ykkösenä. Ei ole vielä kutsua tullut. Toivottavasti tulisi =(
Se on Piramk nykyään se hoitsu puoli
Siis Piramk on nykyään Tamk. Tamk ja Piramk yhdistyivät jos et tiennyt. (Paljon olet oleskellut koulussa jos on mennyt tieto ohi :D)
onko kellekkään vielä tullut metropoliasta mitään?
Turun AMK:n muotoilun valintakoekutsu tuli tänään.
Yleisen käytännön mukaan ainakin sosiaali- ja terveysalan valintakoekutsut tulevat vasta noin viikkoa ennen koetta niin kuin 16 11:kin sanoi. Yo tuloksetkinhan tulevat vasta n. 20. pv toukokuuta, joten pisteet saattavat muuttua. Muutenhan joku esimerkiksi voisi saada kutsun vaikka lopulta hänen lähtöpisteensä laskisivat niin, että ne eivät riittäisikään. Minullakin on tilanne, jossa yksi aine aika varmasti nousee jolloin myös lähtöpisteenikin nousevat. Älkää siis panikoiko vielä jos kutsua ei ole tullut :)
Lamk tuli tänään.
Hain Hamkista eilen. Tietääkö joku koska Metropolia lähettää kutsut tai onko joku jo saanut?
Tänne tuli Laureasta liiketalouden puolelta, mutta hain samaan kouluun myös turvallisuusalalle, sieltä ei ole vielä tullut. Onkohan mahdollista että se tulee myöhemmin vai meinaakohan tämä sitä etten tullut valituksi?
Onko Humakista tullut jo valintakoekutsuja?
sama täällä,
odottelen kuumeisesti kuopiosta bioanalyytikon linjalle
kutsua... :( hemmetti
Bioanalyytikkojen kutsut lähetetään vasta 27.5.. Jos on kova kiinnostus päästä kyseiselle linjalle, niin miksi et tutustu kunnolla savonian nettisivuille? Siellä lukee tosi selvästi, että milloin kutsut lähetetään..
Metropolian liiketaloudesta tuli kutsu eilen.
Kenelläkään tietoa koska Turun AMK:n taideakatemian linjoille kutsut tulevat? mainonnan suunnittelu, mediatuotanto jne? Vai ovatko tulleet jo?
Jos ei tule valituksi kokeeseen ilmoitetaanko siitä? Vai pitääkö tässä jännätä vaan tuleeko kutsua ollenkaan :(
kenelläkään tietoa kyamk valintakoe kutsuista, koskien sosionomi linjaa ?
Onko kenellekkään tullut valintakoekutsua Oulun Ammattikorkean terveydenhoitoon? Mulle ei ole vieläkään tullut ja huolettaa, jos en oo päässytkään kokeisiin..
hain kanssa 1 tamk sairaanhoitajaksi, mut kutsua ei ole vielä tullut elikkäs ei varmaan tulekkaan :/
Tamkiin kans hakenut mutta ei tullut tänään kutsua. Toivotaan että huomenna tulee molemmille ;)
tuliskin, olis hienoa :)
hain kanssa tamkkiin sairaanhoitajaksi ekana vaihtoehtona eikä kutsua vielä näkynyt..
Vielä muistutuksena... Suurimmasta osasta kouluja, sos. ja terveydenh. alojen pääsykokeisiin lähetetään kutsu vasta 27.5. Näin ainakin Turussa, kun lähetin hakutoimistoon kyselyn asiasta.
Kiitos sulle tiedosta :))))
Krää, joutuuko tässä viikonlopun yli odottelemaan :/ Tuskaa :P
Vois tulla jo se kutsu sieltä! Kauhea stressi, kun ei tiedä tuleeko kutsua =S Tamkii hain ykkösenä sairaanhoitajaksi. Toivottavasti pian kolahtaisi postilaatikkoon.
Tamkissahan alkaa valintakokeetkin jo 31.5. alkaen... Menee aika viimetippaan kutsut jos on tullakseen..
Onko kellekkää tullu HUMAKista mitää vielä? ite hain viittomakielen puolelle
Täälläkin on yksi TAMK:n sairaanhoitaja linjalle hakenut. Eikä kutsua näy. Ykkösvaihtoehto vielä. Tutkin TAMK:n sivuja siellä oli kahta tietoa pääsykoekutsuista: yhdessä kohtaa luki että pääsykoekutsut tulee viikkoa ennen pääsykoetta ja toisessa kohtaa että terveysalalle tulee muutamia päiviä ennen ensimmäisiä kokeita kutsut :O Että ota tässä nyt selvää.
Sain n. pari viikkoa sitten SAMKista kutsun pääsykokeisiin matkailualalle ja tänään postista tipahti TAMKin vastaava pääsykoekutsu o.O Sinänsä hassua, sillä netissä luki että SAMKissa suoritettava pääsykoe käy sellaisenaan myös TAMKissa. Onko niillä nyt sittenkin erilaiset kokeet? Pitääkö mun oikeasti raahautua Tampereelle 6. päivä ja sitten heti Poriin seuraavana päivänä? TAMK oli mulla vasta kolmantena toiveena, että sinänsä aika turhaa mennä Tampereelle, sillä jos en pääse SAMKiin niin tuskin pääsen TAMKiinkaan :D Sehän on paljon suositumpi koulu.
Eihän Samkissa edes ole matkailualaa.
http://samk.fi/hakijat/amk-tutkinnot_nuoret/matkailu
Laureasta ei ole tullut vieläkään mitään :(
Kutsu kolahti tänään Oamkin sosiaali- ja terveysalan yksikköön. Jee!!
Luulen, että kutsu tulee vain muutamia päiviä ennen valintakoetta. Huomenna tai maanantaina olisi jo pakko kolahtaa postilaatikkoon! En jaksa enää ootella... =(
Metropolian sosiaali- ja terveysala lähetti kutsun sähköpostitse tänään. Sanoivat, että paperiversio tulee lähipäivinä.
Paljonko sulla oli lähtöpisteitä?
plaplaplaa millä pisteillä pääsit kokeeseen? Iteki oottelen tässä metropoliasta kutsuu, sosiaalialalle oon hakenu mutta ei oo viel mitää kuulunu. Menetän kohta toivon:D Voiskohan se tulla viel huomen tai maanantaina
En taida olla ainut joka jännää noita tamkin sairaanhoitaja-linjan kutsuja :D ei oo siis tännekään tullut ja hain 1.vaihtoehtona tosiaan tamkiin. Tietääkö kukaan että tuleeko sieltä postitse kirje vaikka ei pääsisikään? alkaa tää odottaminen jo vähä stressaan :s
edelleen odotellaan, eipä näkynyt tamk kutsua tänäänkään :/ pah.
Hain Oamkiin opiskelemaan optometriaa, eipä ole kutsua näkyny.... jospa sitten huomenna :/ en ole kyllä sitä portfoliotakaan tehny, mutta kai sen tässä ehtii vielä jahka kokeisiin edes pääsee
Tänään tuli itselleni kutsu Tamkiin sairaanhoitaja linjalle.. Pääsykokeet on 31.5
Minulle tuli kutsu eilen mutta kutsu tuli 3, vaihtoehtooni, vaikka kutsussa sanottiin, että kokeen tulokset otetaan huomioon myös 1, ja 2, vaihtoehdoissa. Ihmettelenkin miksi minun täytyy mennä 3 vaihtoehdon kokeeseen joka on sijaitsee huomattavasti kauempana kuin kotikaupunkini 1. vaihtoehto!!!
Kutsu tuli 3. vaihtoehtoosi siksi, etteivät pisteesi riittäneet tässä vaiheessa 1. tai 2. vaihtoehtoon.
Näin arvelinkin ei kai sitten auta muu kuin laittaa reppu selkään ja mennä sinne kauas :D, Mielestäni minulla ei edes ollut huonot pisteet joten taso on äärimmäisen kova!
Kyseessä oli muuten sosionomi koulutus TAMK:iin
Mutta toivoa siis vielä on päästä kotikaupunkisi oppilaitokseen, jos kerran tulos huomioidaan 1. ja 2. vaihtoehdossakin :)
Niin :) tärkeintä nyt olisi, että pääsisin edes johonkin. Jännää että pisteeni riitti kolmosvaihtoehtoon ilman tätä 5 pisteen ensimmäinen hakutoive lisää...
en päässyt kokeisiin, tänään tuli tieto ettei pisteet riitä. voi helvetti :/
Ilmeisesti pitää odottaa viikonlopun yli... =S Toivottavasti tulisi edes kirje siitä, että ei pisteet riitä. Ei tartteis ihmetellä sit enää, että miten kävi. Onnea niille joille valintakoekutsuja on tullut! =)
Mun mielestä kirje tulee vain niille, jotka saa kutsun pääsykokeeseen. Muille ei ilmoiteta mitään. Mutta voit soittaa hakutoimistoon ja kysyä, mikä on tilanteesi.
