Onkos cadetist ny tehty kansalline luokka, ku Kotkalaiset on saanu ottaa sen mukaan kansallisee kisaan. Saaks kaikki muutki järjestäjät ottaa cadetin ny sit omaan kisaansa. Eikös ne kisat pitäs olla ihan harrastekisoja, eikä mitää kansallisia kisoja.
Cadetista kansallinen luokka?
Länsi-suomalainen
4198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin taitaa sääntökirja sanoa jotain sinnpäin että opettavaisia harjoituskilpauluja tms. Tuo tapahtuma lienee kaukana siitä ellei sit näyteajo. Ja mukana tietty vain oman alueen kuskit... ?
kukaan ei ole kieltänyt ottamasta mukaan kansallisiin kilpailuihin myös harrasteluokkaa, esim. porissa rotaxit... ;)
Suomen on varmistettava F1 kuljettajien tulevaisuus. Tavoitteellinen harjoittelu on aloitettava jo nuorena.
SM- arvo tulee Cadetille, KF6:lle ja siitä sitten KF3 ja KF2:een. Siitä sitten
Formuloihin. Tällä taataan että on esittää meriittejä kun haetaan tallipaikkoja.
AKK:n tavoitteena on että vähintään 3-4 cadetkuskia tekee Formula-sopimuksen tän vuoden aikana.
Ihan hyvä, että kansallisiin otetaan harrasteluokkia. Kuskimäärä niissä on suurin, SM-luokissa pienin. Käy kisat kannattamattomiksi muuten, kun yleisen raketikkin kiertää vaan karnevaalicuppia sen 5 viikonloppua ja se siitä.