Bankroll kasvatus

PLO25Lover

Paljon on kirjallisuudessa juttua siitä miten kassanhallintaa pitäisi suosia mutta en ainakaan itse ole koskaan nähnyt mitään arvioita koskien rahallista kasvua.

Esimerkiski monella pokri foorumilla pelaajat kertova pelanneensa 10 000 kättä Hold Emia ja ovat 100$ kassalla nouseet 20$ eli 120$:in mikä on minusta todella vähän.
Itse pelaan Omahaa ja siinä on pelikaverit kertoneet pelanneensa 2kk joka päivä ja ovat kasvattaneet rollia vain 12%.

Pelaako tämän tyyppiset pelaaja liian varovaisesti?

Mielestäni mikrotasoilla kuukauden pelaaminen pitäisi, varsinkin Omahassa, nostaa rollia ainakin 70-80%.

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä

      Siinä samassa kerrotaan rahallinen kasvu. Tasolla osaava texu pelaaja tekee noin 5bb / 100 kättä keskimäärin. Eli jos pelaat 100 kassalla NL5 pitäisi 10 000 käden aikana kassan koon nousta 175 taalaan. Jos laskin oikein. Eli joos se 20 nousu on luokkaan 1-2 bb / 100 joka toki ei ole huono sekään mutta jotain vuotoja lienee pelistä löydettävissä.

      • PLoo

        Jos voittaa NL5 tasolla 5bb/100, se on 0,25$/100 jakoa. Se kun kerrotaan 100, niin 10 000 jaossa voittaa 25$, eli lopputulemana 125$ on kassan koko.
        Edellyttäen että laskin nyt itse oikein! :-P

        Odotetaan kolmatta mielipidettä..


    • PLoo

      Tietysti riippuu myös siitä että kuinka paljon pelaa sen kuukauden aikana.
      Mikrotasoilla varsinkin Omahassa on ongelmana pirun iso rake. Toki se rake on sama texussakin, mutta ompussa ne suuret potit on tosi usein niitä että arvotaan flopilla setillä wrappia ja/tai värinvetoa vastaan. Se johtaa siihen että rahat menee keskelle usein käytännön flipissä ja oma equity ei riitä kattamaan rakea.

      Onneksi mikroissa on niin paljon niitä huonoja pelaajia että oman winraten voi melko helpostikkin saada niin kovaksi että biitataan tason lisäksi myös rake.

      Niin ja varianssista ei tarvitse varmaan edes mainita kun on kyse omahasta! :-D

    • turnauskäteispeluri

      Joo ihan oikein PLoo laskit.

      Esim. Itsellä nl50: http://img833.imageshack.us/img833/2679/statsitosa1huhtikuu.png

      Se paljonko kuussa tulee % lisää rolliin riippuu hyvin pitkälti käsimäärästä, winratesta ja bankrollin koosta. Esim. Itselläni on käytössä lähemmäs 100 bin pelikassa, johon tuo nyt ei oo ku 10% lisää, vaikka hyvä tulos onkin.

      NL5-tasolla osaava pelaaja tekee muuten paljon isompaa tulosta kuin 5bb/100. Helposti 20bb/100, varsinki jos pelataan esim. NL4 - NL10 RAY-pokerilla missä rake on pienempi ja vihut huonompia.

    • Mikroissa kohtuullisen pelaajan winrate huitelee siinä 10bb/100 paikkeilla. Siihen päälle rakebackia 5bb/100 (toki enemmän, jos on hyvä diili).

      Joten jos kokonaiswinrate on 5bb/100, on käytännössä breakeven-pelaaja joka "elää" rakebackilla, tai keskinkertainen pelaaja joka ei jostain syystä halua rakebackia.

      Se, missä vaiheessa pelaa isompaa tai pienempää, on ihan itsestään kiinni. Matemaattiselta puolelta voi antaa jotain ohjeita, mutta varsinkin ompussa se pelikassanhallinta on 75% psyykkisten syiden takia.

    • Entajuuslangia

      "Mikroissa kohtuullisen pelaajan winrate huitelee siinä 10bb/100 paikkeilla. Siihen päälle rakebackia 5bb/100 (toki enemmän, jos on hyvä diili)."

      Paljonko tuo 10bb/100 on rahassa?

      Ja miksi tätä esitysmuotoa edes käytetään?
      "voitin 10bb/100 viime kuussa". Eihän se sano oikeastaan yhtään mitään.

    • turnauskäteispeluri

      "Paljonko tuo 10bb/100 on rahassa?"

      Se riippuu kuukausittain pelatusta käsimäärästä. Jos pelaat 1k kättä tuolla winratella voitat esim. nl10 tasolla 0,10$ (1bb) x 10 x 10 = 10$. Jos taas pelaat 10k kättä niin voitat 100$, olettaen että winrate pysy samana.

      - yleensä winrate laskee mitä enemmän käsiä/pöytiä pelataan

      "Ja miksi tätä esitysmuotoa edes käytetään?
      "voitin 10bb/100 viime kuussa". Eihän se sano oikeastaan yhtään mitään."

      En oo oikeestaa kuullu monestikkaan noin puhuttavan, yleensä puhutaan bineistä eli sisäänostoista, koska tämä kertoo enemmän kuin tietty dollarimäärä. Eihän nl10 voi esim. saavuttaa samanlaisia voittoja/tappioita kuin esim. nl400. Tosiasiassa bb/100 eli winrate kertoo riittävällä otannalla paljon enemmän kyseisestä pelaajasta kuin kuukauden aikana voitettu rahamäärä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      70
      5231
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      267
      4336
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3960
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      182
      2332
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      68
      1429
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1129
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1019
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      973
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe