Vuosaari pettymys

Maallaonmukavaa..

Täällä on tuota keskustelua Vuosaaresta ollut, niin kannan korteni kekoon.
Kävimme viime kesänä helsingissä, ja kun oittaan leirintäalueella on taso laskenut sen verran, niin päätimme kokeilla Rastilan leirintäaluetta.
Alue suht ok, ruudut vaan kovin pieniä ja kerrostaloalue vieressä.
No menimme sitten siihen leirintäalueen viereiselle rannalle uimaan, ja voi hyvä jysäys sitä tunkua ja sitä huonosti käyttäytyvien maahanmuuttajien määrää. Ei mitään tapoja ja kauheeaa metelöintiä, roiskimista, hiekan heittämistä...
Paikalla kävi jäätelöautokin, joka ei varmaan täytä yhdenkään elintarvikeviranomaisen vaatimuksia. Ei tosin osannut kirjoittaa mainoksiaan edes suomeksi.
Menimme sitten toiselle rannalle, ja ihan sama meno jatkui. Ranta oli lähellä uusia kerrostaloja lähempänä satamaa. Lopuksi päätimme mennä uimahalliin uimaan, mutta voihan elämä. Uimahalli oli suljettu, sillä sinne oli varattu uimavuoro maahanmuuttajanaisille. Muutamaa burkamummoa varten koko halli kiinni taviksilta pasrhaaseen aikaan. Ostoskeksustesta en edes viitsi kirjoittaa.
Seuraavana päivänä jatkoimme suosiolla pois helsingistä.

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallion kundi

      Niin. Kirjoituksessasi ei ollut mitään uutta tietoa, kiitos kuitenkin näkemyksestäsi.

      Seuraavaksi kun tulette Helsinkiin niin tulkaa ihmeessä käymään kantakaupungin alueella ja asukaa kunnolla hotellissa.

      Esim. Kallion seudulla on nykyään kovaa nostetta ja sieltä löytyy mm. mukavia pieniä kivijalkapuoteja ja aitoa stadilaista tunnelmaa jota Vuosaaresta/Mustalahdesta (jossa tuo toinen mainitsemistasi rannoista sijaitsee) ei todellakaan löydy.

      Tässä mukava linkkivinkki Kallioon suuntaaville:
      http://www.upwithkallio.fi/map/

    • Asiaa seurannut

      Heh, kalliossa spurgut ja narkomaanit, siinä nostetta, hirveä älämölö ja kusen haju leijuu kalliossa. Missähän uimahallissa kyseinen trolli on käynyt, kun Vuosaaren uimahallissa ei ole mitään varattua vuoroa maahanmuuttajanaisille, eli olikohan kallion uimahalli?
      Aloittajahan itse vastasikin itselleen, tämä kallion kundi on tunnettu trollaaaja remontti-Rane alias hilda-puppeli, kallion puppeli-poikia. Sama nyyhkytys vuodesta toiseen kallion puppelilla, vuosaari, vuosaari, kun pääsisin pois kallion läävästä.
      Puppeli Rane jaksaa vinkua..

    • Tosiasiaa!

      Rane-hullun aloitus taas! Kirjoittaa täyttä potaskaa. Ei tunne Vuosaarta. Täysin seko eikä tiedä asioista mitään.

    • Tiedän tapauksen

      Mites ne Aurinkolahden parkkipaikat nyt taas olivatkaan? Aurinkolahdessa ei ilmeisesti saa nukahtaa ennen puoltayötä, sillä autoa pitää käydä siirtämässä neljän tunnin välein ettei tulisi sakkoa!

      Minulla on kyllä oma paikka täällä Kalliossa eikä täällä parkkikiekkoja tunneta.

      • Meneekö nuppiin

        Heh olihan kallion lurkilla kommentti, näkee, että elää kalliossa sitä 50 lukua, jolloin oli vielä hervannassa voileivän päällä, äitinsä kanssahan Hilda-puppeli vieläkin elelee, nyt Kalliossa.
        Aurinkolahtelaisilla on talojensa alla parkkihallit, yhiökohtaiset paikat, mutta kallion köyhän lurkin on vaikea ymmärtää tätä.
        Taidat olla niitä kallion kurvin hevosmiehiä itse, vaikka puppeli oletkin.


    • MAallaonmukavaa...

      Lisätään nyt vielä.

      Kalliosta en kovin välitä, nuorena asuin töölössä, ja kun kulki esim raitiovaunulla vallilasta töölöön, oli karua vaihtaa raitiovaunua puolen yön aikaan sörkässä.
      Hesarikin oli yksi iso kusilaari.

      Helsingissä käydessä tulee kyllä käytyä kantakaupungissa kavereiden ja sukulaisten luona, ja vuosaaren leirintäalue vaikuttikin mukavalta juuri liikenneyhteyksien takia, jos ei halua julkisilla kulkea, niin autollakin on ksekustassa melko nopeaan.

      Mutta alue itsessään oli aika karu kokemus. Maahanmuuttajien määrä ja heidän käytös yllätti kovin. Eihän se nuorempanakaan itä-helsinki ollut mitään kovin "hienoa" seutua, lähinnä itis, hertsikka ja mellunmäki olivat sillon ne slummit.

      Pitää sanoa, että vaikka kuinka on "hienoja" uusia taloja rakennettu Vuosaareen, ja yritetty jäljitellä jotenkin ruoholahtea on siellä silti kovin slummimainen olo.
      Ehkä se, että itse viihdyn maalla, antoi oman osansa vaikutelmaan. Mutta onhan kantakaupungin arkkitehtuuri ja tunnelma jotain ihan muuta kuin moderni betonilähiö.

      Ja mitä tulee siihen uimahalliin, olen kuullut että muissakin halleissa helsingissä "kotoutetaan" musliminaisia omilla vuoroilla.

    • Opisk alennus

      Ja Rastilan leirintäalueelle pääsee ilmaiseksi uimarannan alaportin ali, kätevää kun ei tarvii maksaa leiriytymisestä. Ollaan monta kertaa kavereiden kanssa säästetty kymmeniä euroja !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4147
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3387
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1765
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1623
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1403
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      906
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      850
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      806
    9. anna hänen mennä

      Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.
      Ikävä
      54
      769
    Aihe