Äänestin ja monien muiden tavoin saatiin haluamamme tulos.....mutta kuinkas ollakkaan, portugali paketista jauhaa yksi edellisestä hallituksesta, koska tyhmät työtä tekevät äänestivät liikaa kokoomusta.....ajattelin pikkuhiljaa olla vaikuttamatta eli äänestämättä seuraavissa vaaleissa, jos jatkavat rahan jakamista maailmalle, takaisitte niitä lainoja ihan vaan kotisuomessa...kohta ollaan nimittäin KUSESSA !
Enpä ole ennen ollut äänestämättä....seuraavat vaalit unohdan kokonaan.
Enpä ole ennen ollut äänestämättä....seuraavat vaalit unohdan kokonaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikö mitään ole opittu? Äänestämisen lisäksi pitäisi järjestää mielenosoituksia Portugalin työväestön kuristusohjelmaa vastaan.
Portugalissa jupit ja kaikenlaiset yrityshuijarit rypivät rahassa aivan samoin kuin 1980 luvun lopun Suomessa pikavoittojen metsästäjät. Tuolloin Suomessa ja nyt Portugalissa työväestö eli palkallaan ja teki töitä. Mutta kuinka kävi?
Suomen työväestö laitettiin maksamaan juppihuijareiden pröystäilyt. Eduskunnasta muistetaan nimet Esko Aho (Kepu), Iiro Viinanen (Kok.) ja Paavo Lipponen (SDP), joitten johdolla valtion omaisuutta lahjoitettiin pilkkahinnalla samoille "konnille", joiden velat maksatettiin työläisten kuripaketeilla. Täsmälleen samaa "vastuuntuntoiset suomalaiset politiikot" ovat tyrkyttämässä Portugalin kansalle.
Portugalin työläisten keskipalkka on n. 900 euroa kuukaudessa. Heidän maassaan keinottelijat rosvosivat vielä rajummin kuin Suomessa. Me emme voi tukea toisen maan työväestön kuristamista. Sen pitäisi olla selvä. Meidän tulisi tukea Portugalin yhteiskunnallista omaisuutta.
Suomessa valtion omaisuudesta suuri osa on luovutettu rahapääomalle. Silti edellinen hallitus haali suursijoittajilta miljarditolkulla velkaa ja jakaa sitä yritystukina. Ja kuka maksaa? Kansan pienet työmuurahaiset. Entä seuraavan kriisin tullessa?
Valtion omaisuus on myyty. Kansalla on säästöjä pankissa erilaisiin tarkoituksiin.
Sieltä hallitus tulee kaivamaan. Tähän suuntaan keskustavetoinen hallitus jo suuntasi.
Kainuussa Kepu jo ottaa "Kainuun lain" nojalla omaisuutta erilaisiin hoitomuotoihin. Juridiset perustelut ovat kyseenalaiset. Moraalisesti Kepun toimet eivät kestä julkisuutta.
Kepulla on kaksi kirkasta johtotähteä. Kuntien toimintojen yksityistäminen ja katteettomien yritystukien maksuviidakon pysyttäminen pystyssä.
Kepulaisilla on suuri vaikutusvalta kuntien eläkevakuutusrahastoissa. On kuulunut puhetta, että kuntayöntekijöiden eläkevaroja olisi hassattu keinottelijoille.
Olisi aiheellista suorittaa välittömästi Suomen kaikkien eläkerahastojen tutkimus.
Äänestämiselle löytyy täten syitä ja syntyjä. Se on osa vaikuttamista. Nimenomaan Kepu tulisi äänestää kunnissa marginaaliryhmäksi. Kainuulaisten olotila paranisi heti ja huomattavsti.
on homojen hommaa, minä en ainakaan lähde munaamaan itseäni kaiken kansan nähden.
Äänestäminen riitti, nyt loppui sekin.
Joop, persuilla ei ole pitkäjänteisyyttä. Kun tuli ''jytky'', joka nyt tarkoittaa vain 1/5 osan kannatusta niin heti pitäisi tulla punaniskoille ja rapsehtimattomille rahaa ovista ja ikkunoista.
Ei se niin mene, persuillekin koitti nyt neuvottelun ja takinkäännön paikka. On annettava aika paljon perään ennekuin mustan auton takapenkki on persien alla. Ns. vanhat puolueet osaa tämän pelin, ja voi olla hyvinkin mahdollista, että persujukkue huutelee ''penalty boxista'' seuraavat neljä vuotta.
ei tule esille, nyt kun SDP:n "hyväksyi rahan levittelyn" ympäri eurooppaa, minun äänestäminen loppui tähän paikkaan.