Tamkin sivuilla lukee "Kaikille hakijoille lähetetään joko kutsu tai esivalinnan jälkiohjauskirje riippumatta hakutoiveesta toukokuun loppuun mennessä, joten odottele omaasi kärsivällisesti." Eli pitäis sieltä kai joku kirje tulla =)
ittelleni tuli tamkin sairaanhoitaja-alalle pääsykoekutsu tänään. saa nähdä kuinka tämä turisti siellä osaa suunnistaa ;D
Ei vois olla helpompaa löytää perille kun koulu on siinä TAYS:n kyljessä :D
Onnittelut! =) Toivottavasti onni potkaisisi myös mua :D Maanantaina sitten..
laurean rikosseuraamukseen tuli kutsu eilen jee :)
Jee, mäkin sain TAMK:iin kutsun toissapäivänä. MUTTA paljonko sinne pääsykokeisiin pääsee jos linjalle vaan22????
nelinkertanen määrä kutsutaan.
jebou! Pääsin kuin pääsinkin valintakokeisiin. Oli pakko soittaa hakutoimistoon kun kirjettä ei ole näkynyt.. Mutta muillekin hätähousuille huomio, että toimistoon voi soittaa jos kirjettä ei ala kuulua :) Numerot löytyy kunkin ammattikorkeakoulun nettisivuilta!:)
Otin myös yhteyttä hakutoimistoon ja pääsen hamkiin valintakokeisiin!! Ihanan helpottunut fiilis nyt! =))
Onkos kukaan saanu kutsua metropolian röntgenhoidon ja radiografian koulutusohjelmasta? Katselin että viimevuoden perusteella kutsuun pitäs lähtöpisteet riittää reilusti, mutta kun ei kirjettä kuulu...
^Ei oo tullu vielä. Jos ei huomenna näy niin pitää soitella sit.
Radiografian ja sädehoidon ko:n kutsua täälläkin odotellaan. En kyllä usko, että tulee, kun ei viime keväänäkään tullut. Vaikka tulisikin, niin hakijoita on paljon... Syksyllä parempi onni. :-)
Samaa pääsykoekutsua odotellaan täällä ^.
jeee tänään tupsahti kutsu metropolian sosiaalialaa!=)
Metropolian radiografiaan kutsu. :)
Turha kai sitten enää odottaa kutsua Metropoliaan (radiograf.) kun kuulemma monet ovat jo saaneet kutsun eilen / tänään!?
Onko jo pääsy VALINTAKOKEISIIN joku ihme?
Miten teillä itkijöillä on opiskelu sujunut aikaisemmin, onko todistus jotenkin huono, kun itsestään selviä asioita vatvotte?
Onkohan peiliin katsominen tuttua, vastuunoton kannalta?
Kukahan on vastuussa onnettomasta oppimisestanne, äiti,iskä vai peräti opettajat?
Ammattikorkeaan pääsee ihan normaalijärjellä ja heikoillakin papereilla helposti.
Miksikähän kaikki eivät pääse?
Kaikki eivät ole niin fiksuja kuin sinä!
No itse hain hyvillä papereilla viime syksynä ammattikorkeakouluun terveydenhoitajaksi. Pisteeni olivat 29 ja alin hyväksytty pistemäärä valintakokeisiin oli 30! Eli, joihinkin valintakokeisiin on ihme päästä..
Mitäpä jos sinä keskittyisit sen pesän/munan hankkimiseen, niin ei tarvitsisi olla noin pahalla päällä.. ei pahalla :) Lämmintä kesää!
Miksi postasit, oletko vajakki?
^ Tämä siis osoitettu bilettää...... nickille.
TAMK kutsui minut sairaanhoitajan koulutusohjelman valintakokeeseen 10.6 ja sama koe on minulla kelvollinen kaikkiin muihinkin AMK:in joihin olen hakenut.
Voittajafiilis jo nyt.
piupaupous: Oho :O Missä amk:ssa olet? Oon aina aatellu et terveydenhoitajaksi tarvii paljon pisteitä ja oon sit vähän niinku unohtanu sen alan! :D Ehkä mulla on sittenki toivoa