Videokuvaamisesta!!

Haluaisin aloittaa videokuvaamisen, oppia tekemään minileffoja ja dokumentteja.
Perus iPodilla oon kuvaillut, siinä mun kokemukset, hahaha. Mutta ah se on niin siistiä!

Missäköhän tätä vois opiskella vaikka lukion jälkeen?`Nyt olen 19, vuoden päästä pitäs valmistua.
4170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Amikseen, joku mediaamkki. Sitten kortistoon, samalla papereita taikkiin. Jos pääsee taikkiin, se läpi ja kortistoon. Jos tuuria, joskus voi jonkun keikan saada.

Sekun video/elokuva on tiimityötä, on käsikirjoittajat, tuottajat, ohjaajat, kuvaajat, editoijat, äänimiehet, leikkaajat, jne. Johonkin pitää erikoistua. Eli pitää tietää, mitä aikoo tehdä.

Videon tekeminen menee pääpiirteissään: ensin idea, sitten synopsis, sitten käsikirjoitus ja kuvakäsikirjoitus, sitten toteutus jne

Kaiken A&O on tuotaminen, pitää saada rahoitus järjestettyä, palkatuksi henkilökunta, hoideltua jakelu, plaaplaaplaa.

Jotenkin tuntuu, tee vaan niitä juutuupivideoita ja mene amikseen opiskelemaan lähihoitajaksi, niille tulee piisaamaan töitä,, epäsiistejä tosin, mutta töitä kuitenkin.

Äänestä

Älä rupee lähihoitajaksi. Rakas duuni ja pieni palkka. Tosin kansainväliset työkaverit plussaa.
-
Opiskele missä vaan ja sitten teet taidetta tai firmoille mainos juttuja niin hyvin menee...
-
-
Jos meinaat julkaista jotain niin kerro. Katselisin mielelläni. Varsinkin jos meinaat ammattilaiseksi olisi hauska seurata kehitystä...

Äänestä

En kanna opiskella alaa ellet tosiaan ole mediafriikki silä tulee olemaan todella kivinen tie eikä sen läpi pääsyyn ole muuta tietä kuin olemalla fanaatikko..

Äänestä

Kuka vitu hinttari videokuvaa viel 2011 luvulla

voi helvetti oikeesti teidän luusereiden kans

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eyeoftheobjective kirjoitti:

Haluaisin aloittaa videokuvaamisen, oppia tekemään minileffoja ja dokumentteja.
Perus iPodilla oon kuvaillut, siinä mun kokemukset, hahaha. Mutta ah se on niin siistiä!

Missäköhän tätä vois opiskella vaikka lukion jälkeen?`Nyt olen 19, vuoden päästä pitäs valmistua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu