Vanhenpani menaavat vaihtaa vain lattian

millä vakuutan vanhe

Hei, vanhempieni kylpyhoneessa on mennyt lattialämmitys rikki. Lämmittää vain siltä täältä. Tästä syystä suunnittelevat kylpyhuone remonttia. Ongelma on se, että isäni haluaa vaihtaa vain lattian. Olen yrittänyt sanoa, että se ei ole sallittua ja kosteuseriteeseen tulee rako. Äiti väittää, että on itse ollut eristettä sivelemässä ja (1985) sitä on hyvin.
Meinaavat sitten kaakeloida seinät päälle. Onni onnettumuudessa on se, että lattia laatat jatkuvat seinää pitkin yhden laatan verran... Sanoin myös, että päälle laatottaminen on sellaista pelleilyä varsinkin kun vanhat eristeet ovat jo 25 vuotta vahhoja (ja tässä palataan siihen, että kyllä sitä eristettä on).
Ovat vähän yli kuudenkymmenen ja talon myymisestä käydään kovaa vääntöä. Vaikka toloa ei nyt heti myytäisikään, on muutto edessä noin viiden vuoden päästä. Olen yrittänyt sanoa heille, että neljän vuoden vastuu ei lopu jos on tehnyt rakennusvirheen.
Lukeeko näitä sääntöjä jossain (ei saa purkaa pelkkää lattiiaa, ei saa laatoittaa päälle jos vanhat eristeet on 100 vuotta vanhoja) josta voisin osoittaa kunnolla ja estää paskaremontin?
Sen verran tajuavat, etteivät suunittele uuden kosteuseriteen hettämistä ennen uutta laattakerrosta.
Purkaminen on kuulemma niin hankalaa ja se raha!!!

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • daadaadaaadddda

      Tekstistäsi päätellen kyseessä on omakotitalo..? Mikäli näin on ei ole mitään estettä rakentaa niin päin helvettiä kuin osaa ja haluaa. ... Säänökset joita laaditaan koskevat suurimaksi osaksi rakennuttajia (esim sisäryl2000).

      Toki omakotitalossakin on töitä joita ei itse saa tehdä (esim sähkö) mutta tuo kylppäriremppa ei niihin kuulu (elleivät laita uutta sähkölämmitystä lattiaan).

      Lykkyä tykö! makselevat porukkas sitten joskus korvauksia kun kosteutta löytyy ja uusi asukas pillastuu :-)

      Korvausvastuulta ei säästy selittämällä että "en tiennyt miten olisi PITÄNYT tehdä...." Hups,pikkunen vahinko

    • piou +8u louh oöui

      Ehyttä turha purkaa.

      Oikeassa ovat, ei ehyttä kannata suotta purkaa. Lattiallahan se vesi on, jos siellä ei kosteusongelmia, suotta purkaa priimakuntoisia seiniä. Sitäpaitsi kosteusmittauksen nyt jokainen tekee/teettää kun kylppäriä temppaa.

      Mistä ihmeestä olet keksinyt noita "sääntöjäsi"? Ainiin, kylppäriremonttifirman mainoksesta :D

      Ei päällelaatoittaminen ole mikään rakennusvirhe. Sitäpaitsi vastuuaika on viisi vuotta. Ja kolmanneksi, hyvin usein uudet omistajat haluavat tehdä muutoksia, just kylppäreihin ja keittiöihin, turha niihin on polttaa rahaa ennen myyntiä. Riittää että on ehyttä.

    • laattari

      -sähköinen lattialämmitys joko toimii tai ei toimi, jos lämmityskaapeli on rikki se ei lämmittele sieltätäältä. vika on termostaatissa jos lämpö heittelee.

      - 1985 ei ole ollut minkäänlaisia VEDENeristeitä olemassakaan vaan korkeintaan lähinnä tämänpäivän aineista pohjustusprimeriä vastaavaa ohutta litkua

      - tuommosen silmänlumeremontin tekeminen laatoittamalla vanhojen laattojen päälle on järjetöntä varsinkin jos on myymässä taloa lähivuosina.menee hukkaan pikaremontin kustannukset jos joutuu sitten huonoimmassa tapauksessa maksamaan talon uuden omistajan remonttikuluja kun remontti tehdään sitten uudestaan oikein, se vasta onkin rahan repimistä.
      kun remontin tekee nyt oikein saavat vanhempasi nautia remontoidusta kylppäristä ja myyminen on sitten huolettomampi tältä osin.

      - purkaminen on vaan työtä mutta tämmöisessä tapauksessa palkitsevaa kun rakenteista löytyy sitten yllätysyllätys kuitenkin jotain odottamatonta....vaikka vanhenpasi sanovat että ei MEILLÄ kosteusvauriota ole / AINA ollaan suihkun jälkeen lattia lastalla kuivattu / tää on hyvä talo.....ymsyms

      itse teen kylppäriremontteja työkseni (noin 15kpl vuodessa) kaikenlaisia on tullut nähtyä ja tuo teidän homma on menossa huolella pieleen jos annat vanhempiesi pitää päänsä. kohteena remonttinne ei kuullosta mitenkää erikoiselta toteuttaa,ihan perus kauraa kun vaan tekee sen oikein alusta alkaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe