Osaisiko joku arvailla mistä on kyse: kaksi leikattua narttukissaa (sisäkissoja, 5v. ja 3v.) ovat riitaantuneet ilmeisen pysyvästä (kestänyt jo noin 2 kk). Tähän asti kissat ovat leikkineet ja tulleet muutenkin erinomaisen hyvin toimeen, ovat olleet yhdessä aina. Nyt todella rajut tappelut ovat jokapäiväisiä, eikä leikkiä ole näköpiirissä. Vanhempi kissa on muuttanut pysyvästi sängyn alle, ja nuorempi kissa kuljeskelee talossa silmät ihmetyksestä ymmällään-se kun haluaisi ilmeisesti vielä leikkiä, mutta kun vanhempi kissa tulee näkyviin niin siitä syntyy vain hirmuisa tappelu. Kumpikaan kissoista ei vaikuta sairaalta, ja ruoka maistuu (kunhan sitä tarjoillaan erillään). Sama hiekkalaatikko toimii yhä. Onko tässä vain menossa "johtajan" vaihdos, vai pitäisikö kissoja käyttää eläinlääkärissä? Miten saisi ainakin nämä rajut tappelut loppumaan, ennen kuin loukkaavat toisiaan pahemmin? Kaikki vinkit ja samankaltaiset kokemukset ovat tervetulleita.
Tappelevat kissaneidit
Neuvoton
41301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
noin,katoin yhestä kirjasta ni siinä lukee et kissojen välinen vuorovaikutus voidaan joskus tulkita väärin,vihamieliseltä näyttävä käyttäytyminen saattaakin vain olla leikkiä.
tai sit jompikumpi saattaa olla mustasukkanen sille toiselle,jos oot esim.helliny sitä toista enemmän tai jotai vastaavaa.
Siin kirjas sanotaan myös et jos kissa alkaa käyttäytyä vihamielisesti muita kissoja kohtaan siihenkin on suhtauduttava vakavasti.Agressiivisuus on luonnollinen,selviämisen kannalta välttämätön reaktio.
Jos lemmikkisi kärsii käyttäytymisongelmista ota ensimmäiseksi yhteys eläinlääkäriin.Jos kissasi saa terveen paperit kysy lääkäriltä neuvoa sopivan asiantuntijan ja kirjallisuuden löytämiseksi.
Kiitos neuvoista. Tässä tapauksessa on tosiaan helppo erottaa leikki tappelusta, tappelu on sen verran raakaa, että siihen ei ihminen voi mennä väliin edes millään "kättä pidemmällä". Rähinä kuuluu omakotitalosta ulos asti. Onneksi tätä ei tapahdu kuin noin kerran päivässä, ja suurimmilta naarmuilta ovat kissatkin vielä säästyneet, vaikka karvojatuppoja on välillä pitkin lattioita... Luultavasti vien tämän vanhemman "vetäytyjän" nyt eläinlääkärin tarkastettavaksi, ja toivon, että sieltä löytyisi apua asiaan!
Kissat tunnistavat toisensa mm. hajun perusteella. Ennen hyvin juttuun tulevat kissat saattavat alkaa riitelemään jos jomman kumman ominaishaju katoaa. Esim. eläinlääkäri reissun jälkeen kissa ei haisekkaan tutulle. Tai jos se on ollut kateissa, muualla hoidossa tms. Tämmöisistä tulee helposti riitaa..
Tuo siis vain yhtenä esimerkkinä, syy kissojesi käyttäytymiselle varmasti löytyy.
Eläinlääkärille kannattaa varmaankin ensin soittaa, se ei välttämättä osaa sanoa mistä tappelu johtuu. Ja se että toinen kissa haiseekin eläinlääkärille reissun jälkeen ei varmasti helpota tilannetta.
Käy ostamassa apteekista tai eläinlääkäriltä Feliway -ainetta. Se vastaa kissan naamarauhasista erittyvää ainetta ja se rauhoittaa tappelevia kissoja. Tätä käytetään juuri tappelevien kissojen rauhottamiseen sekä helpottamaan uuden kissan asettumista taloon. Toimii hyvin, eikä ihminen haista ainetta.
Että maanantaina ostoksille, uskoisin sen ainakin helpottavan tilannetta. Näin tilanne voisi pikkuhiljaa raueta itsestään.
Tsemiä teille!
Kissamme (samanikäisiä kun sinulla), alkoivat tappelemaan meilläkin. Meni monta kuukautta ennenkuin niistä tuli taas kaverit ja kärsivällisyyttä todellakin tarvittiin. Minäkin suosittelen ostamaan Feliway-haihduttimen, se auttoi ainakin meillä.