Olin voittajien puolella, mutta nämä "isommat rikolliset" rahoittaa muita, kun kotimaassakin olisi rahalle käyttöä!
En aio seurata enää koskaan politiikkaa missään muodossa!
Eihän tässä Suomistoliitossa ole mitään "demokratiaa" todellisuudessa. Kuka/ ketkä voitti vaalit? Perussuomalaiset minun muistini ja käsitykseni mukaan.
Mikä oli kansan tahto? Se oli Perussuomalaisten linja ja ajatukset, siksi valtava voitto persuille tulikin.
Mutta mitäs nyt? Persut ahdistetaan nurkkaan häpeämään kun suoraselkäisesti toimivat eivätkä petä kansaa, pysyvät Soinin johdolla tiukasti linjassaan, vaikak jo ehdittiin "ennustella" persujen "takinkääntöä". Uskomatotna paskaa on politiikka.
Siinä on Suomenkansa kusipäitten armoilla, voi vittu!
joka piti sanansa on perussuomalaiset
Sosialidemokratia petti jälleen. Tai ei se mitään uutta ollut.
SDP ei ole työväenpuolue muuta kuin peräkamaripuheissa. SDP pysyy pystyssä ainoastaan kapitalismin mukana.
Siksi sen puheet ja teot kulkevat lähes jatkuvasti eri suuntiin.
Mitä SDP sai Portugalin tukipaketin arvostelulla? Sinne kirjattiin niitä kosmeettisia muutoslausuntoja, joita EU oli sinne muutenkin tekemässä yleiseurooppalaisen arvostelun edessä. Kokoomuksen Kataisen hymynvirne ei voinut olla suurempi kuin oli. Pääoma sai kaiken.
Siispä Suomi saa vaalituloksesta riippumatta hallituksen, joka jatkaa entistä kiristyspolitiikkaa myös Suomessa.
Se merkitsee sitä myös kuntayhtymässä. Kepulaisvetoinen linja jatkuu. Pelättävissä on uusia terveyskeskusten yksityistämisiä, vanhainkotien yksityistämisiä, omaisuuden ottamista hoidon pantiksi myös terveydenhuollossa vanhushuollon lisäksi. Ja katteettomien yritystukien jakamisen jatkamista (varsinkin kepulaisille).
Suuri puhallus työltä pääomalle saa jatkua, mikäli äänestäminen lopetetaan ja mielenosoitusten sijasta veisataan uskonjärjestöissä virsiä.
ketään on äänestää, koska lopputulos on tyhmien työtä tekevien kokoomuksen äänestäjien syytä, jotka luulevat olevansa kapitalisteja, mutta todellisuudessa ovat kuitenkin työväenluokkaa.......kusivat omille kintuille.
Vaaleja on turha edes pitää enää, koska nämä edelliset olivat protestivaalit....todellisuus paljastuu kokoomus on kuin tietokonevirus joka korottaa omia palkkojaan ja takaa lainoja muualle, se on pois työtä tekevien lompakosta....tavallaan rahanpesua omaan lompakkoon.
Nyt SDP on kapitalistipuolue pahimmasta päästä, hallitukseen pitää päästä...vaikka väkisin.
Perussuomalaiset oli ainoa puolue, joka piti vaalilupauksensa.....onneksi heitä on niin paljon siellä vastarannan kiiskeinä.
Tuleekohan Pääomaveroa.......tuskinpa !
Meitä verotetaan enemmän, koska pitää rahoittaa muuta eurooppaa.
Kuten 10.5. jo viisaasti osasin ennustaa, persujoukkue huutelee rotvallin reunalta kun hallitusjoukko menee mustalla autolla ohi.
Voi voi, kun sitä valtaa kerrankin olisi ollut tarjolla niin menikin punaniskoilla sisu kaulaan! Ihanko te tosiaan kuvittelitte, että Suomen 19% kannatuksella pistetään koko Eurooppa ojennukseen. No, oppia ikä kaikki; 2015 vaaleissa sitten taas omalla mukavuusalueella, 4% tuntumassa.
Nostan tämän kärkeen, kun tuo teksti on kuitenkin niin saatanan terävää!
Mutta mitä paskaa sinne hallitukseen nyt tuleekaan!!!!!!!!!!!!!!
....jaJatkan
Menen nyt kaljalle.
Minä juon nyt kahvia.
Aamu lääkkeet on otettu, nyt lähdetään katsomaan naisia..